Rörsjö Invest AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 18 | 17 | 14 | 13 | 13 | 12 | 37 |
| Övriga externa kostnader | 18 | 17 | 14 | 13 | 13 | 12 | 37 |
| Rörelseresultat | −18 | −17 | −14 | −13 | −13 | −12 | −37 |
| Finansiella poster | 0 | 14 831 | 0 | 5 836 | 1 113 | 1 865 | 2 882 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 0 | 14 831 | 0 | 5 336 | 1 113 | 1 865 | 2 882 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | – | – | 0 | 500 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −18 | 14 814 | −14 | 5 823 | 1 100 | 1 853 | 2 844 |
| Resultat före skatt | −18 | 14 814 | −14 | 5 823 | 1 100 | 1 853 | 2 844 |
| Årets resultat | −18 | 14 814 | −14 | 5 823 | 1 100 | 1 853 | 2 844 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 32 894 | 33 121 | 18 508 | 18 722 | 13 099 | 12 199 | 10 546 |
| Anläggningstillgångar | 16 210 | 16 050 | 6 556 | 6 408 | 5 866 | 5 817 | 1 275 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 16 210 | 16 050 | 6 556 | 6 408 | 5 866 | 5 817 | 1 275 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 14 305 | 14 305 | 4 951 | 4 951 | 4 451 | 4 451 | 1 |
| Andra långfristiga fordringar | 1 905 | 1 745 | 1 605 | 1 457 | 1 415 | 1 366 | 1 274 |
| Omsättningstillgångar | 16 684 | 17 071 | 11 952 | 12 314 | 7 233 | 6 381 | 9 271 |
| Kortfristiga fordringar | – | – | – | – | – | 0 | 4 450 |
| Övriga fordringar | – | – | – | – | – | 0 | 4 450 |
| Kortfristiga placeringar | 16 570 | 16 570 | 11 070 | 11 070 | 7 070 | 5 670 | 4 670 |
| Övriga kortfristiga placeringar | 16 570 | 16 570 | 11 070 | 11 070 | 7 070 | 5 670 | 4 670 |
| Kassa och bank | 114 | 501 | 882 | 1 244 | 163 | 711 | 151 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 32 894 | 33 121 | 18 508 | 18 722 | 13 099 | 12 199 | 10 546 |
| Eget kapital | 32 882 | 33 110 | 18 497 | 18 711 | 13 088 | 12 187 | 10 535 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 32 832 | 33 060 | 18 447 | 18 661 | 13 038 | 12 137 | 10 485 |
| Balanserat resultat | 32 851 | 18 247 | 18 461 | 12 838 | 11 937 | 10 285 | 7 640 |
| Årets resultat | −18 | 14 814 | −14 | 5 823 | 1 100 | 1 853 | 2 844 |
| Kortfristiga skulder | 12 | 11 | 11 | 11 | 11 | 11 | 11 |
| Övriga skulder | 1 | – | – | – | – | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 11 | 11 | 11 | 11 | 11 | 11 | 11 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 322 | 210 | 200 | 200 | 200 | 200 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 13 038 | 1 853 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Efter balansdagen har innehavet i EISG Midco AB, org. nr. 559248–8117, avyttrats i sin helhet.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolaget har särskilt beaktat hur effekterna av det rådande världsläget kan komma att påverka bolagets framtida utveckling, och/eller risker som kan påverka den finansiella rapporteringen framåt. Bolaget bedömer att påverkan på bolaget i dagsläget är begränsad.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 905 | 1 745 | 1 605 | 1 457 | 1 415 | 1 366 | 1 274 | 1 214 |
| Årets inköp | 160 | 144 | 148 | 42 | 49 | – | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 14 305 | 14 305 | 4 951 | 4 951 | 4 451 | 4 451 | 1 | 1 569 |
| Årets inköp | 0 | 14 300 | 0 | 500 | 0 | 4 450 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 4 950 | 0 | – | – | 0 | 1 568 | – |
| Omklassificeringar | 0 | 4 | 0 | – | – | – | – | – |
| Återförda nedskrivningar | – | 14 300 | 0 | 500 | 0 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- BARKÅKRAGATAN 6, 216 22 LIMHAMN
- Registrerat
- 2015-02-17
- Bransch
- Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska äga och förvalta aktier och andra värdepapper samt bedriva därtill förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Malmö
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-04-02
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Styrelsens säte: Malmö Allmänt om verksamheten Bolaget skall äga och förvalta aktier och andra värdepapper samt bedriva därtill förenlig verksamhet. Bolaget har sitt säte i Malmö.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.