Start › Stockholms län › Stockholm
FROS Ventures AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsekostnader | 6 843 | 1 313 | 661 | 519 | 631 |
| Övriga externa kostnader | 6 843 | 1 313 | 661 | 519 | 631 |
| Rörelseresultat | −6 843 | −1 313 | −661 | −519 | −631 |
| Finansiella poster | 633 791 | 311 633 | 515 128 | 1 150 184 | 1 674 261 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 514 357 | – | – | – | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 400 962 | 228 096 | 312 211 | 1 475 004 | 1 683 164 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 6 011 | 15 015 | 14 529 | −1 112 | 244 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 278 305 | −77 666 | −194 871 | 320 804 | 8 516 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 9 234 | 9 144 | 6 482 | 2 903 | 631 |
| Resultat efter finansiella poster | 626 948 | 310 320 | 514 467 | 1 149 665 | 1 673 630 |
| Resultat före skatt | 626 948 | 310 320 | 514 467 | 1 149 665 | 1 673 630 |
| Skatt på årets resultat | 1 114 | 1 065 | 2 856 | 599 | 0 |
| Årets resultat | 625 835 | 309 255 | 511 611 | 1 149 066 | 1 673 630 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 5 017 964 | 4 573 800 | 4 473 289 | 4 190 745 | 3 379 643 |
| Anläggningstillgångar | 4 985 803 | 4 523 056 | 4 166 940 | 3 742 664 | 2 876 858 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 4 985 803 | 4 523 056 | 4 166 940 | 3 742 664 | 2 876 858 |
| Andelar i koncernföretag | 1 687 172 | 1 515 425 | 0 | – | – |
| Andelar i intresseföretag | 44 016 | 40 766 | 1 545 437 | 1 535 437 | 1 551 688 |
| Fordringar hos koncernföretag | 12 | 146 170 | 0 | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 1 474 253 | 1 036 431 | 810 856 | 823 655 | 464 043 |
| Andra långfristiga fordringar | 1 780 350 | 1 784 264 | 1 810 647 | 1 383 572 | 861 127 |
| Omsättningstillgångar | 32 161 | 50 745 | 306 349 | 448 081 | 502 785 |
| Kortfristiga fordringar | 20 389 | 14 744 | 6 285 | 1 669 | 1 125 |
| Övriga fordringar | 2 704 | 2 495 | 119 | 415 | 868 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 17 685 | 12 249 | 6 166 | 1 254 | 257 |
| Kassa och bank | 11 772 | 36 001 | 300 064 | 446 411 | 501 660 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 5 017 964 | 4 573 800 | 4 473 289 | 4 190 745 | 3 379 643 |
| Eget kapital | 5 004 818 | 4 552 183 | 4 458 762 | 4 180 673 | 3 378 507 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 5 004 768 | 4 552 133 | 4 458 712 | 4 180 623 | 3 378 457 |
| Balanserat resultat | 4 378 933 | 4 242 878 | 3 947 102 | 3 031 557 | 1 704 827 |
| Årets resultat | 625 835 | 309 255 | 511 611 | 1 149 066 | 1 673 630 |
| Långfristiga skulder | 5 677 | 5 677 | 2 495 | 285 | 344 |
| Övriga skulder | 5 677 | 5 677 | 2 495 | 285 | 344 |
| Kortfristiga skulder | 7 468 | 15 940 | 12 032 | 9 786 | 792 |
| Skatteskulder | 7 278 | 15 341 | 11 774 | 3 513 | 619 |
| Övriga skulder | – | – | – | 6 000 | 0 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 190 | 599 | 257 | 273 | 174 |
| Eventualförpliktelser | 64 916 | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Efter räkenskapsårets utgång har bolaget lämnat ovillkorade aktieägartillskot till dotterbolaget FROS F Invest AB (org.nr. 559552-4173) om totalt 674 003 040 kr. Bolaget har avyttrat det helägda dotterbolaget FROS F Invest AB (org.nr. 559552-4173), vilket medfört en realisationsförlust om 674 028 040 kr.Vid en extra bolagsstämma har vidare beslut fattats om utdelning om 150 000 000 kronor. I Österbahr Ventures AB (org. nr. 559133-5038) har en indragning av aktier genomförts, vilket har medfört att FROS Ventures AB:s ägarandel har minskat från 51,42 procent till 50 procent.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för FROS Ventures AB för räkenskapsåret 2025-01-01 – 2025-12-31. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av FROS Ventures ABs finansiella ställning per den 31 december 2025 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till FROS Ventures AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Efter räkenskapsårets slut har det beslutats om utdelningar på totalt 173 200 000 kr under 2025 men innan årsredovsiningen har undertecknats
