Start › Dalarnas län › Säter
Familyhearts Sverige AB
Utveckling10 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 181 | 338 | 554 | 912 | 1 204 | 702 | 551 | 482 |
| Nettoomsättning | 181 | 336 | 543 | 912 | 1 204 | 702 | 551 | 482 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 2 | 11 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 378 | 441 | 670 | 878 | 1 135 | 667 | 495 | 386 |
| Råvaror och förnödenheter | 145 | 102 | 217 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Handelsvaror | – | – | – | 183 | 175 | 295 | 273 | 263 |
| Övriga externa kostnader | 231 | 337 | 450 | 693 | 774 | 355 | 202 | 107 |
| Personalkostnader | – | – | – | 0 | 184 | 13 | 17 | 13 |
| Av- och nedskrivningar | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 3 | 3 | 3 |
| Rörelseresultat | −196 | −103 | −116 | 35 | 69 | 36 | 56 | 96 |
| Finansiella poster | 1 | 2 | 0 | 0 | −1 | −1 | 399 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 2 | 1 | – | – | 0 | 400 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −196 | −101 | −116 | 35 | 68 | 34 | 455 | 96 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 42 | 41 | −17 | 124 | −115 | −25 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | 0 | 42 | 41 | −17 | 124 | −115 | −25 |
| Resultat före skatt | −196 | −101 | −74 | 76 | 51 | 158 | 340 | 71 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 16 | 11 | 35 | 76 | 18 |
| Årets resultat | −196 | −101 | −74 | 59 | 40 | 124 | 265 | 53 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 396 | 610 | 688 | 746 | 697 | 716 | 728 | 814 |
| Anläggningstillgångar | 21 | 23 | 25 | 27 | 29 | 32 | 35 | 39 |
| Materiella anläggningstillgångar | 21 | 23 | 25 | 27 | 29 | 32 | 35 | 39 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 3 |
| Förbättringsutgifter på annans fastighet | 21 | 23 | 25 | 27 | 29 | 31 | 34 | 36 |
| Omsättningstillgångar | 375 | 587 | 663 | 718 | 668 | 684 | 693 | 775 |
| Varulager m.m. | 311 | 432 | 462 | 549 | 469 | 224 | 172 | 184 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 311 | 432 | 462 | 549 | 469 | 224 | 172 | 184 |
| Kortfristiga fordringar | 4 | 110 | 129 | 82 | 34 | 17 | 47 | 6 |
| Kundfordringar | – | – | – | – | – | 0 | 10 | 5 |
| Övriga fordringar | 4 | 110 | 129 | 82 | 34 | 17 | 37 | 0 |
| Kassa och bank | 60 | 45 | 72 | 87 | 165 | 444 | 473 | 586 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 396 | 610 | 688 | 746 | 697 | 716 | 728 | 814 |
| Eget kapital | 276 | 471 | 572 | 645 | 586 | 547 | 423 | 159 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 226 | 421 | 522 | 595 | 536 | 497 | 373 | 109 |
| Balanserat resultat | 421 | 522 | 595 | 536 | 497 | 373 | 109 | 55 |
| Årets resultat | −196 | −101 | −74 | 59 | 40 | 124 | 265 | 53 |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 42 | 83 | 66 | 190 | 75 |
| Periodiseringsfonder | – | – | 0 | 42 | 83 | 66 | 190 | 75 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | – | – | 0 | 400 |
| Övriga skulder | – | – | – | – | – | – | 0 | 400 |
| Kortfristiga skulder | 120 | 139 | 116 | 58 | 28 | 103 | 115 | 180 |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 15 | 28 | 18 | 5 | 15 | 11 |
| Skatteskulder | – | – | 0 | −63 | −68 | 43 | 61 | 54 |
| Övriga skulder | 114 | 133 | 95 | 86 | 73 | 39 | 34 | 110 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 6 | 6 | 6 | 6 | 5 | 17 | 4 | 4 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 595 | 536 | 497 | 373 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30 % pga. sviktande orderingång.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30 % pga. sviktande orderingång.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30 % pga. sviktande orderingång . Det vi kan se är att orderingången dök efter att vi sagt upp leverantören av webbshoppen pga. de inte uppfyllde vad de utlovat. Vi försöker analysera vad de kan tänkas gjort med webbshopen som kan påverka trafiken i den här omfattningen.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Företaget kommer fortsättningsvis att satsa på webbförsäljningen.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% och detta var resultat av den stora satsningen och fokus på webbförsäljning.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Företaget kommer fortsättningsvis att satsa på webbförsäljningen.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Företaget kommer att satsa på och ännu mer utveckla webbförsäljningen.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Inga väsentliga händelser rapporterade
Inga väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut har inträffat.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Förbättringsutgifter på annans fastighet
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 | 2018-08-31 | 2017-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 42 | 42 | 42 | 42 | 42 | 42 | 42 | 42 | 42 |
| Ackumulerade avskrivningar | 21 | 19 | 17 | 15 | 15 | 10 | 8 | 6 | 4 |
| Årets avskrivningar | 2 | 2 | 2 | 0 | 2 | 2 | 2 | 2 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 | 2018-08-31 | 2017-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 |
| Ackumulerade avskrivningar | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 6 | 4 | 3 |
| Årets avskrivningar | – | – | – | – | – | 1 | 1 | 1 | – |
Om bolaget
- Adress
- SNICKARGATAN 16, 783 31 SÄTER
- Registrerat
- 2015-06-01
- Bransch
- Partihandel med kläder och skodon
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva inköp och försäljning av modeartiklar så som kläder, skor, väskor, smycken, smink, leksaker och inredningsartiklar. Förvalta såväl fast som lös egendom, värdepapper och även idka därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5002-5303
- Familyhearts Sverige AB
kontrollerat 2026-10-12
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-17
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget ska bedriva inköp och försäljning av modeartiklar så som kläder, skor, väskor, smycken, smink, leksaker och inredningsartiklar. Förvalta såväl fast som lös egendom, värdepapper och även idka därmed förenlig verksamhet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.