Start › Dalarnas län › Falun
Dala Ljud & Speakertjänst AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 098 | 1 555 | 1 356 | 1 302 | 922 | 951 | 951 |
| Nettoomsättning | 1 098 | 1 536 | 1 356 | 1 261 | 922 | 936 | 937 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 20 | 0 | 42 | 0 | 15 | 14 |
| Rörelsekostnader | 981 | 1 186 | 1 179 | 1 029 | 972 | 965 | 787 |
| Råvaror och förnödenheter | 5 | 8 | – | – | – | 2 | 1 |
| Handelsvaror | 83 | 250 | 232 | 122 | 130 | 104 | 123 |
| Övriga externa kostnader | 210 | 230 | 194 | 209 | 168 | 191 | 267 |
| Personalkostnader | 648 | 675 | 734 | 681 | 657 | 643 | 358 |
| Av- och nedskrivningar | 35 | 23 | 20 | 18 | 17 | 25 | 37 |
| Rörelseresultat | 117 | 370 | 176 | 273 | −50 | −14 | 165 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 1 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 117 | 370 | 177 | 273 | −50 | −14 | 165 |
| Bokslutsdispositioner | −55 | −14 | 15 | −32 | 0 | 21 | −9 |
| Förändring av överavskrivningar | −55 | −14 | 15 | −32 | 0 | 21 | −9 |
| Resultat före skatt | 63 | 356 | 191 | 241 | −50 | 7 | 156 |
| Skatt på årets resultat | 15 | 75 | 41 | 40 | 0 | 2 | 35 |
| Årets resultat | 48 | 281 | 150 | 201 | −50 | 5 | 121 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 161 | 1 078 | 757 | 689 | 393 | 423 | 500 |
| Anläggningstillgångar | 296 | 80 | 30 | 50 | 45 | 62 | 89 |
| Materiella anläggningstillgångar | 296 | 80 | 30 | 50 | 45 | 62 | 89 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 296 | 80 | 30 | 50 | 45 | 62 | 89 |
| Omsättningstillgångar | 866 | 998 | 728 | 639 | 349 | 362 | 411 |
| Varulager m.m. | – | – | – | – | 0 | 31 | 62 |
| Färdiga varor och handelsvaror | – | – | – | – | 0 | 31 | 62 |
| Kortfristiga fordringar | 324 | 230 | 257 | 197 | 196 | 157 | 251 |
| Kundfordringar | 233 | 97 | 123 | 159 | 0 | 0 | 213 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | 50 | 133 | 112 | 9 | 128 | 88 | 0 |
| Övriga fordringar | 41 | 0 | 22 | 29 | 68 | 70 | 38 |
| Kassa och bank | 542 | 768 | 471 | 442 | 153 | 173 | 97 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 161 | 1 078 | 757 | 689 | 393 | 423 | 500 |
| Eget kapital | 959 | 912 | 631 | 481 | 279 | 329 | 325 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 909 | 862 | 581 | 431 | 229 | 279 | 275 |
| Balanserat resultat | 862 | 581 | 431 | 229 | 279 | 275 | 154 |
| Årets resultat | 48 | 281 | 150 | 201 | −50 | 5 | 121 |
| Obeskattade reserver | 86 | 32 | 17 | 32 | – | 0 | 21 |
| Ackumulerade överavskrivningar | 86 | 32 | 17 | 32 | – | 0 | 21 |
| Kortfristiga skulder | 116 | 135 | 110 | 177 | 114 | 94 | 154 |
| Leverantörsskulder | 15 | 4 | 1 | 37 | 15 | 0 | 3 |
| Skatteskulder | 0 | 13 | – | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 86 | 104 | 84 | 129 | 90 | 86 | 143 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 15 | 15 | 25 | 10 | 8 | 8 | 8 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | 431 | 229 | 279 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Företaget har efter covid-restriktionerna återfått gamla kunder. Därav har nettoomsättningen ökat med 37 procent jämfört med föregående år.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 | 2018-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 527 | 276 | 225 | 225 | 209 | 209 | 239 | 179 |
| Årets inköp | 250 | 74 | – | 32 | – | – | 85 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 23 | – | 16 | – | 30 | 25 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 231 | 196 | 196 | 176 | 165 | 148 | 151 | 132 |
| Årets avskrivningar | 35 | 23 | 20 | 18 | 17 | 25 | 37 | – |
| Återförda avskrivningar | – | 23 | – | 7 | – | 28 | 18 | – |
Om bolaget
- Adress
- ÄNGSVÄGEN 2, 791 43 FALUN
- Registrerat
- 2014-12-29
- Bransch
- Detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva uthyrning av ljud samt speakeruppdrag. Säljkonsult av motorfordon och tillbehör. Konsulttjänster inom byggbranschen, samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 230-3212
- Dala Ljud & Speakertjänst
kontrollerat 2026-10-12
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-12-18
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver uthyrning av ljudanläggningar och utför speakeruppdrag. Bolaget är också eventansvarig hos Power Racing Team i Dalarna AB. Företaget har sitt säte i Falun.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.