Start › Västra Götalands län › Hovås
House of Hemp AB
Utveckling1 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 540 | 1 112 | 550 | 1 079 | 207 | 114 |
| Nettoomsättning | 417 | 58 | 628 | 1 079 | 207 | 76 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | 0 | −101 | −133 | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 123 | 1 155 | 55 | 0 | 1 | 38 |
| Rörelsekostnader | 957 | 1 071 | 531 | 934 | 294 | 159 |
| Råvaror och förnödenheter | 31 | 530 | 247 | 266 | 101 | 57 |
| Övriga externa kostnader | 369 | 485 | 232 | 633 | 139 | 81 |
| Personalkostnader | 526 | 24 | 21 | 12 | 44 | 22 |
| Av- och nedskrivningar | 31 | 31 | 31 | 23 | 10 | 0 |
| Rörelseresultat | −417 | 41 | 18 | 144 | −87 | −45 |
| Finansiella poster | −67 | −43 | −27 | −8 | 0 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 68 | 44 | 27 | 8 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −484 | −2 | −8 | 137 | −87 | −45 |
| Resultat före skatt | −484 | −2 | −8 | 137 | −87 | −45 |
| Årets resultat | −484 | −2 | −8 | 137 | −87 | −45 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 410 | 804 | 356 | 601 | 311 | 51 |
| Anläggningstillgångar | 119 | 150 | 181 | 244 | 195 | 0 |
| Materiella anläggningstillgångar | 119 | 150 | 181 | 244 | 195 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 119 | 150 | 181 | 244 | 195 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 291 | 654 | 175 | 357 | 116 | 51 |
| Varulager m.m. | 0 | 31 | 169 | 185 | 67 | 18 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 31 | 68 | 50 | 67 | 18 |
| Färdiga varor och handelsvaror | – | – | – | 135 | – | – |
| Pågående arbeten för annans räkning | – | 0 | 101 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 277 | 4 | 3 | 138 | 0 | 6 |
| Kundfordringar | – | – | – | 75 | 0 | 6 |
| Övriga fordringar | 277 | 4 | 3 | 57 | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | 7 | – | – |
| Kassa och bank | 14 | 620 | 2 | 34 | 49 | 27 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 410 | 804 | 356 | 601 | 311 | 51 |
| Eget kapital | 50 | 50 | 43 | 187 | 50 | 47 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 0 | 0 | −7 | 137 | 0 | −3 |
| Balanserat resultat | 484 | 2 | 1 | 0 | 87 | 43 |
| Årets resultat | −484 | −2 | −8 | 137 | −87 | −45 |
| Långfristiga skulder | 1 | 79 | 0 | 14 | 228 | 0 |
| Övriga skulder | 1 | 79 | 0 | 14 | 228 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 359 | 675 | 313 | 400 | 33 | 3 |
| Leverantörsskulder | 53 | 108 | 0 | 27 | – | – |
| Övriga skulder | 298 | 334 | 305 | 365 | 33 | 3 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 9 | 233 | 9 | 9 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | 137 | 0 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 484 | 9 | – | – | 90 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 278 | 278 | 278 | 278 | 278 | 205 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 72 | 205 | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 159 | 128 | 96 | 65 | 34 | 10 | 0 |
| Årets avskrivningar | 31 | 31 | 31 | – | 23 | 10 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- JAKTLYCKAN 12, 436 52 HOVÅS
- Registrerat
- 2015-03-02
- Bransch
- Provisionshandel med virke och byggmaterial
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska arbeta med internethandel inom industriell hampa för byggindustri och som stallströ, katt- och smådjursströ och därmed föenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 394-3008
- House Of Hemp AB
kontrollerat 2026-10-12
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-11-06
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver internethandel med industriell hampa och utbildning för nybyggnation och renovering av småhus. Bolagets försäljning av hampaprodukter och kursverksamhet omfattande byggnation med hampakalk samt renoveringsarbeten av småhus avvecklades succesivt under föregående räkenskapsår. Bolaget verksamhet har därefter inriktats mot utbildning och försäljning av hampaprodukter till Kanada. Bolaget har sitt säte i Göteborgs kommun, Västra Götalands län. Väsentliga händelser under räkenskapsåret Bolaget har i liket med tidigare året erhållit bidrag för utveckling och utbildning i byggnation av klimatsmart väggsystem av hampakalk och bolaget har betalat ut lön till personal för att uppfylla uppställda villkor i erhållna bidrag.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.