Start › Dalarnas län › Falun
Mellstrand Holding AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | – | – | – | 0 | 16 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 16 |
| Rörelsekostnader | 38 | 64 | 72 | 82 | 112 |
| Övriga externa kostnader | 38 | 42 | 44 | 52 | 44 |
| Personalkostnader | 0 | 22 | 28 | 30 | 45 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | 0 | 22 |
| Rörelseresultat | −38 | −64 | −72 | −82 | −96 |
| Finansiella poster | −1 205 | −1 006 | −4 143 | −50 | 328 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | – | 0 | 334 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 28 | 42 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | −84 | 0 | 0 | 0 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 1 205 | 922 | 4 143 | 78 | 49 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −1 243 | −1 071 | −4 215 | −132 | 232 |
| Resultat före skatt | −1 243 | −1 071 | −4 215 | −132 | 232 |
| Årets resultat | −1 243 | −1 071 | −4 215 | −132 | 232 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 588 | 1 510 | 2 245 | 6 087 | 5 450 |
| Anläggningstillgångar | 154 | 1 429 | 1 681 | 5 635 | 5 039 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | – | – | 0 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 154 | 1 429 | 1 681 | 5 635 | 5 039 |
| Andelar i koncernföretag | 153 | 129 | 377 | 4 280 | 3 555 |
| Fordringar hos koncernföretag | 0 | 1 300 | 1 300 | 1 300 | 1 300 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 1 | 0 | 4 | 56 | 184 |
| Omsättningstillgångar | 434 | 81 | 564 | 452 | 412 |
| Kortfristiga fordringar | 431 | 80 | 558 | 442 | 398 |
| Fordringar hos koncernföretag | 423 | 74 | 468 | 352 | 330 |
| Övriga fordringar | 7 | 6 | 6 | 5 | 11 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | 85 | 85 | 56 |
| Kassa och bank | 4 | 1 | 6 | 10 | 14 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 588 | 1 510 | 2 245 | 6 087 | 5 450 |
| Eget kapital | 141 | 143 | 914 | 5 129 | 5 261 |
| Bundet eget kapital | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 |
| Aktiekapital | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 |
| Fritt eget kapital | −59 | −57 | 714 | 4 929 | 5 061 |
| Balanserat resultat | 1 183 | 1 014 | 4 929 | 5 061 | 4 829 |
| Årets resultat | −1 243 | −1 071 | −4 215 | −132 | 232 |
| Kortfristiga skulder | 448 | 1 367 | 1 331 | 959 | 190 |
| Leverantörsskulder | 3 | 1 | 1 | 1 | 10 |
| Övriga skulder | 435 | 1 353 | 1 318 | 948 | 159 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 | 12 | 12 | 10 | 22 |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 1 240 | 300 | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 6 418 | 5 188 | 4 518 | 4 280 | 3 555 | 2 796 |
| Årets inköp | – | 670 | 239 | 725 | 825 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | 0 | 66 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 6 266 | 5 059 | 4 141 | 0 | 0 | – |
| Årets nedskrivningar | 1 206 | 918 | 4 141 | 0 | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 132 | 132 | 132 | 182 | 232 | 321 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 0 | 50 | 50 | 89 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 131 | 132 | 128 | 126 | 49 | 0 |
| Årets nedskrivningar | 0 | 4 | 2 | 78 | 49 | – |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 1 300 | 1 300 | 1 300 | 1 300 |
| Omklassificeringar | −1 300 | 0 | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 59 |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 59 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 0 | 37 |
| Återförda avskrivningar | 0 | 37 | – |
Om bolaget
- Adress
- HARALDSBOVÄGEN 16, 791 43 FALUN
- Registrerat
- 2015-03-20
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska äga och förvalta aktier och andelar i dotter- och intressebolag verksamma inom turism, bokningsservice, digitala plattformar och marknadsföring samt tillhandahålla strategiska och administrativa tjänster till koncernbolag. Bolaget ska även bedriva handel med möbler, inredning samt hem- och hushållsprodukter genom e-handel, konsultation och annan försäljningsverksamhet samt äga och förvalta bolag inom dessa verksamhetsområden samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5053-7083
- MELLSTRAND HOLDING AB
kontrollerat 2026-10-12
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Falun
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-02-12
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget är ett moderföretag i en koncern med följande dotterbolag: Hollistay AB 559121-9463. Bolaget förvaltar aktier i dotterbolag samt köp och försäljning av aktier och andra värdepapper. Företaget har sitt säte i Falun .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.