Start › Stockholms län › Järfalla
KDQ Solutions AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 5 312 | 4 044 | 1 780 |
| Nettoomsättning | 5 312 | 4 044 | 1 753 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 27 |
| Rörelsekostnader | 5 174 | 3 027 | 1 972 |
| Råvaror och förnödenheter | 107 | 165 | 576 |
| Handelsvaror | 13 | 173 | 95 |
| Övriga externa kostnader | 1 627 | 710 | 508 |
| Personalkostnader | 3 356 | 1 911 | 792 |
| Av- och nedskrivningar | 70 | 69 | 0 |
| Rörelseresultat | 139 | 1 016 | −192 |
| Finansiella poster | −72 | −32 | −57 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 56 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 72 | 32 | 113 |
| Resultat efter finansiella poster | 67 | 985 | −249 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −168 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | −65 | 0 |
| Förändring av överavskrivningar | 0 | −103 | 0 |
| Resultat före skatt | 67 | 817 | −249 |
| Skatt på årets resultat | 41 | 46 | 0 |
| Årets resultat | 25 | 771 | −249 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 983 | 1 301 | 263 |
| Anläggningstillgångar | 228 | 275 | 0 |
| Immateriella anläggningstillgångar | −11 | – | – |
| Koncessioner, patent, licenser och liknande | −11 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 239 | 275 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 239 | 275 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 0 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 755 | 1 027 | 263 |
| Kortfristiga fordringar | 1 703 | 1 022 | 225 |
| Kundfordringar | 1 265 | 933 | 180 |
| Övriga fordringar | 362 | 49 | 45 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 76 | 40 | 0 |
| Kassa och bank | 52 | 5 | 37 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 983 | 1 301 | 263 |
| Eget kapital | 35 | 209 | −562 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −15 | 159 | −612 |
| Balanserat resultat | −41 | −612 | −363 |
| Årets resultat | 25 | 771 | −249 |
| Obeskattade reserver | 168 | 168 | 0 |
| Periodiseringsfonder | 65 | 65 | 0 |
| Ackumulerade överavskrivningar | 103 | 103 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 1 780 | 924 | 825 |
| Leverantörsskulder | −212 | 33 | 494 |
| Skatteskulder | 92 | 152 | 113 |
| Övriga skulder | 1 851 | 679 | 194 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 50 | 60 | 24 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 200 | – |
| Medel att disponera | −15 | 159 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30%...[Kommentera]
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Företaget ligger i skadeståndstvist med den förlorade kunden. På grund av corona pandemin har företaget har haft svårigheter att skaffa sig nya kunder.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 378 | 343 |
| Årets inköp | 35 | 343 |
| Ackumulerade avskrivningar | 139 | 69 |
| Årets avskrivningar | 70 | 69 |
Om bolaget
- Adress
- Månadsvägen 35, 177 63 JÄRFÄLLA
- Registrerat
- 2014-12-22
Verksamhet enligt registret
Bolagets verksamhet ska vara att utföra kvalitetstekninsk analys av gjutämnen inom produktion av motorer och teknisk länk för leverantörer av gjutämnen och därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2019
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2021-03-24
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver verksamhet inom teknisk provning och analys (även typgodkännande av fartyg, flygplan, motorfordon m.m.; periodisk bilbesiktning) Företaget har sitt säte i Stockholms län Täby kommun
Väsentliga händelser
Företaget har förlorat sitt största kund, och var tvungen att säga upp alla anställda.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.