Start › Norrbottens län › Arvidsjaur
Kjells Konsult och Invest AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 14 | 12 | 9 | 16 | 37 | 16 |
| Övriga externa kostnader | 11 | 12 | 9 | 11 | 29 | 8 |
| Av- och nedskrivningar | 3 | – | 0 | 4 | 8 | 8 |
| Rörelseresultat | −14 | −12 | −9 | −16 | −37 | −16 |
| Finansiella poster | 1 225 | 1 560 | 742 | 990 | 1 508 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 1 218 | 1 551 | 742 | 990 | 1 508 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 6 | 9 | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 210 | 1 548 | 734 | 974 | 1 471 | −16 |
| Resultat före skatt | 1 210 | 1 548 | 734 | 974 | 1 471 | −16 |
| Årets resultat | 1 210 | 1 548 | 734 | 974 | 1 471 | −16 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 4 727 | 4 417 | 3 569 | 3 535 | 2 859 | 1 573 |
| Anläggningstillgångar | 3 316 | 2 531 | 1 786 | 1 536 | 1 495 | 1 518 |
| Materiella anläggningstillgångar | 34 | 0 | 0 | 0 | 4 | 12 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 34 | 0 | 0 | 0 | 4 | 12 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 281 | 2 531 | 1 786 | 1 536 | 1 491 | 1 506 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 975 | 975 | 990 | 990 | 990 | 990 |
| Andra långfristiga fordringar | 2 307 | 1 557 | 797 | 547 | 501 | 516 |
| Omsättningstillgångar | 1 412 | 1 886 | 1 783 | 1 998 | 1 364 | 55 |
| Kassa och bank | 1 412 | 1 886 | 1 783 | 1 998 | 1 364 | 55 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 4 727 | 4 417 | 3 569 | 3 535 | 2 859 | 1 573 |
| Eget kapital | 4 719 | 4 409 | 3 561 | 3 527 | 2 853 | 1 573 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 4 669 | 4 359 | 3 511 | 3 477 | 2 803 | 1 523 |
| Balanserat resultat | 3 459 | 2 077 | 2 777 | 2 503 | 1 333 | 1 539 |
| Årets resultat | 1 210 | 1 548 | 734 | 974 | 1 471 | −16 |
| Kortfristiga skulder | 8 | 8 | 8 | 7 | 6 | 0 |
| Övriga skulder | 2 | 2 | 2 | 1 | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 900 | 900 | 700 | 700 | 300 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 3 477 | 2 803 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 307 | 1 557 | 797 | 547 | 501 |
| Årets inköp | 750 | 760 | 250 | 45 | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 975 | 975 | 990 | 990 | 990 | 990 | 990 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 15 | – | – | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 77 | 39 | 39 | 39 | 39 | 39 | 39 |
| Årets inköp | 37 | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 42 | 39 | 39 | 39 | 35 | 27 | 19 |
| Årets avskrivningar | 3 | – | – | 4 | 8 | 8 | – |
Om bolaget
- Adress
- MAGNUS BERLINVÄGEN 31, 933 31 ARVIDSJAUR
- Registrerat
- 2015-05-20
- Bransch
- Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
Verksamhet enligt registret
Verka som data konsult med specifik inriktning att utveckla mjukvara samt att handla med aktier.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Arvidsjaur
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-07-01
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Verka som data konsult med specifik inriktning att utveckla mjukvara samt att handla med aktier. Någon verksamhet har inte bedrivits under räkenskapsåret. Företaget har sitt säte i Arvidsjaur .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.