Start › Västerbottens län › Umeå
Nordmaskin AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 490 | 1 593 | 1 002 | 1 046 | 1 297 | 258 | 0 | 43 | 2 052 |
| Nettoomsättning | 1 490 | 1 593 | 998 | 896 | 1 297 | 258 | 0 | 2 | 2 052 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | – | – | – | – | – | – | – | −41 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 5 | 150 | 0 | – | – | 81 | 0 |
| Rörelsekostnader | 1 308 | 1 156 | 839 | 903 | 1 204 | 163 | 16 | 62 | 2 077 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 029 | 922 | 474 | 361 | 571 | – | – | 3 | 1 941 |
| Handelsvaror | – | – | – | – | – | 80 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 216 | 213 | 246 | 391 | 271 | 78 | 11 | 24 | 87 |
| Personalkostnader | 50 | 9 | 105 | 140 | 360 | 0 | 0 | 0 | 33 |
| Av- och nedskrivningar | 13 | 12 | 15 | 10 | 3 | 5 | 5 | 16 | 16 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | – | – | – | 19 | 0 |
| Rörelseresultat | 183 | 437 | 163 | 144 | 93 | 95 | −16 | −19 | −26 |
| Finansiella poster | −36 | −70 | −39 | −23 | 0 | – | – | 0 | −1 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 36 | 70 | 39 | 23 | 0 | – | – | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 147 | 367 | 124 | 121 | 93 | 95 | −16 | −19 | −26 |
| Bokslutsdispositioner | −38 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | −38 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 109 | 367 | 124 | 121 | 93 | 95 | −16 | −19 | −26 |
| Skatt på årets resultat | 24 | 78 | 28 | 26 | 21 | 9 | 0 | – | – |
| Årets resultat | 85 | 290 | 96 | 95 | 73 | 86 | −16 | −19 | −26 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 125 | 1 320 | 1 306 | 1 202 | 481 | 184 | 43 | 57 | 156 |
| Anläggningstillgångar | 935 | 947 | 960 | 937 | 25 | 1 | 6 | 11 | 47 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 860 | 860 | 860 | 860 | 0 | – | – | – | – |
| Hyresrätter och liknande rättigheter | 860 | 860 | 860 | 860 | 0 | – | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 75 | 87 | 100 | 77 | 25 | 1 | 6 | 11 | 47 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 75 | 87 | 100 | 77 | 25 | 1 | 6 | 11 | 47 |
| Omsättningstillgångar | 190 | 373 | 346 | 265 | 456 | 183 | 36 | 45 | 110 |
| Varulager m.m. | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 41 |
| Färdiga varor och handelsvaror | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 41 |
| Kortfristiga fordringar | 33 | 188 | 305 | 120 | 178 | 108 | 3 | 20 | 22 |
| Kundfordringar | 33 | 168 | 287 | 63 | 152 | 96 | 0 | 0 | 4 |
| Övriga fordringar | −3 | 16 | −16 | 5 | 27 | 4 | 3 | 20 | 18 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 2 | 4 | 34 | 52 | 0 | 7 | 0 | – | – |
| Kassa och bank | 157 | 185 | 42 | 144 | 277 | 75 | 33 | 25 | 46 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 125 | 1 320 | 1 306 | 1 202 | 481 | 184 | 43 | 57 | 156 |
| Eget kapital | 425 | 340 | 290 | 289 | 194 | 122 | 36 | 52 | 71 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 375 | 290 | 240 | 239 | 144 | 72 | −14 | 2 | 21 |
| Balanserat resultat | 290 | 0 | 144 | 144 | 72 | −14 | 2 | 21 | 47 |
| Årets resultat | 85 | 290 | 96 | 95 | 73 | 86 | −16 | −19 | −26 |
| Obeskattade reserver | 38 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | 38 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 662 | 981 | 1 016 | 913 | 287 | 62 | 7 | 5 | 86 |
| Leverantörsskulder | 40 | 89 | 105 | 42 | 213 | 20 | 0 | 0 | −2 |
| Skatteskulder | 45 | 57 | 23 | 37 | 30 | 9 | 0 | – | – |
| Övriga skulder | 564 | 822 | 874 | 820 | 31 | 23 | 0 | 0 | 82 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 | 10 | 7 | 5 | 5 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | 240 | 95 | – | – | – | – | – |
| Annan föreslagen utdelning | – | – | 240 | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 239 | – | 72 | – | 2 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har ökat med mer än 30% under 2020, vilket beror på att verksamheten varit vilande under 2019.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Hyresrätter och liknande rättigheter
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 860 | 860 | 860 | 860 | 860 |
| Årets inköp | – | – | – | 860 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2018-01-01 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 152 | 152 | 152 | 114 | 52 | 25 | 25 | 25 | 81 | 81 |
| Årets inköp | – | – | 38 | 62 | 27 | – | – | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | – | – | – | 56 | – | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 77 | 64 | 52 | 37 | 27 | 24 | 19 | 14 | 35 | 35 |
| Årets avskrivningar | 13 | 12 | 15 | 10 | 3 | 5 | 5 | 16 | – | 16 |
| Återförda avskrivningar | – | – | – | – | – | – | – | 37 | – | 0 |
Om bolaget
- Adress
- NORRA ERSMARKSGATAN 26 A, 903 44 UMEÅ
- Registrerat
- 2015-01-21
- Bransch
- Byggande av bostadshus och andra byggnader
Verksamhet enligt registret
Byggverksamhet Import byggverktyg Uthyrning byggverktyg Konsultverksamhet byggstyrning
Bankgironummer
- 5492-9955
- NORDMASKIN AB
kontrollerat 2026-10-12
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-04-18
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Umeå, bedriver byggverksamhet, import av byggverktyg, uthyrning av byggverktyg samt konsultverksamhet inom byggstyrning.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.