Start › Uppsala län › Uppsala
Apache Communication AB
Utveckling10 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 52 | 86 | 27 | 311 | 273 | 113 | 287 | 463 | 722 |
| Nettoomsättning | 52 | 86 | 27 | 311 | 268 | 113 | 287 | 463 | 722 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 0 | 5 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 60 | 37 | 15 | 326 | 257 | 132 | 269 | 456 | 751 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 1 | 1 | 1 | – | – | – | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | – | – | – | 0 | 1 | 17 |
| Övriga externa kostnader | 50 | 28 | 24 | 66 | 49 | 51 | 52 | 82 | 102 |
| Personalkostnader | 5 | 7 | −10 | 259 | 208 | 81 | 217 | 373 | 632 |
| Av- och nedskrivningar | 5 | 1 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −8 | 49 | 12 | −15 | 15 | −19 | 18 | 7 | −29 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −8 | 49 | 12 | −15 | 15 | −19 | 18 | 6 | −29 |
| Bokslutsdispositioner | 13 | −13 | 5 | 20 | 0 | 25 | −5 | 0 | 27 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 13 | −13 | 5 | 20 | 0 | 25 | −5 | 0 | 27 |
| Resultat före skatt | 5 | 36 | 17 | 5 | 15 | 6 | 13 | 6 | −2 |
| Skatt på årets resultat | 2 | 8 | 5 | 3 | 4 | 3 | 3 | 3 | 2 |
| Årets resultat | 3 | 27 | 13 | 2 | 11 | 3 | 10 | 3 | −4 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 115 | 193 | 144 | 255 | 252 | 163 | 270 | 341 | 490 |
| Anläggningstillgångar | 25 | 30 | – | – | – | – | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 25 | 30 | – | – | – | – | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 25 | 30 | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 90 | 163 | 144 | 255 | 252 | 163 | 270 | 341 | 490 |
| Kortfristiga fordringar | 1 | 1 | 35 | 11 | 27 | 37 | 47 | 35 | 16 |
| Kundfordringar | – | 0 | 34 | – | 0 | 20 | 9 | 10 | 10 |
| Övriga fordringar | 1 | 1 | 1 | 11 | 27 | 17 | 37 | 19 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | – | – | – | 0 | 6 | 6 |
| Kassa och bank | 89 | 163 | 110 | 244 | 226 | 126 | 223 | 306 | 474 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 115 | 193 | 144 | 255 | 252 | 163 | 270 | 341 | 490 |
| Eget kapital | 93 | 160 | 133 | 120 | 118 | 107 | 104 | 144 | 191 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 43 | 110 | 83 | 70 | 68 | 57 | 54 | 94 | 141 |
| Balanserat resultat | 40 | 83 | 70 | 68 | 57 | 94 | 94 | 145 | 145 |
| Årets resultat | 3 | 27 | 13 | 2 | 11 | 13 | 10 | −1 | −4 |
| Obeskattade reserver | 0 | 13 | 0 | 5 | 25 | 25 | 50 | 45 | 45 |
| Periodiseringsfonder | 0 | 13 | 0 | 5 | 25 | 25 | 50 | 45 | 45 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | 0 | – | – | – | – |
| Övriga skulder | – | – | – | – | 0 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 22 | 20 | 11 | 130 | 109 | 31 | 116 | 152 | 255 |
| Leverantörsskulder | 4 | 0 | 4 | 9 | 6 | 0 | 1 | 7 | 6 |
| Skatteskulder | 1 | 4 | 0 | – | – | 0 | 27 | 18 | 33 |
| Övriga skulder | 9 | 9 | 2 | 96 | 103 | 26 | 83 | 122 | 212 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 8 | 7 | 5 | 25 | 0 | 5 | 5 | 5 | 5 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 20 | 70 | – | – | – | – | – | 50 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 70 | 68 | 57 | 54 | 94 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30%. Verksamheten har bedrivits som sidoverksamhet under räkenskapsåret.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då verksamheten har återupptagits under innevarande räkenskapsår.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då verksamheten har varit ytterst liten under året.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen ökade kraftigt under året jämfört med föregående räkenskapsår då ett antal tillfälliga uppdrag pågick under året.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 31 | 31 |
| Årets inköp | – | 31 |
| Ackumulerade avskrivningar | 6 | 1 |
| Årets avskrivningar | 5 | 1 |
Om bolaget
- Adress
- GLUNTENS GRÄND 4 A, 753 13 UPPSALA
- Registrerat
- 2014-12-15
- Bransch
- Reklambyråverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva reklambyråverksamhet med marknadskommunikation, marknadsföring, reklam och copywriting samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 606-8985
- Apache Communication AB
kontrollerat 2026-10-12
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-22
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver reklambyråverksamhet med marknadskommunikation, marknadsföring, reklam och copywriting samd därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Uppsala.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.