Start › Uppsala län › Uppsala
Golander Consulting AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | – | – | 0 | 150 | 966 | 964 | 982 | 1 490 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 150 | 966 | 964 | 982 | 1 490 |
| Rörelsekostnader | 10 | 16 | 10 | 110 | 515 | 391 | 235 | 183 |
| Övriga externa kostnader | 10 | 16 | 10 | 47 | 111 | 82 | 94 | 103 |
| Personalkostnader | – | – | 0 | 63 | 403 | 309 | 141 | 80 |
| Rörelseresultat | −10 | −16 | −10 | 40 | 451 | 572 | 747 | 1 307 |
| Finansiella poster | 0 | 305 | −23 | −170 | 0 | −1 | 0 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 0 | 305 | −27 | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 170 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −10 | 289 | −33 | −130 | 451 | 572 | 747 | 1 307 |
| Bokslutsdispositioner | 140 | −75 | 0 | −10 | 0 | −143 | 76 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 140 | −75 | 0 | −10 | 0 | −143 | 76 | 0 |
| Resultat före skatt | 130 | 214 | −33 | −140 | 451 | 429 | 823 | 1 307 |
| Skatt på årets resultat | 30 | 47 | 0 | 7 | 95 | 92 | 180 | 288 |
| Årets resultat | 100 | 168 | −33 | −147 | 357 | 337 | 643 | 1 018 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 234 | 2 500 | 2 415 | 2 654 | 3 041 | 2 894 | 2 739 | 2 468 |
| Anläggningstillgångar | 2 216 | 2 476 | 2 389 | 2 416 | 2 586 | 2 226 | 1 906 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 216 | 2 476 | 2 389 | 2 416 | 2 586 | 2 226 | 1 906 | 0 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 0 | 0 | 873 | 900 | 1 070 | 720 | 400 | 0 |
| Andra långfristiga fordringar | 2 216 | 2 476 | 1 516 | 1 516 | 1 516 | 1 506 | 1 506 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 18 | 24 | 26 | 238 | 455 | 668 | 833 | 2 468 |
| Kortfristiga fordringar | 2 | 4 | 2 | 23 | 1 | 325 | 313 | 199 |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 23 | 0 | 242 | 171 | 135 |
| Övriga fordringar | 2 | 4 | 2 | 0 | 1 | 83 | 142 | 64 |
| Kortfristiga placeringar | – | – | – | – | – | – | 0 | 200 |
| Övriga kortfristiga placeringar | – | – | – | – | – | – | 0 | 200 |
| Kassa och bank | 16 | 20 | 24 | 215 | 454 | 344 | 520 | 2 069 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 234 | 2 500 | 2 415 | 2 654 | 3 041 | 2 894 | 2 739 | 2 468 |
| Eget kapital | 1 918 | 2 027 | 2 064 | 2 292 | 2 627 | 2 453 | 2 294 | 1 822 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 1 868 | 1 977 | 2 014 | 2 242 | 2 577 | 2 403 | 2 244 | 1 772 |
| Balanserat resultat | 1 768 | 1 809 | 2 047 | 2 389 | 2 220 | 2 067 | 1 600 | 754 |
| Årets resultat | 100 | 168 | −33 | −147 | 357 | 337 | 643 | 1 018 |
| Obeskattade reserver | 276 | 416 | 341 | 341 | 331 | 331 | 188 | 264 |
| Periodiseringsfonder | 276 | 416 | 341 | 341 | 331 | 331 | 188 | 264 |
| Kortfristiga skulder | 40 | 57 | 10 | 21 | 83 | 110 | 257 | 381 |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 3 | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 30 | 47 | 0 | 0 | 31 | 0 | 156 | 234 |
| Övriga skulder | – | – | 0 | 7 | 42 | 100 | 91 | 137 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 322 | 209 | 205 | 195 | 188 | 183 | 177 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 2 242 | 2 577 | 2 403 | 2 244 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då företaget avslutar sin verksamhet och från och med 2023 kommer vara vilande.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då 2018 var ett ovanligt starkt år. Nu är omsättning på en mer normal nivå.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 216 | 2 476 | 1 516 | 1 516 | 1 516 | 1 506 | 1 506 |
| Årets inköp | 0 | 960 | 0 | – | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 260 | 0 | – | – | – | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 1 043 | 1 070 | 1 070 | 720 | 400 |
| Årets inköp | – | 0 | 123 | 0 | 350 | 320 | 200 |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 1 043 | 150 | 0 | – | – | – |
| Omklassificeringar | – | – | – | – | – | – | 200 |
| Årets nedskrivningar | – | – | 0 | 170 | 0 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- KVARNTORGET 11 7TR, 754 21 UPPSALA
- Registrerat
- 2014-12-30
- Bransch
- Annan naturvetenskaplig och teknisk forskning och utveckling
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva konsult och kursverksamhet inom medicinska området
Bankgironummer
- 607-8851
- Golander Consulting AB
kontrollerat 2026-10-12
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-01-26
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget har tidigare bedrivit konsult och kursverksamhet inom det medicinska området men är numvera vilande. Företaget har sitt säte i Uppsala.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.