Start › Stockholms län › Täby
Malmhill AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 1 518 | 120 | – |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 11 | 120 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | 1 508 | 0 | – |
| Rörelsekostnader | 2 988 | 334 | 32 125 | 5 579 | – |
| Övriga externa kostnader | 1 653 | 149 | 27 653 | 1 943 | – |
| Personalkostnader | 1 322 | 176 | 4 422 | 3 585 | – |
| Av- och nedskrivningar | 13 | 8 | 50 | 50 | – |
| Rörelseresultat | −2 988 | −334 | −30 607 | −5 459 | – |
| Finansiella poster | −2 260 | 229 | 111 716 | 6 494 | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | −2 016 | 0 | 111 633 | 6 459 | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | −243 | 230 | 84 | 35 | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 2 | 1 | 0 | 0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −5 249 | −105 | 81 109 | 1 036 | – |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 5 459 | – |
| Resultat före skatt | −5 249 | −105 | 81 109 | 6 494 | – |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 0 | 0 | – |
| Årets resultat | −5 249 | −105 | 81 109 | 6 494 | – |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 18 247 | 107 023 | 111 611 | 22 561 | – |
| Anläggningstillgångar | 12 892 | 13 080 | 13 063 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 13 | 21 | – | – |
| Byggnader och mark | – | 3 | 4 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 10 | 16 | – | – |
| Förbättringsutgifter på annans fastighet | 0 | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 12 892 | 13 067 | 13 042 | – | – |
| Andelar i koncernföretag | 0 | 25 | 0 | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | – | – | 0 | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 12 892 | 13 042 | 13 042 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 5 355 | 93 943 | 98 548 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 201 | 82 810 | 82 652 | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | – | – | 0 | – | – |
| Övriga fordringar | 152 | 82 633 | 82 452 | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 31 | 82 | 120 | – | – |
| Kassa och bank | 5 154 | – | – | – | – |
| Likvida medel | – | 11 134 | 15 896 | – | 1 051 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 18 247 | 107 023 | 111 611 | – | – |
| Eget kapital | 930 | 91 179 | 91 284 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Fritt eget kapital | 830 | 91 079 | 91 184 | – | – |
| Balanserat resultat | 6 079 | 91 184 | 10 075 | – | – |
| Årets resultat | −5 249 | −105 | 81 109 | – | – |
| Långfristiga skulder | 12 909 | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 12 909 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 4 408 | 15 844 | 20 327 | – | – |
| Leverantörsskulder | 74 | 34 | 2 986 | – | – |
| Skulder till koncernföretag | 3 465 | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 869 | 15 653 | 16 369 | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 157 | 971 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 88 000 | – | – | – |
| Utbetald utdelning | – | 0 | 11 500 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Verksamhetens art och inriktning
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom företagsledning och verksamhetsutveckling samt handla, äga och förvalta aktier i noterade och onoterade företag och därmed förenlig verksamhet.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom företagsledning och verksamhetsutveckling samt handla, äga och förvalta aktier i noterade och onoterade företag och därmed förenlig verksamhet.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Övriga viktiga förhållanden
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Bolaget har ändrat sitt räkenskapsår till 1/3 - 28/2, varför 2025 blir ett förkortat räkenskapsår. Bolaget har även startat ett dotterföretag, Malmhill Fördelning AB.
Källfält: se-gen-base:OvrigaViktigaForhallandenVasentligaHandelser
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Malmhill AB för räkenskapsåret 1 januari 2025 till 28 februari 2025. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Malmhill ABs finansiella ställning per den 28 februari 2025 och av dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för Malmhill AB.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Malmhill AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2024
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom företagsledning och verksamhetsutveckling samt handla, äga och förvalta aktier i noterade och onoterade företag och därmed förenlig verksamhet. Bolaget ägs till lika delar av Martin Wilén och Mikael Nordmark.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Övriga viktiga förhållanden
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Under året har bolaget sålt samtliga dotterbolag. Bolaget har därmed även utträtt ur koncernen samt den momsgrupp och kommissionärsförhållande som bolaget tidigare ingått i. Väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut Bolaget har ändrat sitt räkenskapsår till 1/3 - 28/2, varav 2025 blir ett förkortat räkenskapsår.
Källfält: se-gen-base:OvrigaViktigaForhallandenVasentligaHandelser
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Malmhill AB för år 2024. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Malmhill ABs finansiella ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för Malmhill AB.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Malmhill AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2026-02-28 | 2025-02-28 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 25 | 0 | 22 434 | 17 289 |
| Årets inköp | 0 | 25 | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 25 | 0 | −26 374 | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | 0 | 0 | 17 255 | 12 155 |
| Årets nedskrivningar | – | – | – | 5 100 | – |
| Återförda nedskrivningar | – | – | 17 255 | – | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2026-02-28 | 2025-02-28 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 12 892 | 13 042 | 13 042 | 150 | 1 250 |
| Årets inköp | – | – | 12 892 | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 0 | 100 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | 12 892 | 12 892 | – | – |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 3 965 | 3 965 |
| Försäljningar och utrangeringar | 3 965 | – | – |
Förbättringsutgifter på annans fastighet
| Post | 2026-02-28 | 2025-02-28 | 2024-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 53 | 53 | 53 |
| Ackumulerade avskrivningar | 53 | 50 | 49 |
| Årets avskrivningar | 3 | 2 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-02-28 | 2025-02-28 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 198 | 198 | 198 | 198 | 198 |
| Ackumulerade avskrivningar | 198 | 188 | 181 | 142 | 102 |
| Årets avskrivningar | 10 | 7 | 40 | 40 | – |
Om bolaget
- Adress
- KLÖVERVALLSVÄGEN 8, 187 52 TÄBY
- Registrerat
- 2015-02-18
- Bransch
- Verksamheter som utövas av huvudkontor
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom företagsledning och verksamhetsutveckling samt handla, äga och förvalta aktier i noterade och onoterade företag och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5231-8128
- MALMHILL AB
kontrollerat 2026-10-12
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K3
- Säte
- Täby
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-04-17
- Programvara
- E-revisor.se
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Malmhill Holding AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Malmhill Holding AB; Organisationsnummer=559516-0820; ForetagetsSate=Täby