Start › Västmanlands län › Västerås
Växthusavfuktning Sverige AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 153 | 24 | 26 | 123 | 0 | 330 | 443 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 153 | 24 | 26 | 123 | 0 | 330 | 618 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | 0 | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | −175 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 56 | 15 | 130 | 22 | 21 | 96 | 32 | 392 | 264 |
| Råvaror och förnödenheter | – | 0 | 25 | 12 | 13 | 64 | 9 | 305 | 143 |
| Övriga externa kostnader | 56 | 15 | 106 | 10 | 8 | 32 | – | 56 | 117 |
| Personalkostnader | – | – | – | – | 0 | 0 | 2 | 23 | 4 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | – | 0 | 22 | 8 | 0 |
| Rörelseresultat | −56 | −15 | 22 | 2 | 6 | 27 | −32 | −62 | 179 |
| Finansiella poster | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | −2 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | – | – | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | −56 | −15 | 22 | 2 | 6 | 27 | −32 | −62 | 178 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | −6 | – | – | 0 | 0 | 0 | −44 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | 0 | −6 | – | – | 0 | 0 | 0 | −44 |
| Förändring av överavskrivningar | – | – | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | −56 | −15 | 17 | 2 | 6 | 27 | −32 | −62 | 133 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 3 | 0 | – | – | 0 | 0 | −29 |
| Årets resultat | −56 | −15 | 13 | 2 | 6 | 27 | −32 | −62 | 162 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 0 | 0 | 10 | 75 | 75 | 75 | 75 | 336 | 336 |
| Anläggningstillgångar | 0 | – | – | 0 | 0 | – | 0 | 0 | 0 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | – | – | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | – | – | 0 | 0 | – | 0 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 0 | 0 | 10 | 75 | 75 | 75 | 75 | 336 | 336 |
| Varulager m.m. | 0 | 0 | 10 | 75 | 75 | 75 | 75 | 336 | 336 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | – | – | – | – | – | – | 336 | 336 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 0 | 0 | 10 | 75 | 75 | 75 | 75 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | – | – | – | – | – | – | 0 | – | – |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | – | – | – | – | – | – | 0 | – | – |
| Kassa och bank | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 | – | 0 | 0 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 0 | 0 | 10 | 75 | 75 | 75 | 75 | 336 | 336 |
| Eget kapital | −167 | −111 | −96 | −110 | −108 | −113 | −140 | 150 | 212 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −217 | −161 | −146 | −160 | −158 | −163 | −190 | 100 | 162 |
| Balanserat resultat | −161 | −146 | −160 | −161 | −163 | −190 | −158 | 162 | 0 |
| Årets resultat | −56 | −15 | 13 | 2 | 6 | 27 | −32 | −62 | 162 |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 6 | – | – | – | – | 44 | 44 |
| Periodiseringsfonder | – | 0 | 6 | – | – | – | – | 44 | 44 |
| Långfristiga skulder | 167 | 111 | 95 | 184 | 183 | 188 | 215 | 142 | 0 |
| Checkräkningskredit | – | – | 0 | 184 | 183 | 188 | 200 | 200 | 0 |
| Övriga skulder | 167 | 111 | 95 | – | – | 0 | 15 | −58 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 0 | 0 | 6 | 0 | – | – | – | 0 | 80 |
| Checkräkningskredit | 0 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 3 | 0 | – | – | – | 0 | 0 |
| Övriga skulder | – | 0 | 0 | – | – | – | – | 0 | 80 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | 0 | 3 | – | – | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | −158 | −163 | −190 | 100 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Verksamheten håller på att avslutas
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Verksamheten har omfattat uteslutande servce och underehåll hos kunder
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Pga panedemin har företagets verksamhet varit på sparlåga.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Orsaken till att nettoomsättningen ändrats mer än 30% är att överföringen av nettoomsättningen missades.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Det projekt som företaget deltagit i (se ovan förklaring) har dragit ut på tiden med ca 2 år. Inga intäkter har uppstått under räkenskapsåret. Ett förväntat avslut med försäljning av 10 maskiner med ett marknadsvärde på ca 2 800 kkr därav företaget förväntas få del av intäkterna uppemot 500 kkr.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Se ovan
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2018
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget deltar i ett större utvecklingsprojekt tillsammans med tillverkare och en större kund. Normala försäljningsverksamheten har leget på is.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- POSEIDONGATAN 15 1103, 723 57 VÄSTERÅS
- Registrerat
- 2015-02-19
- Bransch
- Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet
Verksamhet enligt registret
Import och försäljning av avfuktningsaggregat för växthusbranschen. Service och underhåll på installerade aggregat.
Bankgironummer
- 747-8514
- Växthusavfuktning Sverige AB
kontrollerat 2026-10-12
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-10-03
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Företaget importerar och säljer maskiner till växthusbranschen. Företaget har sitt säte i Västerås Företagets verksamhet bygger på försäljning och service av enda produkt, vilken har sitt ursprung i Israel. Marknaden har helt försvunnit av två skäl. Det ena produktens kvalitet har varit så bristfällig att kundernas underhållskostnad blivit oacceptabla. Det andra är marknadens negativa inställning mot produkter med ursprung i Israel
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.