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för FROS Ventures AB för räkenskapsåret 2024 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av FROS Ventures AB s finansiella ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till FROS Ventures AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Efter räkenskapsårets slut har oroligheter i omvärlden orsakat osäkerhet kring den ekonomiska utvecklingen i Sverige och resten av världen inte minst på grund av kriget i Ukraina. Det är i dagsläget svårt att bedöma eventuella konsekvenser på bolagets finansiella ställning och resultat då detta beror på den fortsatta utvecklingen men bedömningen är ändå att bolaget påverkas marginellt.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för FROS Ventures AB för räkenskapsåret 2022 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av FROS Ventures AB s finansiella ställning per den 31 december 2022 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till FROS Ventures AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 44 016 | 40 766 | 1 545 437 | 1 535 437 | 1 551 688 | 1 536 688 |
| Årets inköp | 3 250 | 6 750 | 10 000 | 40 551 | 15 000 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | 56 802 | 0 | – |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 687 172 | 1 515 425 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 25 577 | 0 | 0 | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 824 731 | 1 820 801 | 1 911 502 | 1 706 385 | 861 127 | 53 957 |
| Årets inköp | 228 422 | 37 844 | 287 286 | 845 877 | 807 170 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 224 491 | 128 545 | 82 169 | 619 | 0 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 44 381 | 36 537 | 100 855 | 322 813 | 0 | – |
| Årets nedskrivningar | 30 338 | 0 | 0 | 322 813 | 0 | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 768 006 | 1 059 722 | 847 496 | 833 208 | 475 605 | 138 868 |
| Årets inköp | 846 533 | 255 845 | – | 423 685 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 138 250 | 39 615 | 130 677 | 66 083 | 7 983 | – |
| Omklassificeringar | 0 | −4 004 | 0 | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 293 753 | 23 291 | 36 640 | 9 553 | 11 562 | 3 045 |
| Årets nedskrivningar | 288 775 | 4 986 | 27 087 | 6 507 | 8 516 | – |
| Återförda nedskrivningar | – | 255 845 | 144 965 | – | 344 721 | – |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 12 | 146 170 | 0 |
| Årets inköp | 12 | 146 170 | – |
| Omklassificeringar | −146 170 | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- BOX 7785, 103 96 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2015-02-20
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska äga och förvalta fast och lös egendom samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 889-4172
- Fros Ventures AB
kontrollerat 2026-10-12
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Ja (2026-06-29)
- Revisionsfirma
- Ernst & Young AB
- Årsstämma
- 2026-06-29
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget skall äga och förvalta fast och lös egendom samt bedriva därmed förenlig verksamhet. Bolaget ägde vid balansdagens utgång 51,42% av dotterbolaget Österbahr Ventures AB (559133-5038), 100% av dotterbolaget FROS F Invest AB (559552-4173) och 100% av FROS US LLC. Bolaget upprättar med hänvisning till årsredovisningslagen 7 kap 3 § ingen koncernredovisning. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Bolaget har under året identifierat att ett innehav felaktigt klassificerats som fordran. Med anledning av detta har innehaven omklassificierats till finansiella anläggningstillgångar. Omklassificieringen påverkar endast klassificieringen i balansräkningen och har ingen resultatpåverkan.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2025 | 21 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
Österbahr Ventures AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget skall äga och förvalta fast och lös egendom samt bedriva därmed förenlig verksamhet. Bolaget ägde vid balansdagens utgång 51,42% av dotterbolaget Österbahr Ventures AB (559133-5038), 100% av dotterbolaget FROS F Invest AB (559552-4173) och 100% av FROS US LLC. Bolaget upprättar med hänvisning till årsredovisningslagen 7 kap 3 § ingen koncernredovisning. Föret
-
FROS F Invest AB
Visa källuppgift
ch förvalta fast och lös egendom samt bedriva därmed förenlig verksamhet. Bolaget ägde vid balansdagens utgång 51,42% av dotterbolaget Österbahr Ventures AB (559133-5038), 100% av dotterbolaget FROS F Invest AB (559552-4173) och 100% av FROS US LLC. Bolaget upprättar med hänvisning till årsredovisningslagen 7 kap 3 § ingen koncernredovisning. Företaget har sitt säte i Stockholm .