Start › Stockholms län › Stockholm
HuckleBerry Tattoo Company AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 082 | 1 624 | 1 857 | 2 363 | 1 582 | 277 | 0 | 257 |
| Nettoomsättning | 978 | 1 437 | 1 440 | 1 812 | 947 | 28 | 0 | 257 |
| Övriga rörelseintäkter | 104 | 186 | 417 | 551 | 636 | 249 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 178 | 1 751 | 1 776 | 2 257 | 1 321 | 74 | 20 | 244 |
| Handelsvaror | 89 | 145 | 150 | 250 | 134 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 294 | 411 | 392 | 354 | 384 | 65 | 20 | 52 |
| Personalkostnader | 753 | 1 181 | 1 221 | 1 639 | 796 | 9 | 0 | 193 |
| Av- och nedskrivningar | 14 | 14 | 14 | 14 | 7 | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 28 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −96 | −128 | 81 | 106 | 261 | 203 | −20 | 13 |
| Finansiella poster | 1 | 2 | 1 | 0 | −2 | – | 0 | −3 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 2 | 2 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | – | 0 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | −95 | −126 | 82 | 106 | 259 | 203 | −20 | 10 |
| Bokslutsdispositioner | 40 | 120 | −20 | −27 | −68 | −44 | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | 36 | 120 | −21 | −27 | −64 | −44 | – | – |
| Förändring av överavskrivningar | 3 | 0 | 1 | 0 | −4 | – | – | – |
| Resultat före skatt | −55 | −6 | 62 | 79 | 191 | 160 | −20 | 10 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 13 | 16 | 40 | 28 | – | – |
| Årets resultat | −55 | −6 | 49 | 63 | 151 | 132 | −20 | 10 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 288 | 396 | 523 | 585 | 610 | 325 | 41 | 64 |
| Anläggningstillgångar | 7 | 21 | 35 | 49 | 63 | – | – | – |
| Immateriella anläggningstillgångar | 5 | 15 | 25 | 35 | 45 | – | – | – |
| Hyresrätter och liknande rättigheter | 5 | 15 | 25 | 35 | 45 | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 2 | 6 | 10 | 14 | 18 | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 2 | 6 | 10 | 14 | 18 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 281 | 375 | 488 | 536 | 547 | 325 | 41 | 64 |
| Kortfristiga fordringar | 100 | 117 | 164 | 174 | 93 | 70 | 4 | 0 |
| Kundfordringar | 17 | 13 | 26 | 80 | 27 | 21 | – | – |
| Övriga fordringar | 69 | 36 | 34 | 80 | 53 | 6 | 4 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 14 | 68 | 103 | 15 | 13 | 43 | – | – |
| Kassa och bank | 181 | 257 | 324 | 362 | 454 | 255 | 37 | 64 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 288 | 396 | 523 | 585 | 610 | 325 | 41 | 64 |
| Eget kapital | 196 | 251 | 258 | 209 | 296 | 155 | 23 | 43 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 146 | 201 | 208 | 159 | 246 | 105 | −27 | −7 |
| Balanserat resultat | 201 | 208 | 159 | 96 | 95 | −27 | −7 | −17 |
| Årets resultat | −55 | −6 | 49 | 63 | 151 | 132 | −20 | 10 |
| Obeskattade reserver | 0 | 40 | 159 | 139 | 112 | 44 | – | – |
| Periodiseringsfonder | 0 | 36 | 156 | 135 | 108 | 44 | – | – |
| Ackumulerade överavskrivningar | 0 | 3 | 3 | 4 | 4 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 92 | 105 | 106 | 237 | 202 | 127 | 18 | 21 |
| Leverantörsskulder | 7 | 0 | 4 | 5 | 8 | 35 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 38 | 72 | 28 | – | – |
| Övriga skulder | 80 | 100 | 96 | 189 | 122 | 64 | 18 | 21 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 5 | 5 | 5 | 5 | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | – | 150 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 246 | 105 | −27 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Återbetalt aktieägartillskott | – | – | – | – | 10 | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Vi har särskilt beaktat hur effekterna av COVID-19 utbrottet påverkar och kan komma att påverka bolagets framtida utveckling och risker som kan påverka den finansiella rapporteringen framåt. Vi bedömer att påverkan på bolaget är begränsad.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Hyresrätter och liknande rättigheter
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 50 | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 45 | 35 | 25 | 15 | 5 | 0 |
| Årets avskrivningar | 10 | 10 | 10 | 10 | 5 | 0 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 20 | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 18 | 14 | 10 | 6 | 2 | 0 |
| Årets avskrivningar | 4 | 4 | 4 | 4 | 2 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- BLEKINGEGATAN 61, 116 62 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2015-04-10
- Bransch
- Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar
Verksamhet enligt registret
Bolagets verksamhet består i huvudsak av tjänster så som kroppstatuering, piercing, borttagning av tatueringar med laser. Bolaget idkar även försäljning av egen konst samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 494-7842
- Huckleberry Tatto Company AB
kontrollerat 2026-10-12
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholms län, Stockholms kommun
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-30
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget skall bedriva kroppstatuering, piercing, borttagning av tatueringar med laser. Bolaget idkar även försäljning av egen konst samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholms län, Stockholms kommun .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.