Start › Stockholms län › Järfalla
Abimetic Aktiebolag
Utveckling10 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019-12 | 2019-03 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 3 | 4 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 3 | 4 | 0 |
| Rörelseresultat | −1 | −1 | −1 | 0 | −1 | −3 | −4 | 0 |
| Finansiella poster | 205 | 159 | 306 | 20 | 0 | – | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 200 | 150 | 300 | 20 | 0 | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 5 | 9 | 6 | – | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 205 | 159 | 306 | 20 | −1 | −3 | −4 | 0 |
| Resultat före skatt | 205 | 159 | 306 | 20 | −1 | −3 | −4 | 0 |
| Skatt på årets resultat | 1 | 2 | – | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 204 | 157 | 306 | 20 | −1 | −3 | −4 | 0 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019-12 | 2019-03 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 535 | 430 | 372 | 66 | 61 | 62 | 48 | 50 |
| Anläggningstillgångar | 258 | 158 | 58 | 58 | 50 | 50 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 258 | 158 | 58 | 58 | 50 | 50 | – | – |
| Andelar i koncernföretag | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 208 | 108 | 8 | 8 | 0 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 277 | 272 | 314 | 8 | 11 | 12 | 48 | 50 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 0 | 8 | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 0 | 0 | 8 | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 277 | 272 | 305 | 8 | 11 | 12 | 48 | 50 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 535 | 430 | 372 | 66 | 61 | 62 | 48 | 50 |
| Eget kapital | 529 | 426 | 368 | 63 | 43 | 44 | 46 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 479 | 376 | 318 | 13 | −7 | −6 | −4 | 0 |
| Balanserat resultat | 276 | 218 | 13 | −7 | −6 | −4 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 204 | 157 | 306 | 20 | −1 | −3 | −4 | 0 |
| Långfristiga skulder | – | – | 0 | 0 | 15 | 15 | – | – |
| Övriga skulder | – | – | 0 | 0 | 15 | 15 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 6 | 5 | 3 | 3 | 3 | 3 | 1 | 0 |
| Skatteskulder | 2 | 2 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 1 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019-12 | 2019-03 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 100 | 100 | 0 | – | – | – | – |
| Annan föreslagen utdelning | 0 | 100 | 100 | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | – | −6 | −4 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | 50 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | – | 0 | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 208 | 108 | 8 | 8 | 0 |
| Årets inköp | 100 | 100 | – | 8 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- FÅGELVÄGEN 6 C, 175 64 JÄRFÄLLA
- Registrerat
- 2015-04-15
- Bransch
- Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner
Verksamhet enligt registret
Äga och förvalta fast och lös egendom, aktier och andra värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-07-12
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Företaget ska äga och förvalta fast och lös egendom, aktier och andra värdepapper. Företaget har sitt säte i Järfälla.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.