Start › Stockholms län › Täby
Metaformics AB
Utveckling7 räkenskapsår
Saknade år lämnar en lucka, aldrig en interpolerad linje.
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 925 | 4 073 | 4 245 | 3 654 | 4 075 | 3 365 |
| Nettoomsättning | 665 | 3 634 | 3 588 | 3 654 | 4 075 | 3 359 |
| Övriga rörelseintäkter | 259 | 439 | 657 | – | 0 | 6 |
| Rörelsekostnader | 1 630 | 3 039 | 3 456 | 3 892 | 3 135 | 3 323 |
| Råvaror och förnödenheter | 25 | −227 | 2 001 | 2 604 | 2 319 | 2 895 |
| Övriga externa kostnader | 559 | 716 | 340 | 268 | 253 | 289 |
| Personalkostnader | 1 009 | 2 009 | 877 | 569 | 380 | 54 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | 67 | 67 | 67 | 67 |
| Övriga rörelsekostnader | 35 | 541 | 173 | 383 | 115 | 18 |
| Rörelseresultat | −705 | 1 035 | 789 | −238 | 940 | 43 |
| Finansiella poster | −809 | −443 | 51 | −1 | 0 | −2 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | −1 021 | −439 | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 353 | 7 | 52 | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 141 | 11 | 1 | 1 | 0 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | −1 514 | 592 | 840 | −239 | 940 | 41 |
| Bokslutsdispositioner | 976 | −156 | −210 | 355 | −230 | 200 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 976 | −156 | −210 | 355 | −230 | 200 |
| Resultat före skatt | −538 | 436 | 630 | 116 | 710 | 241 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 97 | 132 | 27 | 152 | 55 |
| Årets resultat | −538 | 339 | 498 | 89 | 558 | 186 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 5 971 | 8 853 | 7 003 | 7 097 | 6 115 | 3 973 |
| Anläggningstillgångar | 1 806 | 2 580 | 3 074 | 138 | 205 | 271 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | 56 | 122 | 189 | 255 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 56 | 122 | 189 | 255 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 806 | 2 580 | 3 018 | 16 | 16 | 16 |
| Andra långfristiga fordringar | 1 806 | 2 580 | 3 018 | 16 | 16 | 16 |
| Omsättningstillgångar | 4 164 | 6 273 | 3 929 | 6 959 | 5 910 | 3 702 |
| Kortfristiga fordringar | 1 | −137 | 338 | 687 | 1 590 | 1 309 |
| Kundfordringar | −357 | −321 | 276 | 549 | 1 463 | 1 212 |
| Övriga fordringar | 353 | 173 | 42 | 105 | 97 | 66 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 5 | 11 | 19 | 33 | 30 | 31 |
| Kassa och bank | 4 164 | 6 411 | 3 591 | 6 271 | 4 320 | 2 393 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 5 971 | 8 853 | 7 003 | 7 097 | 6 115 | 3 973 |
| Eget kapital | 3 488 | 4 026 | 2 208 | 1 709 | 1 620 | 1 062 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 3 438 | 3 976 | 2 158 | 1 659 | 1 570 | 1 012 |
| Överkursfond | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 3 976 | 3 637 | 1 659 | 1 570 | 1 012 | 826 |
| Årets resultat | −538 | 339 | 498 | 89 | 558 | 186 |
| Obeskattade reserver | 0 | 976 | 210 | 0 | 355 | 125 |
| Periodiseringsfonder | 0 | 976 | 210 | 0 | 355 | 125 |
| Kortfristiga skulder | 2 483 | 3 851 | 4 585 | 5 387 | 4 140 | 2 786 |
| Leverantörsskulder | 2 213 | 2 859 | 3 713 | 4 694 | 3 525 | 2 323 |
| Skatteskulder | 0 | 482 | 158 | 179 | 207 | 55 |
| Övriga skulder | 70 | 75 | 400 | 341 | 336 | 368 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 199 | 435 | 313 | 173 | 72 | 40 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2024 | 2023 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | 2 158 | 1 659 | 1 570 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 806 | 2 580 | 3 019 | 3 018 | 16 | 16 |
| Årets inköp | 248 | 403 | – | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 1 021 | 841 | – | 16 | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 333 | 333 | 333 | 333 | 333 | 333 | 333 | 333 |
| Ackumulerade avskrivningar | 333 | 333 | 333 | 278 | 211 | 144 | 78 | 11 |
| Årets avskrivningar | – | – | – | 67 | 67 | 67 | 67 | – |
Om bolaget
- Adress
- BOULEVARDEN 35 L L1104, 183 74 TÄBY
- Registrerat
- 2015-03-31
- Bransch
- Datakonsultverksamhet
Verksamhet enligt registret
Försäljning av IT-tjänster och programvara. Konsulting kommer att ges specifikt för data warehouse (mycket stora databaser). Vår målgrupp är medelstora företag som banker, telekomföretag etc som använder data warehouse för att stödja sina affärsbeslut. Försäljning av kläder och accessoarer på en webbplats.
Bankgironummer
- 5980-4062
- Metaformics AB
kontrollerat 2026-10-12
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-07-25
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med sätte i Stockholm bedriver försäljning av IT-tjänster och programvara.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.