Start › Örebro län › Örebro
Interiör Exteriör i Örebro AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 385 | 5 626 | 3 168 | 2 208 | 1 187 |
| Nettoomsättning | 2 312 | 5 346 | 2 933 | 2 075 | 1 166 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | 0 | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 74 | 280 | 235 | 134 | 20 |
| Rörelsekostnader | 3 106 | 4 873 | 3 117 | 2 182 | 1 894 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 020 | 2 135 | 695 | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | 220 | 428 |
| Övriga externa kostnader | 858 | 1 466 | 1 059 | 787 | 611 |
| Personalkostnader | 1 216 | 1 246 | 1 305 | 1 103 | 763 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 20 | 53 | 70 | 70 |
| Övriga rörelsekostnader | 13 | 5 | 5 | 2 | 22 |
| Rörelseresultat | −721 | 753 | 51 | 26 | −708 |
| Finansiella poster | −41 | −34 | −14 | −15 | −34 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | – | – | – | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 41 | 34 | 14 | 15 | 34 |
| Resultat efter finansiella poster | −762 | 719 | 0 | 11 | −742 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | 0 | 80 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | 0 | 48 |
| Förändring av överavskrivningar | – | – | – | 0 | 32 |
| Resultat före skatt | −762 | 719 | 38 | 11 | −662 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 149 | 0 | – | – |
| Årets resultat | −762 | 570 | 38 | 11 | −662 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 4 374 | 4 854 | 1 598 | 768 | 463 |
| Anläggningstillgångar | 1 200 | 0 | 20 | 73 | 154 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 20 | 73 | 144 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 0 | 0 | 10 | 30 | 54 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 11 | 43 | 90 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 200 | – | – | 0 | 11 |
| Fordringar hos koncernföretag | – | – | – | 0 | 11 |
| Andra långfristiga fordringar | 1 200 | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 3 174 | 4 854 | 1 577 | 694 | 309 |
| Varulager m.m. | 529 | 486 | 699 | 444 | 50 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 486 | 486 | 699 | 434 | 50 |
| Förskott till leverantörer | 43 | – | – | 10 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 2 661 | 4 368 | 879 | 250 | 259 |
| Kundfordringar | 1 146 | 1 526 | 22 | 44 | 37 |
| Fordringar hos koncernföretag | 497 | 497 | 497 | – | – |
| Övriga fordringar | 239 | 1 581 | 41 | 25 | 198 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 779 | 763 | 319 | 181 | 24 |
| Kassa och bank | −16 | – | – | – | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 4 374 | 4 854 | 1 598 | 768 | 463 |
| Eget kapital | −103 | 658 | 88 | −447 | −458 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −153 | 608 | 38 | −497 | −508 |
| Balanserat resultat | 608 | 0 | 0 | −508 | 154 |
| Årets resultat | −762 | 608 | 38 | 11 | −662 |
| Långfristiga skulder | 1 441 | 945 | 170 | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | 1 441 | 300 | 0 | – | – |
| Skulder till koncernföretag | – | 645 | 170 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 3 036 | 3 250 | 1 340 | 1 215 | 921 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | – | 0 | 6 |
| Checkräkningskredit | – | 140 | 144 | 152 | 142 |
| Förskott från kunder | 0 | 5 | 0 | – | – |
| Leverantörsskulder | 612 | 536 | 213 | 350 | 301 |
| Skulder till koncernföretag | – | 16 | 33 | – | – |
| Skatteskulder | 93 | 118 | 0 | – | – |
| Övriga skulder | 2 145 | 2 228 | 769 | 583 | 379 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 186 | 205 | 181 | 129 | 92 |
| Ställda säkerheter | – | – | – | 300 | 300 |
| Företagsinteckningar | – | 300 | 300 | 300 | 300 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | −153 | – | – | −497 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | 0 | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30%...[Kommentera]
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Covid-19 innebär en ny situation för samhället och många frågeställningar som måste hanteras för både arbetsgivaren och den enskilde. Vi ser i nuläget ingen väsentlig påverkan på vår verksamhet och med våra implementerade försiktighetsåtgärder bedömer vi enligt vår riskanalys inte att vi behöver känna oro över att bolaget inte kommer klara dess finansiella åtagande på 12 månaders sikt.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 200 | 1 200 |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 11 | 0 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 106 | 106 | 231 | 231 | 231 | 231 |
| Årets inköp | – | 0 | 0 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | – | 231 | 221 | 188 | 142 | 95 |
| Årets avskrivningar | – | 11 | 33 | 46 | 46 | – |
| Årets nedskrivningar | – | 0 | 0 | – | – | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 121 | 121 | 121 | 121 | 121 | 121 |
| Årets inköp | – | 0 | 0 | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 0 | 0 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | – | 121 | 111 | 90 | 66 | 42 |
| Årets avskrivningar | – | 10 | 20 | 24 | 24 | – |
| Årets nedskrivningar | – | 0 | 0 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- Storgatan 51 BV, 703 63 ÖREBRO
- Registrerat
- 2015-05-08
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva tillverkning och försäljning av butiksinredning samt förvaltning av fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2022
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2023-07-08
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget skall bedriva tillverkning och försäljning av butiksinredning samt förvaltning av fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.Företaget bedriver verksamhet inom...(kommentera). Företaget har sitt säte i Örebro.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.