Start › Stockholms län › Stockholm
Spearpoint AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 196 | 590 | 2 406 | 777 |
| Nettoomsättning | 1 196 | 590 | 2 406 | 777 |
| Rörelsekostnader | 1 208 | 681 | 2 556 | 994 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 076 | 495 | 2 315 | 595 |
| Övriga externa kostnader | 34 | 153 | 241 | 290 |
| Personalkostnader | 99 | 33 | 0 | 108 |
| Rörelseresultat | −12 | −91 | −150 | −217 |
| Finansiella poster | −391 | 1 | 0 | 112 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 2 | 1 | 0 | 112 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 392 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | – | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −403 | −89 | −150 | −106 |
| Bokslutsdispositioner | 596 | 465 | 611 | 87 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 596 | 465 | 611 | 87 |
| Resultat före skatt | 193 | 376 | 462 | −19 |
| Skatt på årets resultat | 144 | 97 | 109 | 0 |
| Övriga skatter | – | – | 1 | 0 |
| Årets resultat | 49 | 278 | 352 | −19 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 5 620 | 6 271 | 6 499 | 6 457 |
| Anläggningstillgångar | 2 000 | 2 392 | 2 331 | 2 300 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 000 | 2 392 | 2 331 | 2 300 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 2 000 | 2 392 | 2 331 | 2 300 |
| Omsättningstillgångar | 3 620 | 3 879 | 4 168 | 4 157 |
| Kortfristiga fordringar | 2 998 | 3 498 | 3 772 | 3 644 |
| Kundfordringar | 0 | 89 | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 25 | – | – | – |
| Övriga fordringar | 2 973 | 3 182 | 3 494 | 3 355 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 226 | 278 | 289 |
| Kassa och bank | 622 | 382 | 396 | 513 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 5 620 | 6 271 | 6 499 | 6 457 |
| Eget kapital | 1 204 | 1 156 | 877 | 525 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 1 154 | 1 106 | 827 | 475 |
| Balanserat resultat | 1 106 | 827 | 475 | 494 |
| Årets resultat | 49 | 278 | 352 | −19 |
| Obeskattade reserver | 1 998 | 2 593 | 3 058 | 3 670 |
| Periodiseringsfonder | 1 998 | 2 593 | 3 058 | 3 670 |
| Kortfristiga skulder | 2 418 | 2 522 | 2 563 | 2 262 |
| Skatteskulder | 162 | – | – | – |
| Övriga skulder | 2 236 | 2 240 | 2 241 | 2 232 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 20 | 283 | 322 | 31 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | 1 106 | 827 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningsökningen beror på tre större fristående kampanjer under året som gav merförsäljning.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Spearpoint AB för räkenskapsåret 2022-05-01 -- 2023-04-30. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Spearpoint ABs finansiella ställning per den 30 april 2023 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Vi är oberoende i förhållande till Spearpoint AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningsökningen beror på tre större fristående kampanjer under året som gav merförsäljning.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Spearpoint AB för räkenskapsåret 2021-05-01 -- 2022-04-30. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Spearpoint ABs finansiella ställning per den 30 april 2022 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Spearpoint AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2024-04-30 | 2023-05-01 | 2023-04-30 | 2022-05-01 | 2022-04-30 | 2021-05-01 | 2021-04-30 | 2020-05-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 392 | 2 392 | 2 392 | 2 331 | 2 331 | 2 300 | 2 300 | 2 483 |
| Årets inköp | 0 | – | 61 | – | 31 | – | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | 0 | – | 183 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 392 | – | 0 | – | – | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | 392 | – | 0 | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- KUNGSGATAN 73 5 TR, 112 27 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2015-02-25
- Bransch
- Reklambyråverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva försäljning, utveckling och förädling av media, reklam och målgruppsdata.
Bankgironummer
- 677-4095
- Spearpoint AB
kontrollerat 2026-10-12
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företagets säte är i Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2024-07-10
- Programvara
- Hogia Audit med Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget registrerades 2015 och bedriver reklambyråverksamhet. Bolaget är dottebolag till Spearpoint Holding AB med organisationsnummer 559234-7453. Inga faktureringar har gjorts mellan moder- och dotterbolag.
Väsentliga händelser
Bolaget har aktivt arbetat för att få in större uppdrag under räkenskapsåret och detta har visat sig varit ett positvt arbete som resulterat till en omsättningsökning.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.