Start › Stockholms län › Stockholm
Mamma Astrids korv & glass AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 9 | 38 | 205 |
| Nettoomsättning | 9 | 38 | 90 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 115 |
| Rörelsekostnader | 537 | 420 | 424 |
| Råvaror och förnödenheter | 17 | 16 | 45 |
| Övriga externa kostnader | 307 | 182 | 143 |
| Personalkostnader | 56 | 67 | 82 |
| Av- och nedskrivningar | 157 | 155 | 153 |
| Rörelseresultat | −528 | −382 | −218 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −528 | −382 | −218 |
| Bokslutsdispositioner | 2 300 | – | – |
| Erhållna koncernbidrag | 2 300 | – | – |
| Resultat före skatt | 1 772 | −382 | −218 |
| Årets resultat | 1 772 | −382 | −218 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 014 | 784 | 965 |
| Anläggningstillgångar | 662 | 713 | 868 |
| Materiella anläggningstillgångar | 662 | 713 | 868 |
| Byggnader och mark | 544 | 477 | 514 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 118 | 236 | 354 |
| Omsättningstillgångar | 2 352 | 71 | 98 |
| Varulager m.m. | 5 | 5 | 14 |
| Råvaror och förnödenheter | 5 | 5 | 14 |
| Kortfristiga fordringar | 2 332 | 47 | 53 |
| Fordringar hos koncernföretag | 2 300 | – | – |
| Övriga fordringar | 16 | 32 | 37 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 15 | 15 | 16 |
| Kassa och bank | 15 | 19 | 31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 014 | 784 | 965 |
| Eget kapital | 2 352 | 55 | 52 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 2 302 | 5 | 2 |
| Balanserat resultat | 530 | 387 | 220 |
| Årets resultat | 1 772 | −382 | −218 |
| Kortfristiga skulder | 662 | 730 | 913 |
| Leverantörsskulder | 10 | 0 | 14 |
| Skulder till koncernföretag | 617 | 694 | 859 |
| Övriga skulder | 2 | 16 | 17 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 34 | 20 | 23 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 525 | 385 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Mamma Astrids korv & glass AB för räkenskapsåret 2023-08-01 - 2024-07-31 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Mamma Astrids korv & glass AB s finansiella ställning per den 2024-07-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen .
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Mamma Astrids korv & glass AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har minskat med 58 % jämfört med föregående år. Minskningen beror på att kiosken haft stängt sommaren 2023.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Mamma Astrids korv & glass AB för räkenskapsåret 2022-08-01 - 2023-07-31 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Mamma Astrids korv & glass AB s finansiella ställning per den 2023-07-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen .
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Mamma Astrids korv & glass AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2024-07-31 | 2023-07-31 | 2022-07-31 | 2021-07-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 843 | 738 | 738 | 681 |
| Årets inköp | 105 | 0 | 57 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 300 | 261 | 224 | 189 |
| Årets avskrivningar | 39 | 37 | 35 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2024-07-31 | 2023-07-31 | 2022-07-31 | 2021-07-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 645 | 645 | 645 | 55 |
| Årets inköp | – | 0 | 590 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 527 | 409 | 291 | 173 |
| Årets avskrivningar | 118 | 118 | 118 | – |
Om bolaget
- Adress
- PL 4196, 102 64 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2015-01-15
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva kiosk, café och restaurangverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Ja (2024-10-10)
- Årsstämma
- 2024-10-10
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget med säte i Stockholm bedriver kiosk, café och restaurangverksamhet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
OLX STHLM AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=OLX STHLM AB; Organisationsnummer=556923-9683; ForetagetsSate=Stockholm
-
OLX STHLM AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=OLX STHLM AB; Organisationsnummer=556923-9683; ForetagetsSate=Stockholm