Start › Östergötlands län › Norrköping
Café L.A. i Norrköping AB
Utveckling11 räkenskapsår
Saknade år lämnar en lucka, aldrig en interpolerad linje.
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 637 | 1 838 | 985 | 1 200 | 1 078 | 1 131 | 1 057 | 1 481 | 1 053 |
| Nettoomsättning | 1 635 | 1 821 | 985 | 1 200 | 1 078 | 1 131 | 1 057 | 1 344 | 989 |
| Övriga rörelseintäkter | 2 | 17 | – | – | – | – | 0 | 137 | 63 |
| Rörelsekostnader | 1 516 | 2 424 | 1 034 | 1 158 | 1 077 | 987 | 1 161 | 1 364 | 1 137 |
| Handelsvaror | 437 | 793 | 280 | 426 | 401 | 639 | 721 | 516 | 528 |
| Övriga externa kostnader | 419 | 481 | 317 | 312 | 302 | 327 | 333 | 322 | 317 |
| Personalkostnader | 660 | 1 149 | 437 | 420 | 370 | 9 | 94 | 515 | 280 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | 0 | 3 | 12 | 12 | 12 | 12 |
| Rörelseresultat | 121 | −585 | −49 | 43 | 1 | 144 | −103 | 116 | −84 |
| Finansiella poster | −23 | −34 | −2 | −5 | −9 | −12 | −4 | −10 | −14 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | −1 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 21 | 34 | 2 | 5 | 9 | 12 | 4 | 10 | 14 |
| Resultat efter finansiella poster | 98 | −619 | −51 | 38 | −8 | 132 | −107 | 106 | −98 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 10 | −10 | 21 | −21 | 3 | −3 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | 0 | 10 | −10 | 18 | −18 | – | – | – |
| Förändring av överavskrivningar | – | – | – | 0 | 3 | −3 | 3 | −3 | 0 |
| Resultat före skatt | 98 | −619 | −41 | 28 | 13 | 111 | −104 | 103 | −98 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 3 | 0 | 6 | 3 | 12 | 0 | 3 | 0 |
| Årets resultat | 98 | −622 | −41 | 22 | 10 | 99 | −104 | 100 | −98 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 330 | 231 | 190 | 261 | 391 | 290 | 170 | 164 | 189 |
| Anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 3 | 15 | 28 | 40 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 3 | 15 | 28 | 40 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | – | – | – | 0 | 3 | 15 | 28 | 40 |
| Omsättningstillgångar | 330 | 231 | 190 | 261 | 391 | 287 | 154 | 136 | 149 |
| Varulager m.m. | 137 | 97 | 117 | 10 | 46 | 25 | 50 | 77 | 74 |
| Råvaror och förnödenheter | 137 | 97 | 117 | 10 | 46 | 25 | 50 | 77 | 74 |
| Kortfristiga fordringar | 127 | 54 | 70 | 230 | 331 | 256 | 90 | 3 | 19 |
| Övriga fordringar | 127 | 54 | 61 | 227 | 328 | 242 | 75 | 1 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | 8 | 2 | 4 | 14 | 15 | 2 | 19 |
| Kassa och bank | 66 | 80 | 4 | 21 | 13 | 6 | 15 | 57 | 56 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 330 | 231 | 190 | 261 | 391 | 290 | 170 | 164 | 189 |
| Eget kapital | 130 | −514 | 108 | 71 | 49 | 40 | −59 | 45 | −55 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 80 | −564 | 58 | 21 | −1 | −10 | −109 | −5 | −105 |
| Balanserat resultat | −722 | 121 | 99 | −1 | −10 | −109 | −5 | −105 | −87 |
| Årets resultat | 98 | −622 | −41 | 22 | 10 | 99 | −104 | 100 | −98 |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 10 | 0 | 21 | 0 | 3 | 0 |
| Periodiseringsfonder | – | – | 0 | 10 | 0 | 18 | – | – | – |
| Ackumulerade överavskrivningar | – | – | – | – | 0 | 3 | 0 | 3 | 0 |
| Långfristiga skulder | 113 | 163 | – | 0 | 30 | 95 | 141 | 6 | 121 |
| Skulder till kreditinstitut | 113 | 163 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 88 | 582 | 82 | 180 | 312 | 134 | 88 | 109 | 123 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | 0 | 30 | 60 | 60 | 60 | 60 | 0 |
| Förskott från kunder | – | – | 21 | – | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 82 | 127 | 0 | 59 | – | – | – | – | – |
| Skulder till koncernföretag | 0 | 350 | – | – | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 5 | 83 | 0 | 3 | 18 | 12 | 5 | 5 | 0 |
| Övriga skulder | 1 | −59 | 17 | 19 | 171 | 0 | 6 | 30 | 34 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 81 | 44 | 69 | 63 | 62 | 17 | 14 | 89 |
| Ställda säkerheter | – | – | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | – | – |
| Företagsinteckningar | – | – | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | −1 | −10 | −109 | −5 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 546 | – | 78 | – | – | – | 80 | 80 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 62 | 62 | 62 | 62 | 62 | 62 |
| Ackumulerade avskrivningar | 62 | 59 | 47 | 34 | 22 | 9 |
| Årets avskrivningar | 3 | 12 | 12 | 12 | 12 | – |
Om bolaget
- Adress
- LUNTGATAN 55, 602 19 NORRKÖPING
- Registrerat
- 2015-03-06
- Bransch
- Restaurangverksamhet
Verksamhet enligt registret
Kaféverksamhet med försäljning och servering av kaffe, te, läsk, smörgåsar och konditorivaror.
Bankgironummer
- 384-6185
- Café L.A i Norrköping AB
kontrollerat 2026-10-12 - 729-4796
- Café L.A. i Norrköping AB
kontrollerat 2026-10-12
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Norrköping
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-25
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget driver ett café i centrala Norrköping med försäljning av dryck och mat. Företaget har sitt säte i Norrköping .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.