Stockholm Comedy Club AB
Utveckling11 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 450 | 1 318 | 1 311 | 1 006 | 1 171 | 1 183 | 1 084 | 733 | 2 256 |
| Nettoomsättning | 1 440 | 1 307 | 1 311 | 1 006 | 1 171 | 1 183 | 1 084 | 733 | 2 256 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | 0 | 5 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 9 | 6 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 251 | 970 | 978 | 846 | 947 | 878 | 717 | 531 | 2 528 |
| Råvaror och förnödenheter | 188 | 25 | 2 | 4 | – | – | – | – | – |
| Handelsvaror | 6 | – | 0 | 4 | 70 | 42 | 15 | 112 | 1 511 |
| Övriga externa kostnader | 210 | 180 | 239 | 163 | 228 | 199 | 124 | 108 | 443 |
| Personalkostnader | 846 | 758 | 729 | 668 | 641 | 630 | 578 | 310 | 573 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 199 | 348 | 334 | 160 | 225 | 305 | 367 | 202 | −271 |
| Finansiella poster | −1 | 7 | 0 | 269 | −1 | 15 | 168 | 1 | −2 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | 0 | 269 | – | – | – | – | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 0 | 7 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 15 | 169 | 2 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | 198 | 355 | 334 | 429 | 224 | 320 | 534 | 203 | −274 |
| Bokslutsdispositioner | −50 | −89 | – | – | – | – | – | 0 | 280 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −50 | −89 | – | – | – | – | – | 0 | 280 |
| Resultat före skatt | 147 | 266 | 334 | 429 | 224 | 320 | 534 | 203 | 6 |
| Skatt på årets resultat | 31 | 55 | 69 | 88 | 46 | 65 | 81 | 47 | 7 |
| Årets resultat | 116 | 212 | 265 | 340 | 178 | 255 | 453 | 156 | −1 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 790 | 880 | 817 | 831 | 711 | 869 | 790 | 675 | 567 |
| Anläggningstillgångar | 106 | 18 | 87 | 92 | 56 | 58 | 30 | 40 | 40 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | 0 | 7 | 15 | 22 | 30 | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | 0 | 7 | 15 | 22 | 30 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 106 | 18 | 80 | 78 | 34 | 29 | 30 | 40 | 40 |
| Andelar i koncernföretag | – | – | – | – | 29 | 29 | 30 | 40 | 40 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 18 | 18 | 18 | 18 | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 89 | 0 | 62 | 60 | 5 | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 684 | 863 | 730 | 739 | 655 | 811 | 760 | 635 | 527 |
| Varulager m.m. | 4 | 11 | 6 | 6 | 10 | 24 | 1 | – | – |
| Färdiga varor och handelsvaror | 4 | 11 | 6 | 6 | 10 | 24 | 1 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 131 | 270 | 468 | 139 | 129 | 162 | 94 | 464 | 274 |
| Kundfordringar | 131 | 110 | 351 | 63 | 78 | 162 | 94 | 458 | 141 |
| Övriga fordringar | 1 | 153 | 109 | 68 | 43 | – | – | 0 | 67 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 8 | 8 | 8 | 8 | – | 0 | 6 | 66 |
| Kassa och bank | 548 | 582 | 257 | 594 | 516 | 625 | 665 | 171 | 254 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 790 | 880 | 817 | 831 | 711 | 869 | 790 | 675 | 567 |
| Eget kapital | 531 | 537 | 605 | 725 | 645 | 707 | 670 | 387 | 381 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 481 | 487 | 555 | 675 | 595 | 657 | 620 | 337 | 331 |
| Balanserat resultat | 365 | 275 | 290 | 335 | 417 | 402 | 167 | 181 | 331 |
| Årets resultat | 116 | 212 | 265 | 340 | 178 | 255 | 453 | 156 | −1 |
| Obeskattade reserver | 139 | 89 | – | – | – | – | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | 139 | 89 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 120 | 255 | 212 | 107 | 66 | 162 | 120 | 288 | 187 |
| Leverantörsskulder | 0 | 3 | 1 | 1 | – | 0 | 4 | – | – |
| Skulder till koncernföretag | – | – | – | – | – | – | 0 | 40 | 40 |
| Skatteskulder | 21 | 195 | 155 | 0 | 0 | 96 | 62 | 30 | 29 |
| Övriga skulder | 99 | 55 | 54 | 104 | 46 | 40 | 35 | 100 | 75 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 2 | 2 | 2 | 20 | 27 | 18 | 118 | 42 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 125 | 125 | 280 | 385 | 260 | 240 | 218 | 170 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 595 | 657 | 620 | 337 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har stigit under 2019 pga att verksamheten bedrivits i ökad omfattning jämfört med föregående år.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 60 | 5 |
| Årets inköp | 55 | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 18 | 29 |
| Försäljningar och utrangeringar | 11 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 37 | 37 |
| Ackumulerade avskrivningar | 22 | 15 |
| Årets avskrivningar | 7 | – |
Om bolaget
- Adress
- MÄSTER HENRIKSGATAN 7 A, 211 58 MALMÖ
- Registrerat
- 2015-03-23
- Bransch
- Litterärt skapande och musikkomposition
Verksamhet enligt registret
Manus, radioproduktion, tvproduktion, podcastproduktion, ståupp- turnéproduktion, skådespeleri, agentur inom standup comedy samt äga och förvalta aktier i dotterföretag, kapitalförvaltning och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 451-6720
- STOCKHOLM COMEDY CLUB AB
kontrollerat 2026-10-12
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-18
- Programvara
- eDeklarera Årsredovisning
Allmänt om verksamheten
Företaget har sitt säte i Malmö och verkar inom manus, tv-produktion, radio-produktion, ståupp-turnéverksamhet, podcast-produktion m.fl.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.