Start › Stockholms län › Haninge
Ninjo Fastigheter AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 41 | 657 | 2 741 | 3 890 | 3 262 | 1 965 |
| Nettoomsättning | 23 | 657 | 2 735 | 3 797 | 3 262 | 1 850 |
| Övriga rörelseintäkter | 18 | 0 | 6 | 93 | 0 | 115 |
| Rörelsekostnader | 256 | 869 | 2 495 | 2 933 | 3 090 | 2 132 |
| Råvaror och förnödenheter | 4 | 312 | 537 | 1 302 | 1 587 | 601 |
| Övriga externa kostnader | 252 | 351 | 843 | 620 | 625 | 606 |
| Personalkostnader | 0 | 195 | 1 107 | 1 004 | 868 | 880 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 10 | 7 | 7 | 11 | 34 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | 0 | 11 |
| Rörelseresultat | −215 | −212 | 246 | 956 | 171 | −167 |
| Finansiella poster | −4 | −9 | −4 | −1 | 0 | −1 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 4 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 8 | 10 | 4 | 1 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | −219 | −221 | 242 | 955 | 171 | −168 |
| Bokslutsdispositioner | 130 | 175 | 80 | −255 | 240 | 190 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 130 | 175 | 80 | −255 | 240 | 190 |
| Resultat före skatt | −89 | −46 | 322 | 700 | 411 | 22 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 76 | 158 | 98 | 16 |
| Årets resultat | −89 | −46 | 247 | 542 | 313 | 5 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 534 | 1 253 | 2 292 | 2 012 | 1 498 | 1 239 |
| Anläggningstillgångar | 43 | 263 | 1 041 | 830 | 614 | 500 |
| Immateriella anläggningstillgångar | – | 0 | 10 | 15 | 21 | 30 |
| Goodwill | 0 | 0 | 10 | 15 | 21 | 30 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 3 | 4 | 5 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 0 | 3 | 4 | 5 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 43 | 263 | 1 031 | 813 | 589 | 464 |
| Andelar i intresseföretag | 0 | 30 | 30 | 25 | 25 | 25 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 43 | 233 | 1 001 | 788 | 564 | 439 |
| Omsättningstillgångar | 491 | 990 | 1 251 | 1 182 | 884 | 739 |
| Kortfristiga fordringar | 381 | 988 | 900 | 686 | 540 | 643 |
| Kundfordringar | 0 | 6 | 252 | 385 | 0 | 166 |
| Övriga fordringar | 381 | 966 | 632 | 302 | 535 | 457 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 16 | 15 | 0 | 5 | 20 |
| Kassa och bank | 109 | 2 | 351 | 496 | 344 | 95 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 534 | 1 253 | 2 292 | 2 012 | 1 498 | 1 239 |
| Eget kapital | 503 | 1 042 | 1 239 | 992 | 709 | 656 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 453 | 992 | 1 189 | 942 | 659 | 606 |
| Balanserat resultat | 542 | 1 039 | 942 | 399 | 346 | 601 |
| Årets resultat | −89 | −46 | 247 | 542 | 313 | 5 |
| Obeskattade reserver | 0 | 130 | 305 | 385 | 130 | 370 |
| Periodiseringsfonder | 0 | 130 | 305 | 385 | 130 | 370 |
| Långfristiga skulder | – | 0 | 137 | 3 | 0 | 0 |
| Övriga skulder | – | 0 | 137 | 3 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 31 | 81 | 612 | 632 | 659 | 212 |
| Leverantörsskulder | 26 | 4 | 111 | 38 | 296 | 42 |
| Skatteskulder | 0 | 13 | 123 | 236 | 143 | 16 |
| Övriga skulder | 0 | 58 | 224 | 225 | 135 | 66 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 5 | 5 | 154 | 134 | 85 | 88 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 81 | 450 | 150 | – | – | – |
| Annan föreslagen utdelning | 81 | 450 | 150 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 942 | 659 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Goodwill
| Post | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 125 | 125 | 125 | 125 | 125 | 125 | 125 |
| Ackumulerade avskrivningar | 125 | 125 | 115 | 110 | 104 | 95 | 82 |
| Årets avskrivningar | – | 10 | 4 | 6 | 9 | 13 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 33 | 33 | 33 | 33 | 33 | 33 | 33 |
| Ackumulerade avskrivningar | 33 | 33 | 33 | 30 | 29 | 27 | 25 |
| Årets avskrivningar | – | – | 3 | 1 | 2 | 2 | – |
Om bolaget
- Adress
- STJÄRNVÄGEN 5, 136 73 VENDELSÖ
- Registrerat
- 2015-04-09
- Bransch
- Byggande av bostadshus och andra byggnader
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska arbeta med bygg och design av fastigheter, försäljning av fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 550-6738
- Ninjo Fastigheter AB
kontrollerat 2026-10-12
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-08-31
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget registrerades i 2015 och bedriver sedan dess försäljning av fastigheter samt konsultation inom utvecklingsprojekt.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.