Start › Västra Götalands län › Göteborg
Fahlström & Son AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | – | 0 | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 627 |
| Nettoomsättning | – | – | 0 | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 77 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | – | – | – | – | – | – | – | 0 | −138 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 688 |
| Rörelsekostnader | 10 | 11 | 11 | 8 | 8 | 5 | 12 | 23 | 230 |
| Handelsvaror | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 30 |
| Övriga externa kostnader | 10 | 11 | 11 | 8 | 8 | 5 | 12 | 23 | 198 |
| Personalkostnader | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 2 |
| Rörelseresultat | −10 | −11 | −11 | −8 | −8 | −5 | −12 | −22 | 397 |
| Finansiella poster | −37 | −114 | −55 | −140 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 37 | 114 | 55 | 140 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −47 | −125 | −66 | −148 | −8 | −6 | −13 | −22 | 397 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 33 | 7 | 7 | 95 | 11 | 22 | −80 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | 0 | 33 | 7 | 7 | −25 | 11 | 22 | −80 |
| Erhållna koncernbidrag | – | – | – | – | 0 | 120 | – | – | – |
| Lämnade koncernbidrag | – | – | – | – | – | 0 | – | – | – |
| Resultat före skatt | −47 | −125 | −33 | −141 | −1 | 90 | −2 | 0 | 317 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 5 | – | 0 | 19 | 30 | 1 | 53 |
| Årets resultat | −47 | −125 | −38 | −141 | −1 | 71 | −32 | −1 | 264 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 300 | 337 | 453 | 518 | 783 | 465 | 462 | 643 | 613 |
| Anläggningstillgångar | 296 | 296 | 451 | 506 | 646 | 296 | 296 | 296 | 196 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 296 | 296 | 451 | 506 | 646 | 296 | 296 | 296 | 196 |
| Andelar i koncernföretag | 296 | 296 | 296 | 296 | 296 | 296 | 296 | 296 | 196 |
| Andra långfristiga fordringar | 0 | 0 | 155 | 210 | 350 | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 4 | 41 | 2 | 12 | 137 | 169 | 166 | 347 | 417 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 9 | 4 | 77 | 15 |
| Kundfordringar | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 7 |
| Fordringar hos koncernföretag | – | – | – | – | 0 | 9 | – | – | – |
| Övriga fordringar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 77 | 2 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 6 |
| Kortfristiga placeringar | 3 | 41 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga kortfristiga placeringar | 3 | 41 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 2 | 0 | 2 | 11 | 137 | 160 | 162 | 269 | 402 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 300 | 337 | 453 | 518 | 783 | 465 | 462 | 643 | 613 |
| Eget kapital | 52 | 59 | 109 | 147 | 288 | 263 | 192 | 317 | 318 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 2 | 9 | 59 | 97 | 238 | 213 | 142 | 267 | 268 |
| Balanserat resultat | 49 | 134 | 97 | 238 | 239 | 142 | 174 | 268 | 4 |
| Årets resultat | −47 | −125 | −38 | −141 | −1 | 71 | −32 | −1 | 264 |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 33 | 40 | 72 | 47 | 58 | 80 |
| Periodiseringsfonder | – | – | 0 | 33 | 40 | 72 | 47 | 58 | 80 |
| Långfristiga skulder | 229 | 229 | – | – | – | – | – | – | – |
| Skulder till koncernföretag | 229 | 229 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 20 | 50 | 344 | 338 | 456 | 130 | 223 | 268 | 215 |
| Skulder till kreditinstitut | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 49 |
| Skulder till koncernföretag | – | – | 229 | 226 | 326 | 0 | 30 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 5 | 5 | 0 | 18 | 19 | 1 | 54 | 53 |
| Övriga skulder | 12 | 37 | 103 | 103 | 103 | 103 | 184 | 206 | 105 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 8 | 7 | 7 | 9 | 9 | 8 | 8 | 8 | 8 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 238 | 213 | 142 | 267 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 40 | 75 | – | – | – | – | – | – | – |
