Start › Gävleborgs län › Hudiksvall
Stagliano Chiaravalle AB
Utveckling10 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 450 | 200 | 200 | 250 | 160 | 113 | 54 | – | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | 450 | 200 | 200 | 250 | 160 | 113 | 54 | 0 | 0 | 0 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | – | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 1 | 51 | 61 | 53 | 61 | 14 | 26 | 11 | 0 | 0 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Handelsvaror | – | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 1 | 51 | 61 | 53 | 59 | 14 | 26 | 11 | 0 | 0 |
| Personalkostnader | – | – | – | 0 | 3 | – | – | – | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | 449 | 149 | 139 | 197 | 99 | 99 | 28 | −11 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 2 | 0 | −27 | 28 | – | – | 0 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | 27 | 21 | 21 | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | – | 28 | – | – | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | 0 | 25 | 21 | 48 | – | – | – | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 449 | 148 | 142 | 197 | 72 | 127 | 28 | −11 | 0 | 0 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Förändring av överavskrivningar | – | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Resultat före skatt | 449 | 148 | 142 | 197 | 72 | 127 | 28 | −11 | 0 | 0 |
| Skatt på årets resultat | 92 | 31 | 30 | 41 | 15 | 27 | 4 | – | 0 | 0 |
| Årets resultat | 356 | 118 | 112 | 156 | 57 | 100 | 24 | −11 | 0 | 0 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 896 | 523 | 548 | 764 | 638 | 577 | 224 | 199 | 200 | 200 |
| Anläggningstillgångar | 228 | 228 | 228 | 328 | 408 | 20 | 20 | – | 0 | 200 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 228 | 228 | 228 | 328 | 408 | 20 | 20 | – | 0 | 200 |
| Andelar i koncernföretag | – | – | – | – | 20 | 20 | 20 | – | – | – |
| Andelar i intresseföretag | 28 | 28 | 28 | 28 | 8 | – | – | – | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | – | – | – | – | 380 | – | – | – | – | – |
| Fordringar hos intresseföretag | – | – | 0 | 300 | – | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 200 | 200 | 200 | – | – | – | – | – | 0 | 200 |
| Omsättningstillgångar | 668 | 295 | 320 | 436 | 230 | 557 | 204 | 199 | 200 | 0 |
| Varulager m.m. | – | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Färdiga varor och handelsvaror | – | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Pågående arbeten för annans räkning | – | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Förskott till leverantörer | – | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 438 | 260 | 290 | 279 | 92 | 354 | 41 | – | 0 | 0 |
| Kundfordringar | 438 | 250 | 250 | 188 | 0 | 17 | 8 | – | 0 | 0 |
| Fordringar hos koncernföretag | – | – | – | – | 80 | – | – | – | – | – |
| Fordringar hos intresseföretag | – | 0 | 5 | 92 | 7 | – | – | – | – | – |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | – | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Övriga fordringar | 0 | 10 | 35 | 0 | 6 | 337 | 33 | – | 0 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Kassa och bank | 230 | 34 | 29 | 156 | 137 | 203 | 164 | 199 | 200 | 0 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 896 | 523 | 548 | 764 | 638 | 577 | 224 | 199 | 200 | 200 |
| Eget kapital | 732 | 476 | 488 | 377 | 220 | 163 | 63 | 39 | 49 | 49 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 682 | 426 | 438 | 327 | 170 | 113 | 13 | −11 | −1 | −1 |
| Balanserat resultat | 326 | 308 | 327 | 170 | 113 | 13 | −11 | −1 | −1 | −1 |
| Årets resultat | 356 | 118 | 112 | 156 | 57 | 100 | 24 | −11 | 0 | 0 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Ackumulerade överavskrivningar | – | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | – | – | 0 | 250 | 290 | 380 | 150 | 150 | 151 | 151 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Checkräkningskredit | – | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Övriga skulder | – | – | 0 | 250 | 290 | 380 | 150 | 150 | 151 | 151 |
| Kortfristiga skulder | 164 | 47 | 60 | 137 | 128 | 34 | 11 | 11 | 0 | 0 |
| Leverantörsskulder | – | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Skatteskulder | 52 | 0 | 14 | 13 | 1 | 8 | – | – | 0 | 0 |
| Övriga skulder | 113 | 47 | 46 | 124 | 127 | 27 | 11 | 11 | 0 | 0 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 300 | 100 | 130 | – | – | 0 | 0 | – | – | – |
| Annan föreslagen utdelning | 300 | 100 | 130 | – | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 170 | 113 | 13 | −11 | −1 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Under året har det varit utökad efterfrågan på konsultation.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Under året har det varit utökad efterfrågan på konsultation.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har under året åtagit sig ett längre konsultuppdrag.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2017
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 28 | 28 | 28 | 28 | 28 | 20 |
| Årets inköp | – | – | – | 0 | 8 | – |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 20 | 20 | 20 |
| Årets inköp | – | – | 20 |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 200 | 200 | 200 | 0 |
| Årets inköp | – | 0 | 200 | 0 |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 380 | 240 |
Om bolaget
- Adress
- GRINNÖVÄGEN 2, 824 40 HUDIKSVALL
- Registrerat
- 2015-02-27
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska bedriva försäljning av inredningar till företag, rådgivning inom ledningsfrågor, äga och förvalta fast egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 750-0275
- Stagliano Chiaravelle AB
kontrollerat 2026-10-12
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Hudiksvall
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-04
- Programvara
- E-revisor.se
Allmänt om verksamheten
Bolagets mål är att äga och förvalta värdepapper samt investera i bolag. Bolagets säte är Hudiksvall.
Väsentliga händelser
Bolagets intäkter förändrades positivt jämfört med föregående år. Förändringen är främst hänförlig till variation i fakturering av konsulttjänster till dotterbolag.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.