Start › Stockholms län › Stockholm
Aktiebolaget mord, lögner, svek & annat
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 084 | 1 320 | 1 306 | 1 663 | 999 | 1 363 | 449 | 1 126 |
| Nettoomsättning | 960 | 1 320 | 1 299 | 1 663 | 999 | 1 363 | 449 | 1 126 |
| Övriga rörelseintäkter | 124 | 0 | 8 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 413 | 936 | 1 368 | 1 328 | 1 127 | 1 032 | 444 | 1 105 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | 117 | 24 | 28 | 73 |
| Handelsvaror | – | – | 0 | 3 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 628 | 468 | 574 | 466 | 319 | 400 | 219 | 246 |
| Personalkostnader | 785 | 468 | 789 | 845 | 673 | 592 | 198 | 773 |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 5 | 14 | 18 | 16 | 0 | 13 |
| Rörelseresultat | −330 | 384 | −62 | 334 | −127 | 331 | 5 | 21 |
| Finansiella poster | 1 | 2 | 0 | −1 | 0 | −1 | −1 | −1 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 2 | 0 | – | – | – | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | −329 | 385 | −62 | 334 | −128 | 331 | 4 | 20 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | 0 | 106 | −106 | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | 0 | 106 | −106 | – | – |
| Resultat före skatt | −329 | 385 | −62 | 334 | −22 | 225 | 4 | 20 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 87 | 4 | 75 | 2 | 69 | 11 | 11 |
| Årets resultat | −329 | 298 | −66 | 259 | −24 | 156 | −6 | 9 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 311 | 787 | 317 | 410 | 179 | 446 | 213 | 305 |
| Anläggningstillgångar | 35 | 35 | 35 | 32 | 46 | 64 | 80 | 30 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 5 | 19 | 37 | 53 | 30 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 0 | 5 | 19 | 37 | 53 | 30 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 35 | 35 | 35 | 27 | 27 | 27 | 27 | 0 |
| Andelar i intresseföretag | 8 | 8 | 8 | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 27 | 27 | 27 | 27 | 27 | 27 | 27 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 276 | 752 | 282 | 377 | 133 | 382 | 133 | 275 |
| Kortfristiga fordringar | 125 | 724 | 125 | 51 | 73 | 60 | 92 | 5 |
| Kundfordringar | – | – | – | – | – | 0 | 63 | 0 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | 0 | 38 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 110 | 91 | 90 | 42 | 58 | 49 | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 15 | 596 | 35 | 9 | 15 | 12 | 29 | 5 |
| Kassa och bank | 151 | 28 | 156 | 326 | 60 | 322 | 41 | 270 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 311 | 787 | 317 | 410 | 179 | 446 | 213 | 305 |
| Eget kapital | 189 | 517 | 259 | 325 | 66 | 209 | 53 | 60 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 139 | 467 | 209 | 275 | 16 | 159 | 3 | 10 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 467 | 169 | 275 | 16 | 40 | 3 | 10 | 10 |
| Årets resultat | −329 | 298 | −66 | 259 | −24 | 156 | −6 | 0 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | 0 | 106 | – | – |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | – | 0 | 106 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | 0 | −12 | 55 | 73 |
| Övriga skulder | – | – | – | – | 0 | −12 | 55 | 73 |
| Kortfristiga skulder | 122 | 270 | 58 | 84 | 113 | 144 | 104 | 172 |
| Checkräkningskredit | – | – | – | – | 0 | 23 | – | – |
| Leverantörsskulder | 7 | 3 | 2 | 1 | 15 | 0 | 34 | 5 |
| Skatteskulder | 0 | 15 | 0 | 4 | 75 | 58 | 14 | 38 |
| Övriga skulder | 90 | 186 | 49 | 79 | 23 | 58 | 51 | 123 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 25 | 65 | 7 | – | 0 | 5 | 5 | 5 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | – | – | 159 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 16 | 159 | 3 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | – | 40 | – | – | – |
| Återbetalt aktieägartillskott | – | 40 | – | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen anser att förslaget är förenligt med försiktighetsregeln i 17 kap. 3 § aktiebolagslagen enligt följande redogörelse: Styrelsens uppfattning är att vinstutdelningen och återbetalning av aktieägartillskott är försvarlig med hänsyn till de krav verksamhetens art, omfattning och risk ställer på storleken på det egna kapitalet, bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 8 | 8 | 8 | 0 |
| Årets inköp | – | 0 | 8 | 0 |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 27 | 27 | 27 | 27 | 27 | 27 | 27 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 | 2018-08-31 | 2017-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 77 | 52 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | – | 23 | 26 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 100 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 100 | 100 | 94 | 80 | 63 | 47 | 47 | 34 |
| Årets avskrivningar | – | 0 | 5 | 14 | 18 | 16 | – | 13 | – |
| Återförda avskrivningar | 100 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- HÄLSINGEGATAN 7 0TR, 113 23 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2014-12-23
- Bransch
- Litterärt skapande och musikkomposition
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall skapa, utveckla och färdigställa texter samt förädla dem för användning inom olika områden såsom nöje, litteratur, pjäser, filmer och andra uttrycksformer samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 496-3666
- AB Mord, lögner, Svek & Annat
kontrollerat 2026-10-12
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-02-03
- Programvara
- Wint Annual Accounts Service
Allmänt om verksamheten
Bolaget skall skapa, utveckla och färdigställa texter samt förädla dem för användning inom olika områden såsom nöje, litteratur, pjäser, filmer och andra uttrycksformer samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Väsentliga händelser
Läget i film- och tv-branschen är fortsatt osäker och uppdragen färre än de varit tidigare år. MLS AB har haft full beläggning med många parallella projekt, men det har dragit ut på tiden att få manus i produktion, vilket gjort att intäkterna inte varit i den nivå vi trott. Dotterbolaget 08INDUSTRIES Rights AB (559443-5769), av vilket Mord, lögner, svek & annat AB äger 33 %, förvärvade en ny verksamhet under hösten. Chimney Pot AB (559494-6476) är specialiserat på produktion samt postproduktion inom film, TV och rörlig media på den svenska och internationella marknaden och därmed förenlig verksamhet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2025 | 10 kB | Öppna |
| 2024 | 9 kB | Öppna |
| 2023 | 9 kB | Öppna |
| 2022 | 9 kB | Öppna |
| 2021 | 8 kB | Öppna |
| 2020 | 8 kB | Öppna |
| 2019 | 8 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
08INDUSTRIES Rights AB
Visa källuppgift
MLS AB har haft full beläggning med många parallella projekt, men det har dragit ut på tiden att få manus i produktion, vilket gjort att intäkterna inte varit i den nivå vi trott. Dotterbolaget 08INDUSTRIES Rights AB (559443-5769), av vilket Mord, lögner, svek & annat AB äger 33 %, förvärvade en ny verksamhet under hösten. Chimney Pot AB (559494-6476) är specialiserat på produktion samt postproduktion inom