Start › Stockholms län › Spånga
Zensa Technology AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 496 | 1 136 | 1 326 | 1 109 | 860 | 1 192 | 1 090 |
| Nettoomsättning | 0 | 496 | 1 136 | 1 326 | 1 049 | 636 | 1 192 | 1 090 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 61 | 224 | – | – |
| Rörelsekostnader | 84 | 768 | 863 | 879 | 800 | 687 | 794 | 767 |
| Övriga externa kostnader | 7 | 35 | 64 | 75 | 53 | 31 | 65 | 65 |
| Personalkostnader | 77 | 733 | 799 | 804 | 747 | 655 | 729 | 702 |
| Rörelseresultat | −84 | −272 | 273 | 448 | 309 | 174 | 398 | 323 |
| Finansiella poster | 1 | 4 | 8 | 3 | 5 | 0 | 2 | 4 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 4 | 8 | 3 | 5 | 0 | 2 | 4 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −83 | −268 | 281 | 450 | 314 | 174 | 400 | 327 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 144 | 90 | −30 | 130 | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | 144 | 90 | −30 | 130 | – | – | – |
| Resultat före skatt | −83 | −124 | 371 | 421 | 444 | 174 | 400 | 327 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 79 | 89 | 94 | 38 | 87 | 73 |
| Årets resultat | −83 | −124 | 292 | 332 | 351 | 136 | 313 | 254 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 71 | 206 | 704 | 1 020 | 1 469 | 1 170 | 1 073 | 1 067 |
| Omsättningstillgångar | 71 | 206 | 704 | 1 020 | 1 469 | 1 170 | 1 073 | 1 067 |
| Kortfristiga fordringar | 31 | 97 | 274 | 392 | 330 | 47 | 319 | 405 |
| Kundfordringar | – | 0 | 207 | 296 | 298 | 0 | 214 | 275 |
| Övriga fordringar | 31 | 97 | 2 | 0 | 32 | 47 | 16 | 50 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | 65 | 95 | – | 0 | 88 | 80 |
| Kassa och bank | 40 | 109 | 430 | 628 | 1 139 | 1 123 | 754 | 662 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 71 | 206 | 704 | 1 020 | 1 469 | 1 170 | 1 073 | 1 067 |
| Eget kapital | 62 | 145 | 444 | 652 | 1 120 | 770 | 634 | 587 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Reservfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 12 | 95 | 394 | 602 | 1 070 | 720 | 584 | 537 |
| Balanserat resultat | 95 | 219 | 270 | 270 | 720 | 584 | 271 | 283 |
| Årets resultat | −83 | −124 | 456 | 332 | 351 | 136 | 313 | 254 |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 144 | 234 | 204 | 334 | 334 | 334 |
| Periodiseringsfonder | – | 0 | 144 | 234 | 204 | 334 | 334 | 334 |
| Kortfristiga skulder | 8 | 61 | 116 | 134 | 145 | 67 | 105 | 146 |
| Leverantörsskulder | – | – | – | 0 | 2 | 2 | 1 | 2 |
| Skatteskulder | – | – | −8 | 6 | 8 | 1 | 7 | 42 |
| Övriga skulder | 4 | 52 | 118 | 121 | 129 | 57 | 91 | 96 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 4 | 9 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 375 | 500 | 800 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 1 070 | 720 | 584 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- SVENNEBYGRÄND 37 3TR, 163 72 SPÅNGA
- Registrerat
- 2014-12-02
- Bransch
- Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska bedriva konsultverksamhet för fordonsindustri inom projektledning, beräkning samt provning och bedriva därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 684-2579
- Zensa Technology AB
kontrollerat 2026-10-12
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- SPÅNGA
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-04-10
- Programvara
- Wolters Kluwer Bokslut
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företaget med säte i Spånga registrerades år 2014 och bedriver sedan dess konsultverksamhet för fordonsindustri inom projektledning, beräkning och provning samt därmed förenlig verksamhet. Under året har verksamheten varit i stort sett vilande. Företaget har sitt säte i SPÅNGA .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.