Start › Västmanlands län › Västerås
Frisörstugan Västerås AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 005 | 1 648 | 2 104 | 1 749 | 1 566 | 1 328 | 2 461 |
| Nettoomsättning | 1 033 | 1 581 | 1 906 | 1 562 | 1 104 | 1 040 | 2 008 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | −29 | – | – | – | 0 | −1 | 453 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 66 | 198 | 187 | 462 | 289 | 0 |
| Rörelsekostnader | 687 | 1 480 | 2 326 | 1 532 | 1 600 | 1 425 | 1 953 |
| Råvaror och förnödenheter | 18 | 39 | 58 | 37 | 48 | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | – | – | 73 | 47 |
| Övriga externa kostnader | 539 | 737 | 776 | 665 | 603 | 586 | 585 |
| Personalkostnader | 55 | 628 | 1 344 | 758 | 948 | 742 | 1 285 |
| Av- och nedskrivningar | 75 | 75 | 148 | 73 | 0 | 24 | 36 |
| Rörelseresultat | 318 | 168 | −222 | 217 | −34 | −97 | 508 |
| Finansiella poster | −91 | −139 | −78 | −71 | −13 | −1 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 91 | 139 | 78 | 71 | 13 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 227 | 29 | −300 | 146 | −47 | −98 | 508 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 37 | −37 | 0 | 120 | −120 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | – | 0 | 120 | −120 |
| Förändring av överavskrivningar | – | 0 | 37 | −37 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 227 | 29 | −263 | 109 | −47 | 22 | 388 |
| Skatt på årets resultat | 4 | 0 | 0 | 17 | 0 | 5 | 83 |
| Årets resultat | 223 | 29 | −263 | 93 | −47 | 17 | 305 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 159 | 1 316 | 1 509 | 1 203 | 716 | 692 | 907 |
| Anläggningstillgångar | 863 | 938 | 1 232 | 1 005 | 623 | 563 | 726 |
| Materiella anläggningstillgångar | 150 | 225 | 519 | 292 | – | 0 | 24 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 150 | 225 | 519 | 292 | 0 | 0 | 24 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 713 | 713 | 713 | 713 | 623 | 563 | 702 |
| Andra långfristiga fordringar | 713 | 713 | 713 | 713 | 623 | 563 | 702 |
| Omsättningstillgångar | 296 | 378 | 277 | 198 | 93 | 129 | 181 |
| Varulager m.m. | 0 | 29 | 29 | 29 | 29 | 29 | 30 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 29 | 29 | 29 | 29 | – | – |
| Färdiga varor och handelsvaror | – | – | – | – | – | 29 | 30 |
| Kortfristiga fordringar | 249 | 268 | 113 | 45 | 29 | 74 | 96 |
| Kundfordringar | 3 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 213 | 235 | 78 | 12 | 2 | 16 | 11 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 33 | 33 | 35 | 33 | 27 | 57 | 85 |
| Kassa och bank | 47 | 81 | 135 | 124 | 36 | 27 | 56 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 159 | 1 316 | 1 509 | 1 203 | 716 | 692 | 906 |
| Eget kapital | 338 | 115 | 86 | 549 | 456 | 503 | 486 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 288 | 65 | 36 | 499 | 406 | 453 | 436 |
| Balanserat resultat | 65 | 36 | 299 | 406 | 453 | 436 | 132 |
| Årets resultat | 223 | 29 | −263 | 93 | −47 | 17 | 305 |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 37 | – | 0 | 120 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | – | – | 0 | 120 |
| Ackumulerade överavskrivningar | – | – | 0 | 37 | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 365 | 651 | 903 | 119 | 11 | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | 428 | 760 | 1 076 | – | – | – | – |
| Övriga skulder | −63 | −109 | −173 | 119 | 11 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 456 | 550 | 520 | 498 | 249 | 189 | 299 |
| Förskott från kunder | 29 | 15 | 15 | −5 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 315 | 305 | 185 | 163 | 79 | 38 | 58 |
| Skatteskulder | 0 | 4 | 6 | 19 | 7 | 17 | 50 |
| Övriga skulder | 137 | 250 | 303 | 257 | 164 | 127 | 66 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | −25 | −25 | 11 | 63 | −1 | 8 | 125 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | 200 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 406 | 453 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2020-01-01 | 2019-12-31 | 2019-01-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 544 | 179 | 179 | 0 | 179 | 179 |
| Årets inköp | 365 | – | – | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | −179 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 252 | 179 | 179 | – | 155 | 119 |
| Årets avskrivningar | 73 | – | 24 | – | 36 | – |
Om bolaget
- Adress
- STORA GATAN 23, 722 12 VÄSTERÅS
- Registrerat
- 2015-05-29
- Bransch
- Frisörer och barberare
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva hårvård, skönhetsvård, friskvård, försäljning av kosmetika och hårvårdsprodukter samt idka därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5000-4639
- Frisörstugan Västerås AB
kontrollerat 2026-10-12
Jobbannonser
Källa: Arbetsförmedlingens annonsdata via JobTech Dev · uppdaterad 2026-11-06
- Annonser totalt
- 2
- Aktiva nu
- 0
- Första annonsen
- 2023-05-11
- Senaste annonsen
- 2024-08-23
Annonser per år
| År | 2023 | 2024 |
|---|---|---|
| Annonser | 1 | 1 |
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-30
- Programvara
- eDeklarera Årsredovisning
Allmänt om verksamheten
Bolaget som har sitt säte i Västerås bedriver frisörverksamhet
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.