Start › Stockholms län › Stockholm
Out of focus AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 423 | 777 | 500 | 654 | 642 | 557 | 327 | 279 |
| Nettoomsättning | 423 | 777 | 500 | 654 | 642 | 557 | 327 | 279 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 434 | 599 | 552 | 617 | 573 | 534 | 151 | 275 |
| Handelsvaror | 2 | – | 0 | 2 | 3 | 13 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 63 | 48 | 42 | 46 | 32 | 47 | 29 | 39 |
| Personalkostnader | 369 | 543 | 501 | 561 | 531 | 467 | 114 | 236 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 8 | 8 | 8 | 7 | 7 | 7 | 0 |
| Rörelseresultat | −11 | 178 | −52 | 38 | 69 | 22 | 176 | 3 |
| Finansiella poster | 1 | 2 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 2 | 2 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −11 | 180 | −50 | 38 | 68 | 22 | 176 | 3 |
| Bokslutsdispositioner | 20 | −40 | 40 | 0 | 97 | 0 | −40 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 20 | −40 | 40 | 0 | 97 | 0 | −40 | 0 |
| Resultat före skatt | 9 | 140 | −10 | 38 | 165 | 22 | 136 | 3 |
| Skatt på årets resultat | 5 | 28 | 0 | 10 | 36 | 6 | 30 | 2 |
| Årets resultat | 5 | 111 | −10 | 28 | 129 | 17 | 106 | 2 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 184 | 336 | 140 | 205 | 288 | 407 | 404 | 250 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 8 | 16 | 0 | 7 | 15 | 0 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 8 | 16 | 0 | 7 | 15 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 8 | 16 | 0 | 7 | 15 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 184 | 336 | 132 | 189 | 288 | 400 | 389 | 250 |
| Kortfristiga fordringar | 63 | 201 | 105 | 20 | 35 | 77 | 105 | 208 |
| Kundfordringar | 0 | 96 | 59 | – | – | – | 79 | 106 |
| Övriga fordringar | 63 | 43 | 47 | 20 | 1 | 43 | 26 | 102 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 62 | – | 0 | 34 | 33 | – | – |
| Kassa och bank | 121 | 135 | 26 | 169 | 253 | 323 | 284 | 42 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 184 | 336 | 140 | 205 | 288 | 407 | 404 | 250 |
| Eget kapital | 159 | 217 | 105 | 116 | 188 | 199 | 182 | 76 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 109 | 167 | 55 | 66 | 138 | 149 | 132 | 26 |
| Balanserat resultat | 104 | 55 | 66 | 38 | 9 | 132 | 26 | 24 |
| Årets resultat | 5 | 111 | −10 | 28 | 129 | 17 | 106 | 2 |
| Obeskattade reserver | 20 | 40 | 0 | 40 | 40 | 137 | 137 | 97 |
| Periodiseringsfonder | 20 | 40 | 0 | 40 | 40 | 137 | 137 | 97 |
| Kortfristiga skulder | 5 | 79 | 34 | 50 | 61 | 71 | 85 | 78 |
| Leverantörsskulder | 1 | – | – | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 7 | 0 | 10 | 0 |
| Övriga skulder | 0 | 75 | 30 | 46 | 49 | 67 | 71 | 74 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 63 | – | – | 100 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 138 | – | 132 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 46 | 46 | 46 | 46 | 22 | 22 | 22 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | 24 | 0 | – | 22 | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 46 | 46 | 38 | 30 | 22 | 15 | 7 | 0 |
| Årets avskrivningar | 0 | 8 | 8 | 8 | 7 | 7 | 7 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- TIMMERMANSGATAN 33, 118 55 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2015-01-15
- Bransch
- Produktion av film, video och tv-program
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva tv, film- och musikproduktion och journalistik.
Bankgironummer
- 650-9897
- Out of Focus AB
kontrollerat 2026-10-12
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-27
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget ska bedriva tv, film- och musikproduktion och journalistik. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.