Start › Stockholms län › Upplands Väsby
Kabriel Gyn Mottagning AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 705 | 1 986 | 2 070 | 1 588 | 2 378 | 2 682 | 1 500 | 2 796 |
| Nettoomsättning | 1 705 | 1 986 | 1 813 | 1 588 | 2 378 | 2 679 | 1 500 | 2 796 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 257 | – | 0 | 4 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 188 | 985 | 1 478 | 1 572 | 1 523 | 1 411 | 975 | 1 917 |
| Handelsvaror | – | – | 0 | 9 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 228 | 54 | 382 | 397 | 310 | 286 | 104 | 115 |
| Personalkostnader | 960 | 932 | 1 095 | 1 166 | 1 213 | 1 125 | 805 | 1 736 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | – | 0 | 66 | 66 |
| Rörelseresultat | 517 | 1 000 | 592 | 16 | 855 | 1 271 | 525 | 879 |
| Finansiella poster | 48 | 1 | 0 | 59 | −1 | 0 | −2 | −1 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 48 | 1 | 1 | 59 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 565 | 1 001 | 592 | 74 | 854 | 1 271 | 524 | 879 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 518 | 0 | −318 | 0 | −200 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | 0 | 518 | 0 | −318 | 0 | −200 |
| Resultat före skatt | 565 | 1 001 | 592 | 593 | 854 | 952 | 524 | 679 |
| Skatt på årets resultat | 116 | 206 | 128 | 123 | 183 | 204 | 116 | 150 |
| Årets resultat | 449 | 795 | 464 | 470 | 671 | 748 | 408 | 529 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 100 | 2 703 | 1 616 | 2 280 | 2 680 | 3 100 | 2 433 | 2 118 |
| Anläggningstillgångar | 12 | 512 | 500 | 500 | – | 0 | 96 | 162 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 0 | 96 | 162 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | – | – | – | – | 0 | 96 | 162 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 12 | 512 | 500 | 500 | – | – | – | – |
| Andelar i koncernföretag | 12 | 12 | – | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 0 | 500 | 500 | 500 | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 088 | 2 191 | 1 116 | 1 780 | 2 680 | 3 100 | 2 337 | 1 957 |
| Kortfristiga fordringar | 1 668 | 862 | 475 | 451 | 1 286 | 1 992 | 1 538 | 1 780 |
| Kundfordringar | 138 | 398 | 215 | 0 | 295 | 284 | 0 | 247 |
| Fordringar hos intresseföretag | – | – | – | 0 | 450 | 1 400 | 1 400 | 1 400 |
| Övriga fordringar | 432 | 414 | 260 | 371 | 332 | 168 | 138 | 133 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 1 098 | 50 | 0 | 80 | 210 | 140 | – | – |
| Kassa och bank | 420 | 1 329 | 641 | 1 329 | 1 393 | 1 109 | 799 | 176 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 100 | 2 703 | 1 616 | 2 280 | 2 680 | 3 100 | 2 433 | 2 118 |
| Eget kapital | 797 | 1 048 | 1 053 | 589 | 1 119 | 1 748 | 1 150 | 1 492 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 747 | 998 | 1 003 | 539 | 1 069 | 1 698 | 1 100 | 1 442 |
| Balanserat resultat | 298 | 203 | 539 | 69 | 398 | 950 | 692 | 913 |
| Årets resultat | 449 | 795 | 464 | 470 | 671 | 748 | 408 | 529 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | 0 | 518 | 518 | 200 | 200 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | 0 | 518 | 518 | 200 | 200 |
| Kortfristiga skulder | 1 303 | 1 655 | 562 | 1 691 | 1 042 | 834 | 1 083 | 426 |
| Leverantörsskulder | 2 | 1 | – | – | 0 | 9 | 3 | 1 |
| Skatteskulder | 322 | 328 | 122 | 306 | 388 | 320 | 265 | 337 |
| Övriga skulder | 970 | 1 317 | 432 | 1 377 | 647 | 500 | 810 | 84 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 | 8 | 8 | 8 | 8 | 5 | 5 | 5 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 700 | 800 | – | 1 000 | 1 300 | 150 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 1 069 | 1 698 | 1 100 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-03-31 | 2024-03-31 | 2023-03-31 | 2022-03-31 | 2021-03-31 | 2020-03-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 500 | 500 | 500 | 500 | 0 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | 500 | – | – |
| Återförda nedskrivningar | – | – | – | 500 | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2020-03-31 | 2019-03-31 | 2018-03-31 | 2017-03-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 328 | 328 | 328 |
| Försäljningar och utrangeringar | 328 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 231 | 166 | 100 |
| Årets avskrivningar | – | 66 | 66 | – |
| Återförda avskrivningar | 231 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- MASTHUGGARVÄGEN 10, 194 91 UPPLANDS VÄSBY
- Registrerat
- 2015-03-30
- Bransch
- Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva läkarkonsultverksamhet inom Sverige samt därmed förenlig verksamhet. Skönhetsvård.
Bankgironummer
- 816-5516
- KABREIL GRYN MOTTAGNING AB
kontrollerat 2026-10-12
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-09-15
- Programvara
- Wolters Kluwer Bokslut
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus Företaget har sitt säte i Stockholm .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Bolaget ingår i en koncern f o m räkenskapsåret. Kvinna Stockholm Holding AB med org nummer 559430-1813 ägs 49% av Kabriel Gyn Mottagning AB
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.