Start › Gävleborgs län › Hudiksvall
Hudiksvalls Industri Lego AB
Utveckling2 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 6 812 | 4 019 | 2 466 | 1 902 |
| Nettoomsättning | 6 196 | 2 824 | 2 435 | 1 900 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | 586 | 324 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 30 | 871 | 31 | 2 |
| Rörelsekostnader | 7 887 | 3 151 | 3 041 | 2 302 |
| Råvaror och förnödenheter | 4 356 | 664 | 713 | 276 |
| Övriga externa kostnader | 1 250 | 902 | 1 489 | 805 |
| Personalkostnader | 2 156 | 1 505 | 809 | 1 215 |
| Av- och nedskrivningar | 86 | 81 | 13 | 7 |
| Övriga rörelsekostnader | 39 | 0 | 16 | 0 |
| Rörelseresultat | −1 075 | 867 | −575 | −400 |
| Finansiella poster | −11 | −13 | −61 | −41 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 2 | 2 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 12 | 15 | 63 | 41 |
| Resultat efter finansiella poster | −1 086 | 854 | −636 | −441 |
| Resultat före skatt | −1 086 | 854 | −636 | −441 |
| Årets resultat | −1 086 | 854 | −636 | −441 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 253 | 723 | 503 | 430 |
| Anläggningstillgångar | 439 | 296 | 54 | 79 |
| Materiella anläggningstillgångar | 439 | 296 | 54 | 79 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 439 | 296 | 13 | 32 |
| Förbättringsutgifter på annans fastighet | – | 0 | 40 | 47 |
| Omsättningstillgångar | 2 814 | 427 | 450 | 350 |
| Varulager m.m. | 909 | 324 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 909 | 324 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 800 | 58 | 216 | 350 |
| Kundfordringar | 957 | 29 | 216 | 313 |
| Övriga fordringar | 811 | – | 0 | 38 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 33 | 30 | – | – |
| Kassa och bank | 104 | 45 | 233 | 0 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 253 | 723 | 503 | 430 |
| Eget kapital | 82 | 168 | −1 416 | −792 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 32 | 118 | −1 466 | −842 |
| Balanserat resultat | 1 118 | −737 | −830 | −401 |
| Årets resultat | −1 086 | 854 | −636 | −441 |
| Långfristiga skulder | 145 | 120 | 404 | 451 |
| Checkräkningskredit | – | 0 | 404 | 399 |
| Övriga skulder | 145 | 120 | 0 | 52 |
| Kortfristiga skulder | 3 026 | 436 | 1 515 | 771 |
| Skulder till kreditinstitut | – | 0 | – | – |
| Förskott från kunder | – | – | 22 | 0 |
| Leverantörsskulder | 2 017 | 72 | 1 275 | 533 |
| Skatteskulder | 0 | 2 | 51 | 15 |
| Övriga skulder | 879 | 346 | 167 | 223 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 130 | 15 | – | – |
| Ställda säkerheter | – | 1 150 | 1 150 | 1 150 |
| Företagsinteckningar | – | 1 150 | 1 150 | 1 150 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | 118 | −1 466 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 1 000 | 729 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen har ökat under året som en följd av att nya kunder har tillkommit samt ökad omsättning på befintliga kunder.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolaget har under året tagit in en ny delägare som även skjutit till kapital för en fortsatt expansion av verksamheten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Förbättringsutgifter på annans fastighet
| Post | 2022-03-31 | 2021-03-31 | 2020-03-31 | 2019-03-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 50 | 47 | 47 |
| Årets inköp | – | 3 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 10 | – | – |
| Årets avskrivningar | – | 10 | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2023-03-31 | 2022-03-31 | 2021-03-31 | 2020-03-31 | 2019-03-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 610 | 403 | 30 | 55 | 55 |
| Årets inköp | 287 | 323 | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 80 | 0 | 25 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 171 | 107 | 27 | 23 | 16 |
| Årets avskrivningar | 86 | 81 | 3 | 7 | – |
| Återförda avskrivningar | 22 | 0 | 9 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- Köpmanbergsvägen 3, 824 50 HUDIKSVALL
- Registrerat
- 2015-03-02
Verksamhet enligt registret
Tillverkning av svetsade produkter till entreprenadbranschen samt kvalitetskontroll av svetsade produkter med röntgen och ultra- ljud. Bistå andra svetsande företag och svetskompetens och kvalitetssäkring.
Jobbannonser
Källa: Arbetsförmedlingens annonsdata via JobTech Dev · uppdaterad 2026-10-13
- Annonser totalt
- 2
- Aktiva nu
- 0
- Första annonsen
- 2022-02-22
- Senaste annonsen
- 2022-09-14
Annonser per år
| År | 2022 |
|---|---|
| Annonser | 2 |
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2023
- Regelverk
- K2
- Säte
- Hudiksvall
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2023-09-27
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företaget tillverkar svetsade produkter till entreprenadbranchen samt utför kvalitetskontroller av svetsade produkter med hjälp av röntgen och utraljud. Bistår andra svetsande företag med svetskompetens och kvalitetssäkring. Företaget har sitt säte i Hudiksvall .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.