Start › Stockholms län › Täby
Rickard Ulin AB
Utveckling11 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 17 | 0 | 60 | 103 |
| Nettoomsättning | – | – | – | – | 0 | 17 | 0 | 60 | 103 |
| Rörelsekostnader | 1 | 1 | 1 | 139 | 8 | 60 | 9 | 126 | 71 |
| Övriga externa kostnader | 1 | 1 | 1 | 139 | 8 | 60 | 9 | 126 | 71 |
| Rörelseresultat | −1 | −1 | −1 | −139 | −8 | −42 | −9 | −66 | 31 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | −2 | 0 | −1 306 | −53 | −44 | −22 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | – | – | – | – | 0 | −1 291 | −14 | −14 | 10 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | – | 0 | 2 | 0 | 15 | 39 | 30 | 33 |
| Resultat efter finansiella poster | −1 | −1 | −1 | −141 | −8 | −1 348 | −62 | −109 | 9 |
| Resultat före skatt | −1 | −1 | −1 | −141 | −8 | −1 348 | −62 | −109 | 9 |
| Årets resultat | −1 | −1 | −1 | −141 | −8 | −1 348 | −62 | −109 | 9 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 0 | 0 | 14 | 15 | 87 | 607 | 3 737 | 1 659 | 1 656 |
| Anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 0 | 3 720 | 1 633 | 1 647 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 0 | 3 720 | 1 633 | 1 647 |
| Andelar i intresseföretag | – | – | – | – | – | 0 | 3 720 | 1 633 | 1 647 |
| Omsättningstillgångar | 0 | 0 | 14 | 15 | 87 | 607 | 18 | 25 | 8 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 0 | 0 | 2 | 2 | 11 | 7 | 25 | 6 |
| Övriga fordringar | 0 | 0 | 0 | 2 | 2 | 11 | 7 | 25 | 6 |
| Kassa och bank | – | 0 | 14 | 13 | 85 | 596 | 10 | 0 | 2 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 0 | 0 | 14 | 15 | 87 | 607 | 3 737 | 1 659 | 1 656 |
| Eget kapital | −1 441 | −1 440 | −1 439 | −1 438 | −1 297 | −1 289 | 59 | 51 | 60 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −1 491 | −1 490 | −1 489 | −1 488 | −1 347 | −1 339 | 9 | 1 | 10 |
| Balanserat resultat | −1 490 | −1 489 | −1 488 | −1 347 | −1 339 | 9 | 71 | 10 | 1 |
| Årets resultat | −1 | −1 | −1 | −141 | −8 | −1 348 | −62 | −9 | 9 |
| Långfristiga skulder | 1 440 | 1 440 | 1 453 | 1 453 | 1 384 | 1 896 | 3 678 | 1 608 | 1 584 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | – | – | – | 0 | 1 455 | 1 471 | 1 448 |
| Övriga skulder | 1 440 | 1 440 | 1 453 | 1 453 | 1 384 | 1 896 | 2 222 | 137 | 136 |
| Kortfristiga skulder | 0 | 0 | – | – | – | 0 | 1 | 0 | 11 |
| Övriga skulder | 0 | – | – | – | – | 0 | 1 | 0 | 11 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 0 | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | −1 347 | −1 339 | 9 | 1 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | – | – | – | 170 | 100 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 3 720 | 3 733 | 1 647 | 1 637 |
| Årets inköp | 0 | −14 | −14 | 10 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 3 720 | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- TRYFFELVÄGEN 11, 187 32 TÄBY
- Registrerat
- 2014-12-11
- Bransch
- Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall äga och förvalta fastigheter, och därmed förenlig verksamhet. Rekrytering av personal och styrelse och ekonomitjänster.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Täby
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-29
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver förvaltning av fastigheter samt rekrytering av personal, styrelse och ekonomitjänster. Företaget har sitt säte i Täby .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.