Start › Västmanlands län › Västerås
Ability AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 43 | 294 | 307 | 429 | 523 | 723 |
| Nettoomsättning | 43 | 294 | 307 | 429 | 523 | 723 |
| Rörelsekostnader | 113 | 182 | 202 | 253 | 388 | 484 |
| Övriga externa kostnader | 60 | 127 | 162 | 174 | 175 | 229 |
| Personalkostnader | 27 | 30 | 40 | 79 | 213 | 255 |
| Av- och nedskrivningar | 26 | 26 | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −70 | 112 | 106 | 176 | 135 | 239 |
| Finansiella poster | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 2 | 1 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −69 | 114 | 106 | 176 | 135 | 239 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 45 | – | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | 45 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | −69 | 159 | 106 | 176 | 135 | 239 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 33 | 22 | 36 | 33 | 51 |
| Årets resultat | −69 | 126 | 85 | 139 | 102 | 188 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 210 | 437 | 422 | 435 | 453 | 531 |
| Anläggningstillgångar | 26 | 51 | 77 | 0 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 26 | 51 | 77 | 0 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 26 | 51 | 77 | 0 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 185 | 386 | 345 | 435 | 453 | 531 |
| Kortfristiga fordringar | 4 | 90 | 147 | 98 | 157 | 112 |
| Kundfordringar | 0 | 30 | 26 | 61 | 31 | 66 |
| Övriga fordringar | 4 | 55 | 113 | 29 | 0 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 5 | 8 | 8 | 126 | 46 |
| Kassa och bank | 181 | 295 | 198 | 336 | 296 | 419 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 210 | 437 | 422 | 435 | 453 | 531 |
| Eget kapital | 149 | 318 | 293 | 258 | 205 | 303 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 99 | 268 | 243 | 208 | 155 | 253 |
| Balanserat resultat | 168 | 143 | 108 | 69 | 53 | 65 |
| Årets resultat | −69 | 126 | 85 | 139 | 102 | 188 |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 45 | 45 | 90 | 90 |
| Periodiseringsfonder | – | 0 | 45 | 45 | 90 | 90 |
| Kortfristiga skulder | 61 | 118 | 84 | 132 | 157 | 137 |
| Leverantörsskulder | 0 | 2 | 1 | 0 | 11 | 6 |
| Skatteskulder | – | – | – | – | 10 | 51 |
| Övriga skulder | 47 | 105 | 72 | 119 | 126 | 71 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 14 | 11 | 11 | 13 | 10 | 10 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | – | 100 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 155 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 77 | 77 | 77 |
| Årets inköp | – | – | 77 |
| Ackumulerade avskrivningar | 51 | 26 | – |
| Årets avskrivningar | 26 | 26 | – |
Om bolaget
- Adress
- SLALOMGATAN 4, 722 40 VÄSTERÅS
- Registrerat
- 2014-12-11
- Bransch
- Psykologi- och psykoterapiverksamhet, utom läkare
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva psykologverksamhet, i huvudsak riktad mot skolor, utredningar, konsultation, utbildning och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 778-4739
- Ability AB
kontrollerat 2026-10-12
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Västerås
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-04-14
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver psykologverksamhet, i huvudsak riktad mot skolor, utredningar, konsultation och utbildning. Företaget har sitt säte i Västerås .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Verksamheten har under räkenskapsåret upphört och bolaget är för närvarande vilande.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.