Start › Uppsala län › Uppsala
LEONOVA Group Invest AB
Utveckling10 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 136 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Nettoomsättning | – | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 136 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 39 | 18 | 491 | 130 | 166 | 8 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | 0 | 309 | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 19 | 11 | 147 | 109 | 145 | 8 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 21 | 7 | 35 | 21 | 21 | – | – | – |
| Rörelseresultat | −39 | 118 | −491 | −130 | −166 | −8 | – | – |
| Finansiella poster | 530 | −4 | −14 | −5 | −7 | −50 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 530 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 0 | 0 | 50 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 4 | 14 | 5 | 7 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 490 | 115 | −505 | −135 | −173 | −58 | – | – |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 230 | 510 | – | – | – | – | – |
| Erhållna koncernbidrag | 0 | 230 | 510 | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 490 | 345 | 5 | −135 | −173 | −58 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 16 | – | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 490 | 329 | 5 | −135 | −173 | −58 | 0 | 0 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 660 | 407 | 219 | 189 | 913 | 802 | 867 | 867 |
| Anläggningstillgångar | 142 | 138 | 213 | 179 | 200 | 96 | 145 | 145 |
| Materiella anläggningstillgångar | 21 | 42 | 117 | 83 | 104 | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 21 | 42 | 117 | 83 | 104 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 121 | 96 | 96 | 96 | 96 | 96 | 145 | 145 |
| Andelar i koncernföretag | 121 | – | – | 0 | 96 | 96 | 100 | 100 |
| Andelar i intresseföretag | – | – | – | – | – | – | 45 | 45 |
| Fordringar hos koncernföretag | 0 | 96 | 96 | 96 | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 518 | 270 | 6 | 10 | 713 | 706 | 722 | 722 |
| Varulager m.m. | – | – | – | 0 | – | – | – | – |
| Färdiga varor och handelsvaror | – | – | – | 0 | – | – | – | – |
| Pågående arbeten för annans räkning | – | – | – | 0 | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 501 | 216 | 0 | 10 | 712 | 706 | 722 | 722 |
| Kundfordringar | 301 | 214 | – | – | – | – | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 200 | – | – | – | 695 | 706 | 705 | 705 |
| Fordringar hos intresseföretag | 0 | 2 | – | – | – | – | 17 | 17 |
| Övriga fordringar | 0 | 0 | 0 | 10 | 11 | – | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | 0 | 6 | – | – | – |
| Kassa och bank | 17 | 53 | 6 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 660 | 407 | 219 | 189 | 913 | 802 | 867 | 867 |
| Eget kapital | 540 | 384 | 55 | 50 | −181 | −8 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 416 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 490 | 334 | 5 | 0 | −231 | −58 | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 0 | 5 | 0 | −231 | −58 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 490 | 329 | 5 | −135 | −173 | −58 | – | – |
| Långfristiga skulder | 107 | 0 | 66 | 133 | 910 | – | 817 | 817 |
| Skulder till koncernföretag | 107 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga skulder | – | 0 | 66 | 133 | 910 | – | 817 | 817 |
| Kortfristiga skulder | 12 | 23 | 98 | 6 | 184 | 810 | – | – |
| Förskott från kunder | – | 10 | – | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 10 | 0 | 9 | – | – | – |
| Skulder till koncernföretag | – | 0 | 81 | – | 175 | – | – | – |
| Skatteskulder | 6 | 7 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 1 | 1 | – | 0 | – | 810 | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 6 | 6 | 6 | 6 | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | −231 | −58 | 0 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | 366 | – | – | – | – |
| Återbetalt aktieägartillskott | 334 | – | – | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Dotterföretaget Uppsala-Stockholm VVS AB försattes i konkurs i februari 2021.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | – | 0 | 50 | 50 | 50 |
| Årets inköp | 25 | – | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | – | 50 | 50 | – |
| Årets nedskrivningar | – | – | 0 | 50 | – |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 50 | 96 | 96 | 96 | 96 |
| Omklassificeringar | – | −46 | – | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 125 | 125 | 193 | 125 | 125 |
| Årets inköp | – | – | 69 | 0 | 125 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 69 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 104 | 83 | 76 | 42 | 21 |
| Årets avskrivningar | 21 | 21 | 35 | 21 | 21 |
| Återförda avskrivningar | – | 14 | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 0 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- RÅBY 36, 755 94 UPPSALA
- Registrerat
- 2014-12-29
- Bransch
- Byggnadssnickeriarbeten
Verksamhet enligt registret
aktiebolaget ska bedriva förvaltning av värdepapper samt konsultverksamhet inom VVS-branschen.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-30
- Programvara
- Fortnox Bokslut & Skatt
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver förvaltning av värdepapper. Företaget har sitt säte i Uppsala
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2025 | 156 kB | Öppna |
| 2024 | 155 kB | Öppna |
| 2023 | 155 kB | Öppna |
| 2022 | 8 kB | Öppna |
| 2021 | 7 kB | Öppna |
| 2020 | 238 kB | Öppna |
| 2019 | 238 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
Ombla Bygg AB
Visa källuppgift
Företaget bedriver förvaltning av värdepapper. Företaget har sitt säte i Uppsala. Företaget är moderföretag till Ombla Bygg AB (556963-4354), Well Living Concept AB (559044-7297) och Uppsala-Stockholm VVS AB (556860-5108).
-
Ombla Bygg AB
Visa källuppgift
Företaget bedriver förvalting av värdepapper. Företaget har sitt säte i Uppsala. Företaget är moderföretag till Ombla Bygg AB (556963-4354), Well Living Concept AB (559044-7297) och Uppsala-Stockholm VVS AB (556860-5108).