Start › Västra Götalands län › Mölndal
betonghål 1 i göteborg AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 053 | 1 163 | 991 | 126 | 915 |
| Nettoomsättning | 1 053 | 1 163 | 991 | 126 | 915 |
| Rörelsekostnader | 1 084 | 1 118 | 929 | 224 | 976 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 | 14 | 28 | 3 | 46 |
| Övriga externa kostnader | 164 | 209 | 159 | 87 | 191 |
| Personalkostnader | 913 | 888 | 736 | 128 | 734 |
| Av- och nedskrivningar | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 |
| Rörelseresultat | −31 | 45 | 62 | −98 | −62 |
| Finansiella poster | −1 | 0 | 1 | −8 | −1 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 2 | 1 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 2 | 2 | 1 | 8 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | −32 | 45 | 62 | −106 | −63 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 69 | 112 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | 0 | 69 | 112 |
| Resultat före skatt | −32 | 45 | 62 | −37 | 49 |
| Skatt på årets resultat | 5 | 13 | 14 | – | – |
| Årets resultat | −37 | 32 | 49 | −37 | 49 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 208 | 315 | 311 | 242 | 325 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 7 | 13 | 20 | 27 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 7 | 13 | 20 | 27 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 7 | 13 | 20 | 27 |
| Omsättningstillgångar | 208 | 309 | 298 | 222 | 299 |
| Kortfristiga fordringar | 73 | 132 | 192 | 131 | 214 |
| Kundfordringar | 66 | 95 | 114 | 46 | 128 |
| Övriga fordringar | 0 | 37 | 71 | 77 | 77 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 7 | 0 | 8 | 8 | 9 |
| Kassa och bank | 135 | 176 | 106 | 90 | 85 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 208 | 315 | 311 | 242 | 325 |
| Eget kapital | 245 | 282 | 250 | 201 | 238 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 195 | 232 | 200 | 151 | 188 |
| Balanserat resultat | 232 | 200 | 151 | 188 | 138 |
| Årets resultat | −37 | 32 | 49 | −37 | 49 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | 0 | 69 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | 0 | 69 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 10 | 14 | 16 |
| Övriga skulder | 0 | 0 | 10 | 14 | 16 |
| Kortfristiga skulder | −37 | 33 | 51 | 26 | 3 |
| Leverantörsskulder | 1 | 0 | 18 | 1 | 5 |
| Skatteskulder | −60 | 7 | 7 | 7 | 0 |
| Övriga skulder | 22 | 27 | 27 | 19 | −2 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | 0 | 0 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 0 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 151 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 33 | 33 | 33 | 33 | 33 | 33 |
| Ackumulerade avskrivningar | 33 | 27 | 20 | 13 | 7 | 7 |
| Årets avskrivningar | 7 | 7 | 7 | 7 | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- RIDSPÖGATAN 2 C, 431 32 MÖLNDAL
- Registrerat
- 2015-05-26
- Bransch
- Rivning av hus och byggnader
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska bedriva håltagning i betong, tegel, granit samt rivning och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 896-1427
- Betonghål AB
kontrollerat 2026-10-12
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-11
- Programvara
- Fortnox Bokslut & Skatt
Allmänt om verksamheten
Företaget registrerades år 2015 och bedriver sedan dess håltagning i betong, tegel, granit samt rivning och därmed förenlig verksamhet. Bolaget har sitt säte i Mölndal.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.