Start › Stockholms län › Stockholm
Klargöra, Annika Thunström AB
Utveckling10 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 75 | 98 | 330 | 477 | 156 | 469 | 1 219 | 1 443 |
| Nettoomsättning | 68 | 98 | 325 | 453 | 137 | 336 | 1 219 | 1 443 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 7 | 0 | 5 | 24 | 19 | 133 | – | – |
| Rörelsekostnader | 68 | 105 | 296 | 456 | 140 | 491 | 1 208 | 1 440 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 | 36 | 134 | 359 | 3 | 235 | 814 | 952 |
| Handelsvaror | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 61 | 57 | 131 | 86 | 116 | 159 | 109 | 66 |
| Personalkostnader | 5 | 12 | 31 | 11 | 21 | 97 | 285 | 421 |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 7 | −6 | 34 | 21 | 16 | −22 | 12 | 3 |
| Finansiella poster | 11 | 0 | 0 | 0 | – | 0 | −10 | −7 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 11 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | – | 0 | 0 | – | 0 | 10 | 7 |
| Resultat efter finansiella poster | 18 | −6 | 34 | 21 | 16 | −22 | 2 | −3 |
| Bokslutsdispositioner | −5 | 6 | −9 | −5 | 0 | 7 | 0 | 3 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −5 | 6 | −9 | −5 | 0 | 7 | 0 | 3 |
| Resultat före skatt | 14 | 0 | 26 | 16 | 16 | −15 | 2 | 0 |
| Skatt på årets resultat | 1 | 0 | 5 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 12 | 0 | 20 | 12 | 16 | −15 | 2 | 0 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 446 | 438 | 405 | 398 | 339 | 320 | 266 | 505 |
| Omsättningstillgångar | 446 | 438 | 405 | 398 | 339 | 320 | 266 | 505 |
| Kortfristiga fordringar | −1 | 7 | 5 | 5 | 60 | 23 | 15 | 53 |
| Övriga fordringar | −1 | 7 | 5 | 5 | 60 | 23 | 15 | 53 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 447 | 431 | 400 | 393 | 279 | 297 | 251 | 452 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 446 | 438 | 405 | 398 | 339 | 320 | 266 | 505 |
| Eget kapital | 120 | 108 | 108 | 88 | 75 | 59 | 74 | 372 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 70 | 58 | 58 | 38 | 25 | 9 | 24 | 322 |
| Balanserat resultat | 58 | 58 | 38 | 25 | 9 | 24 | 22 | 323 |
| Årets resultat | 12 | 0 | 20 | 12 | 16 | −15 | 2 | 0 |
| Obeskattade reserver | 12 | 7 | 14 | 5 | 0 | 0 | 7 | 7 |
| Periodiseringsfonder | 7 | 7 | 14 | 5 | 0 | 0 | 7 | 7 |
| Ackumulerade överavskrivningar | 5 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 314 | 323 | 283 | 306 | 264 | 261 | 185 | 126 |
| Leverantörsskulder | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 1 | 5 | 9 | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga skulder | 312 | 318 | 274 | 302 | 249 | 221 | 178 | 123 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 0 | 1 | 0 | 15 | 40 | 7 | 3 |
| Ställda säkerheter | – | 0 | – | – | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | – | 0 | – | – | – | – | – |
| Annan föreslagen utdelning | 0 | – | 0 | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 25 | 9 | 24 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Återbetalt aktieägartillskott | – | – | – | – | 0 | – | 300 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Verksamheten har varit under avvecklande och inga resor genomfördes och de sista kurserna kördes. Kvarstår nu författande av bok vilket inte ger några inkomster
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Verksamheten med resor och ledarskapsutveckling har avvecklats. Företaget ägnar sig nu helt åt författande av en bok.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Pga hälsoproblem har Marockoresan under året varit under avvecklande och inte genomfört några egna arrangemang, endast varit reseledare åt en annan arrangör. Sedan 250101 har Marockoresan upphört helt. Kvar finns verksamheten med UGL-kurser, vilka kommer att avslutas i slutet av 2025. Därefter kvarstår färdigställandet av författandet av en bok.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Marockoresan är sedan 20250101 helt nedlagd
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Året 2021 och 2020 var exceptionella för resebranschen pga covid, och har delvis återhämtat sig. Men det fanns fortfarande inga direktflyg till Marocko förrän dec 2022. Bolaget har inte längre någon anställd och har därför minskat verksamheten sedan 2019.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Ägaren drabbades av hälsoproblem med några veckors vistelse på sjukhus. Oklart vad detta kan komma att betyda för verksamheten men för närvarande ligger Marockoresorna nere.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Eftersom huvuddelen av verksamheten är resor, och dessa inte har gått att genomföras under bokföringsåret blir omsättningen väldigt låg.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Coronan tvingade företaget att i mars stänga hela Marockoreseverksamheten under året. Företaget har betalat tillbaka ca 100.000 sek till kunder som fick sina resor inställda, trots att företaget förskottsbetala ca 50.000 i Marocko - pengar vi inte får tillbaka. VD fick sedan Covid, som övergick i postcovid och var sjukskriven tills 1 november då hon valde att gå i förtida pension. eftersom hon inte heller har kunnat köra kurser. Företaget har därför egentligen bara haft verksamhet i januari till i mitten av mars. Därför kraftigt minskad omsättning. Förlusten beror på en nekad korttidspermittering på ca 25.000 sek, pga jämförelsemånad. Besked om detta kom kring lucia, 6 månader efter redovisning. Hoppas komma igång med kurser och resande under 2021.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- BJURHOLMSGATAN 14 8 TR, 116 38 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2014-12-15
- Bransch
- Litterärt skapande och musikkomposition
Verksamhet enligt registret
Konsult- och utbildningsverksamhet inom kommunikation och ledarskap inklusive UGL-kurser. Researrangör och reseledare.
Bankgironummer
- 5856-1390
- KLARGÖRA AB
kontrollerat 2026-10-12
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-04-07
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver konsult- och utbildningsverksamhet inom kommunikation och ledarskap inklusive UGL-kurser, samt är researrangör och reseledare. Detta är företagets tionde räkenskapsår men verksamheten har tidigare bedrivits i enskild firma. Författande av bok. Företaget har sitt säte i Stockholm
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.