Start › Västra Götalands län › Hovås
Madhagen Teknik och Förvaltning AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 252 | 203 |
| Nettoomsättning | – | – | 0 | 252 | 203 |
| Rörelsekostnader | 26 | 32 | 42 | 42 | 22 |
| Övriga externa kostnader | 26 | 32 | 42 | 42 | 22 |
| Rörelseresultat | −26 | −32 | −42 | 210 | 181 |
| Finansiella poster | 9 | 1 789 | 6 686 | 8 227 | 2 681 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 0 | 1 566 | 6 689 | 8 367 | 2 700 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | – | – | 0 | −88 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 0 | 231 | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 9 | 21 | 20 | −28 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 29 | 22 | 24 | 19 |
| Resultat efter finansiella poster | −17 | 1 758 | 6 644 | 8 437 | 2 862 |
| Bokslutsdispositioner | 17 | 0 | 22 | −39 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 17 | 0 | 22 | −39 | 0 |
| Resultat före skatt | 0 | 1 758 | 6 666 | 8 398 | 2 862 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 25 | 33 |
| Årets resultat | 0 | 1 758 | 6 666 | 8 373 | 2 829 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 15 376 | 15 592 | 16 380 | 11 962 | 3 878 |
| Anläggningstillgångar | 14 998 | 14 998 | 14 700 | 0 | 1 683 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 14 998 | 14 998 | 14 700 | 0 | 1 683 |
| Andelar i koncernföretag | – | 0 | 0 | 0 | 1 633 |
| Andelar i intresseföretag | – | – | 0 | 0 | 50 |
| Andra långfristiga fordringar | 14 998 | 14 998 | 14 700 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 379 | 594 | 1 680 | 11 962 | 2 195 |
| Kortfristiga fordringar | 123 | 124 | 92 | 8 | 1 759 |
| Fordringar hos koncernföretag | – | – | – | 0 | 1 700 |
| Fordringar hos intresseföretag | – | – | – | 0 | 58 |
| Övriga fordringar | 123 | 124 | 92 | 8 | 1 |
| Kortfristiga placeringar | 250 | – | – | 0 | 400 |
| Övriga kortfristiga placeringar | 250 | – | – | 0 | 400 |
| Kassa och bank | 6 | 470 | 1 588 | 11 954 | 35 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 15 376 | 15 592 | 16 380 | 11 962 | 3 878 |
| Eget kapital | 15 228 | 15 528 | 16 270 | 11 604 | 3 231 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 15 178 | 15 478 | 16 220 | 11 554 | 3 181 |
| Balanserat resultat | 15 178 | 13 720 | 9 554 | 3 181 | 352 |
| Årets resultat | 0 | 1 758 | 6 666 | 8 373 | 2 829 |
| Obeskattade reserver | 0 | 17 | 17 | 39 | 0 |
| Periodiseringsfonder | 0 | 17 | 17 | 39 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 148 | 47 | 93 | 319 | 647 |
| Leverantörsskulder | 3 | 5 | 3 | 12 | 3 |
| Skatteskulder | – | – | 0 | −24 | 18 |
| Övriga skulder | 135 | 32 | 80 | 323 | 619 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 | 10 | 10 | 7 | 7 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 350 | 300 | 2 500 | 2 000 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 50 | 50 |
| Årets inköp | – | 58 | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 108 | 0 | – |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 0 | 1 633 | 1 633 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 1 633 | 0 | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 14 998 | 14 998 | 14 700 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 1 567 | 14 700 | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 1 269 | 0 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- SKÅLGROPSVÄGEN 8, 436 50 HOVÅS
- Registrerat
- 2014-12-11
- Bransch
- Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall äga och förvalta aktier och fastigheter samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall därutöver bedriva teknisk konsultverksamhet.
Bankgironummer
- 529-8484
- Madhagen teknik ohc Förvaltning AB
kontrollerat 2026-10-12
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Göteborg
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-01-20
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolagets verksamhet är att äga och förvalta aktier och fastigheter samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget försålde i december år 2022 sitt innehav i dotterbolaget Halton Health Cleanroom AB (tidigare firma Clean Room Concept in Sweden AB) inklusive dotterdotterbolaget My Air Test and Validation in Sweden AB. Under år 2023 och år 2024 har det tillkommit tilläggsköpeskillingar. Företaget har sitt säte i Göteborg .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.