| Återbetalt aktieägartillskott | – | – | – | – | – | – | 93 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 296 | 296 | 296 | 296 | 296 | 296 |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2023-01-01 | 2022-12-31 | 2022-01-01 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 350 | 350 | 350 | 350 | 350 | 350 |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | 0 | 140 | 140 | 140 | 0 | 0 | – |
| Årets nedskrivningar | – | – | 55 | – | 140 | – | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- KAPELLGATAN 8, 411 33 GÖTEBORG
- Registrerat
- 2015-03-24
- Bransch
- Partihandel med kläder och skodon
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall vara verksamt inom mode, accessoarer, möbler samt holdingverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 781-4239
- Nic & Friends AB
kontrollerat 2026-10-12
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Göteborg
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-31
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företaget bedriver handel med aktier samt holdingbolagsverksamhet. Företaget har sitt säte i Göteborg .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2025 | 8 kB | Öppna |
| 2024 | 8 kB | Öppna |
| 2023 | 45 kB | Öppna |
| 2022 | 8 kB | Öppna |
| 2021 | 45 kB | Öppna |
| 2020 | 44 kB | Öppna |
| 2019 | 45 kB | Öppna |
| 2018 | 44 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
Lucky Boys AB
Visa källuppgift
Företagets verksamhet är inom mode, accessoarer, möbler samt holdingverksamhet och därmed förenlig verksamhet. Bolaget har inte haft någon verksamhet under året. Bolaget är moderbolag till Lucky Boys AB, ognr. 556861-4621 med säte i Göteborg. Med stöd av ÅRL 7 kap 3 § upprättas inte någon koncernredovisning.
-
Lucky Boys AB
Visa källuppgift
nt om verksamheten Företagets verksamhet är inom handelmed aktier samt holdingverksamhet och därmed förenlig verksamhet. Bolaget har inte haft någon verksamhet under året. Bolaget är moderbolag till Lucky Boys AB, Org.nr 556861,4621 med säte i Göteborg. Med stöd av ÅRL 7 kap 3 § upprättas inte någon koncernredovisning. Företaget har sitt säte i Göteborg kommun .
-
Lucky Boys AB
Visa källuppgift
Företagets verksamhet är inom mode, accessoarer, möbler samt holdingverksamhet och därmed förenlig verksamhet. Bolaget har inte haft någon verksamhet under året. Bolaget är moderbolag till Lucky Boys AB, ognr. 556861-4621 med säte i Göteborg. Med stöd av ÅRL 7 kap 3 § upprättas inte någon koncernredovisning. Företagets säte är Göteborg
-
Lucky Boys AB
Visa källuppgift
Företagets verksamhet är inom mode, accessoarer, möbler samt holdingverksamhet och därmed förenlig verksamhet. Bolaget har inte haft någon verksamhet under året. Bolaget är moderbolag till Lucky Boys AB, ognr. 556861-4621 med säte i Göteborg. Med stöd av ÅRL 7 kap 3 § upprättas inte någon koncernredovisning. Företagets säte är Göteborg
-
Nic & Mel AB
Visa källuppgift
Företagets verksamhet är inom mode, accessoarer, möbler samt holdingverksamhet och därmed förenlig verksamhet. Bolaget har inte haft någon verksamhet under året. Bolaget är moderbolag till Nic & Mel AB 556861-4621 med säte i Göteborg, men med stöd av ÅRL 7 kap 3 § upprättas inte någon koncernredovisning. Under inledande delen av räkenskapsår 2020 har dotterbolaget Nic & Mel AB avyttrat hela
Visa fler relationer
-
Nic & Mel AB
Visa källuppgift
Företagets verksamhet är inom mode, accessoarer, möbler samt holdingverksamhet och därmed förenlig verksamhet. Bolaget har inte haft någon verksamhet under året. Bolaget är moderbolag till Nic & Mel AB 556861-4621 med säte i Göteborg, men med stöd av ÅRL 7 kap 3 § upprättas inte någon koncernredovisning. Företagets säte är Göteborg