Start › Stockholms län › Stockholm
Tyresö Stenbiten Holding AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 25 | 1 |
| Övriga externa kostnader | 25 | 1 |
| Rörelseresultat | −25 | −1 |
| Finansiella poster | −1 137 | −1 578 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 137 | 1 578 |
| Resultat efter finansiella poster | −1 162 | −1 579 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 1 |
| Erhållna koncernbidrag | 0 | −1 |
| Resultat före skatt | −1 162 | −1 578 |
| Årets resultat | −1 162 | −1 578 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 34 430 | 34 355 |
| Anläggningstillgångar | 34 428 | 34 353 |
| Andelar i koncernföretag | 34 428 | 34 353 |
| Omsättningstillgångar | 1 | 1 |
| Kortfristiga fordringar | 1 | 1 |
| Övriga fordringar | 1 | 1 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 34 430 | 34 355 |
| Eget kapital | 153 | 125 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 103 | 75 |
| Balanserat resultat | 1 265 | 1 653 |
| Årets resultat | −1 162 | −1 578 |
| Avsättningar | 5 000 | 5 000 |
| Kortfristiga skulder | 29 276 | 29 230 |
| Skulder till koncernföretag | 29 276 | 29 230 |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 1 190 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten Bolaget skall, direkt eller via dotterbolag, äga och förvalta fast egendom, samt idka därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholm och ägs till 100% av Riksbyggen Ekonomisk förening, org nr 702001-7781. Bolaget äger 100 % av andelarna i S1F Stenbiten Förvaltning AB, org.nr 556951-2873, Expl mark Gustav Klimt 1 AB, org nr 559549-4914, Expl mark Gustav Klimt 2 AB, org nr 559549-4922, och Expl mark Hälsovägen AB, org nr 559549-4930.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Övriga viktiga förhållanden
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Den 16 december 2025 förvärvades 100 % av andelarna i Expl mark Gustav Klimt 1 AB, org nr 559549-4914, Expl mark Gustav Klimt 2 AB, org nr 559549-4922, och Expl mark Hälsovägen AB, org nr 559549-4930.
Källfält: se-gen-base:OvrigaViktigaForhallandenVasentligaHandelser
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Tyresö Stenbiten Holding AB för år 2025. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Tyresö Stenbiten Holding ABs finansiella ställning per den 31 december 2025 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för Tyresö Stenbiten Holding AB.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Tyresö Stenbiten Holding AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 34 428 | 34 353 | 39 353 |
Om bolaget
- Registrerat
- 2015-06-12
- Bransch
- Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall, direkt eller via dotterbolag, äga och förvalta fast egendom, samt idka därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K3
- Säte
- Stockholms län
- Revision
- Ja (2026-04-22)
- Revisionsfirma
- Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
- Årsstämma
- 2026-04-27
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2025 | 27 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Riksbyggen ekonomisk förening
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Riksbyggen ekonomisk förening; Organisationsnummer=702001-7781; ForetagetsSate=Stockholm
Direkta dotterföretag
-
S1F Stenbiten 1 Förvaltn.AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=S1F Stenbiten 1 Förvaltn.AB; Organisationsnummer=556951-2873; ForetagetsSate=Stockholms län
-
Expl mark Gustav Klimt 1 AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Expl mark Gustav Klimt 1 AB; Organisationsnummer=559549-4914; ForetagetsSate=Stockholms län
-
Expl mark Gustav Klimt 2 AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Expl mark Gustav Klimt 2 AB; Organisationsnummer=559549-4922; ForetagetsSate=Stockholms län
-
Expl mark Hälsovägen AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Expl mark Hälsovägen AB; Organisationsnummer=559549-4930; ForetagetsSate=Stockholms län