Start › Stockholms län › Järfalla
Carlo Talamo AB
Utveckling10 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 1 702 | 3 468 | 3 748 | 2 371 | 2 209 | 2 364 | 2 079 |
| Nettoomsättning | 0 | 1 455 | 3 468 | 3 748 | 2 371 | 2 209 | 2 322 | 2 079 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 246 | – | – | – | 0 | 42 | 0 |
| Rörelsekostnader | 4 | 952 | 1 423 | 1 210 | 1 174 | 1 125 | 1 208 | 1 076 |
| Övriga externa kostnader | 4 | 93 | 189 | 255 | 246 | 241 | 272 | 199 |
| Personalkostnader | 0 | 858 | 1 170 | 922 | 928 | 884 | 936 | 878 |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 64 | 32 | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −4 | 750 | 2 045 | 2 538 | 1 197 | 1 084 | 1 157 | 1 003 |
| Finansiella poster | 67 | 687 | −524 | 2 | 0 | −1 | −1 | −1 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 75 | 99 | 71 | 3 | – | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 0 | −595 | 595 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 8 | 7 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 63 | 1 437 | 1 521 | 2 540 | 1 197 | 1 083 | 1 156 | 1 001 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 2 469 | −325 | −479 | −190 | −275 | −290 | −250 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | 2 405 | −325 | −415 | −190 | −275 | −290 | −250 |
| Förändring av överavskrivningar | 0 | 64 | 0 | −64 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 63 | 3 905 | 1 196 | 2 061 | 1 007 | 808 | 866 | 751 |
| Skatt på årets resultat | 14 | 704 | 385 | 434 | 211 | 177 | 193 | 171 |
| Årets resultat | 49 | 3 201 | 811 | 1 627 | 796 | 631 | 672 | 580 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 8 021 | 8 567 | 7 779 | 6 975 | 4 847 | 3 950 | 3 332 | 2 653 |
| Anläggningstillgångar | 3 600 | 3 500 | 3 129 | 3 788 | 3 500 | 2 000 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | – | 0 | 224 | 288 | – | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | 0 | 224 | 288 | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 600 | 3 500 | 2 905 | 3 500 | 3 500 | 2 000 | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | – | – | – | – | 3 500 | 2 000 | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 3 600 | 3 500 | 2 905 | 3 500 | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 4 421 | 5 067 | 4 651 | 3 187 | 1 347 | 1 950 | 3 332 | 2 653 |
| Kortfristiga fordringar | 622 | 9 | 261 | 6 | 71 | 124 | 214 | 6 |
| Kundfordringar | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 622 | 9 | 261 | 6 | 39 | 20 | 42 | 6 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | 0 | 31 | 105 | 173 | 0 |
| Kassa och bank | 3 799 | 5 058 | 4 390 | 3 181 | 1 276 | 1 825 | 3 118 | 2 647 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 8 021 | 8 567 | 7 779 | 6 975 | 4 847 | 3 950 | 3 332 | 2 653 |
| Eget kapital | 7 266 | 7 517 | 4 716 | 4 305 | 3 028 | 2 333 | 2 002 | 1 599 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 7 216 | 7 467 | 4 666 | 4 255 | 2 978 | 2 283 | 1 952 | 1 549 |
| Balanserat resultat | 7 467 | 4 266 | 3 855 | 2 628 | 2 183 | 1 652 | 699 | 969 |
| Årets resultat | 49 | 3 201 | 811 | 1 627 | 796 | 631 | 1 253 | 580 |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 2 469 | 2 144 | 1 665 | 1 475 | 1 200 | 910 |
| Periodiseringsfonder | – | 0 | 2 405 | 2 080 | 1 665 | 1 475 | 1 200 | 910 |
| Ackumulerade överavskrivningar | – | 0 | 64 | 64 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 755 | 1 050 | 595 | 526 | 154 | 142 | 130 | 144 |
| Skatteskulder | 613 | 811 | 380 | 217 | 14 | – | 0 | 106 |
| Övriga skulder | 142 | 240 | 215 | 309 | 139 | 142 | 130 | 38 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 210 | 300 | 400 | 400 | 350 | 100 | 300 | – |
| Annan föreslagen utdelning | 210 | – | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 2 978 | 2 283 | 1 952 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 600 | 3 500 | 3 500 | 3 500 | 3 500 | 2 000 |
| Årets inköp | 100 | – | – | – | 1 500 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | 595 | 595 | 0 | 0 | – |
| Årets nedskrivningar | – | – | 595 | – | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 500 | 2 000 | 0 |
| Årets inköp | 1 500 | 2 000 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 320 | 320 | 0 | 0 |
| Årets inköp | – | – | 320 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 320 | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 96 | 32 | – | – |
| Årets avskrivningar | – | 64 | 32 | – | – |
| Återförda avskrivningar | 96 | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- STAFFLIGRÄND 7, 175 47 JÄRFÄLLA
- Registrerat
- 2015-06-05
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Utveckla och öka nationella och internationella företags omsättning i norden. Företagen ska ha fokus på industriella IT produkter och tjänster.
Bankgironummer
- 5000-9133
- Carlo Talamo AB
kontrollerat 2026-10-12
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-04-01
- Programvara
- Visma eEkonomi Deklaration/Årsredovisning
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.