Start › Stockholms län › Danderyd
Opis Luma consulting Aktiebolag
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 160 | – | – | – | 0 | 20 |
| Nettoomsättning | – | – | – | – | – | 0 | 20 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 160 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 23 | 27 | 99 | 86 | 123 | 183 | 149 |
| Övriga externa kostnader | 23 | 27 | 78 | 71 | 115 | 162 | 132 |
| Personalkostnader | – | 0 | 21 | 14 | 8 | 22 | 17 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | 0 | 1 | – | – | – |
| Rörelseresultat | −23 | 133 | −99 | −86 | −123 | −183 | −129 |
| Finansiella poster | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | – | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −23 | 133 | −99 | −86 | −123 | −184 | −129 |
| Resultat före skatt | −23 | 133 | −99 | −86 | −123 | −184 | −129 |
| Årets resultat | −23 | 133 | −99 | −86 | −123 | −184 | −129 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 137 | 160 | 1 | 10 | 53 | 49 | 45 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 137 | 160 | 1 | 10 | 53 | 49 | 45 |
| Kortfristiga fordringar | 137 | 160 | 0 | 9 | 16 | 36 | 39 |
| Fordringar hos koncernföretag | 137 | 160 | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 0 | 0 | 0 | 9 | 11 | 26 | 29 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | 0 | 5 | 10 | 10 |
| Kassa och bank | 0 | 0 | 1 | 1 | 38 | 13 | 6 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 137 | 160 | 1 | 10 | 53 | 49 | 45 |
| Eget kapital | −48 | −25 | −159 | −60 | 27 | 26 | 26 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | −98 | −75 | −209 | −110 | −23 | −24 | −24 |
| Överkursfond | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | −75 | −209 | −110 | −23 | 99 | 160 | 105 |
| Årets resultat | −23 | 133 | −99 | −86 | −123 | −184 | −129 |
| Kortfristiga skulder | 185 | 185 | 159 | 70 | 27 | 23 | 19 |
| Leverantörsskulder | 9 | 18 | 0 | 0 | 3 | 8 | 7 |
| Skulder till koncernföretag | 0 | 4 | – | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 164 | 164 | 159 | 70 | 23 | 15 | 12 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 12 | – | – | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | −110 | −23 | −24 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | – | 123 | 184 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Spridningen av coronaviruset har efter balansdagen haft en negativ påverkan på världsekonomin och människors privatekonomi. På grund av osäkerheten kring framtida politiska beslut och människors och företags beteende går det i dagsläget inte att kvantifiera virusspridningens påverkan på verksamheten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 1 | 1 | 0 |
| Årets inköp | – | – | 1 | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | 1 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 1 | 1 | 0 |
| Årets avskrivningar | – | – | 1 | 0 |
| Återförda avskrivningar | 1 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- HANDELSVÄGEN 10, 182 56 DANDERYD
- Registrerat
- 2015-04-23
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall syssla med rådgivning inom upplevelseindustrin, reseindustrin, modeindustrin samt annan typ av verksamhet där det finns behov av rådgivning inom strategi, marknadsföring, events, PR, sponsring. Utveckling av internationella mat och dryckesprodukter samt verksamhet relaterat till detta.
Bankgironummer
- 302-8511
- Opis Luma Consulting AB
kontrollerat 2026-10-12
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-10-28
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företaget registrerades år 2015 och bedriver sedan dess rådgivning och affärsutveckling. Bolagets verksamhet är i stort sett vilande. Bolagets egna kapital är förbrukat i sin helhet. Någon kontrollbalansräkning enligt 25 kap. 13 § ABL har inte upprättats. Verksamheten bedrivs därför med personligt betalningsansvar för bolagets företrädare. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Opis Luma AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Opis Luma AB; Organisationsnummer=556869-9812; ForetagetsSate=Stockholm
-
Opis Luma AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Opis Luma AB; Organisationsnummer=556869-9812; ForetagetsSate=Stockholm