Start › Västmanlands län › Västerås
Petra Larsson AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 014 | 1 073 | 1 038 | 1 080 | 938 | 919 |
| Nettoomsättning | 1 014 | 1 073 | 1 038 | 1 079 | 931 | 915 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 1 | 7 | 4 |
| Rörelsekostnader | 896 | 949 | 859 | 949 | 847 | 773 |
| Handelsvaror | 94 | 118 | 113 | 152 | 153 | 123 |
| Övriga externa kostnader | 173 | 166 | 160 | 186 | 135 | 118 |
| Personalkostnader | 629 | 665 | 586 | 611 | 559 | 532 |
| Rörelseresultat | 118 | 123 | 180 | 132 | 91 | 146 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 118 | 123 | 180 | 132 | 91 | 146 |
| Resultat före skatt | 118 | 123 | 180 | 132 | 91 | 146 |
| Skatt på årets resultat | 27 | 26 | 38 | 29 | 20 | 31 |
| Övriga skatter | 13 | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 79 | 97 | 142 | 103 | 71 | 114 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 233 | 263 | 276 | 247 | 218 | 243 |
| Anläggningstillgångar | 13 | 13 | 13 | 13 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 13 | 13 | 13 | 13 | – | – |
| Andelar i intresseföretag | 13 | 13 | 13 | 13 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 220 | 250 | 263 | 235 | 218 | 243 |
| Varulager m.m. | 28 | 28 | 20 | 20 | 22 | 19 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 28 | 28 | 20 | 20 | 22 | 19 |
| Kortfristiga fordringar | 5 | 10 | 3 | 52 | 11 | 8 |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 8 | – | – |
| Övriga fordringar | 5 | 10 | 0 | 3 | 8 | 8 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | 3 | 41 | 3 | 0 |
| Kassa och bank | 187 | 213 | 241 | 163 | 185 | 217 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 233 | 263 | 276 | 247 | 218 | 243 |
| Eget kapital | 151 | 172 | 195 | 163 | 135 | 175 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 101 | 122 | 145 | 113 | 85 | 125 |
| Balanserat resultat | 22 | 25 | 3 | −119 | −104 | 10 |
| Årets resultat | 79 | 97 | 142 | 103 | 71 | 114 |
| Kortfristiga skulder | 82 | 91 | 81 | 84 | 82 | 69 |
| Leverantörsskulder | 14 | 15 | 12 | 10 | 17 | 5 |
| Skatteskulder | – | 0 | 5 | – | 0 | 4 |
| Övriga skulder | 68 | 75 | 64 | 74 | 66 | 60 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 100 | 100 | 120 | 100 | 85 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 113 | 85 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 13 | 13 | 13 | 13 |
| Årets inköp | – | – | – | 13 |
Om bolaget
- Adress
- ÖSTRA TULLGATAN 3, 722 09 VÄSTERÅS
- Registrerat
- 2015-03-18
- Bransch
- Frisörer och barberare
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska bedriva frisörverksamhet.
Bankgironummer
- 770-1675
- Petra Larsson AB
kontrollerat 2026-10-12
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-27
- Programvara
- Fortnox Bokslut & Skatt
Allmänt om verksamheten
Företagets verksamhet är frisörverksamhet.Företaget har sitt säte i Västerås
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.