Start › Örebro län › Nora
L I Carlsson Invest i Nora AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 36 | 49 | 94 |
| Nettoomsättning | 36 | 32 | 94 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 17 | 0 |
| Rörelsekostnader | 87 | 72 | 108 |
| Övriga externa kostnader | 70 | 48 | 88 |
| Av- och nedskrivningar | 17 | 24 | 20 |
| Rörelseresultat | −51 | −23 | −14 |
| Finansiella poster | 1 003 | 1 755 | 2 083 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 1 003 | – | – |
| Resultat från andelar i intresseföretag | 0 | 1 760 | 2 100 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 5 | 18 |
| Resultat efter finansiella poster | 952 | 1 732 | 2 069 |
| Resultat före skatt | 952 | 1 732 | 2 069 |
| Årets resultat | 952 | 1 732 | 2 069 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 9 238 | 9 564 | 10 216 |
| Anläggningstillgångar | 9 097 | 9 278 | 9 305 |
| Materiella anläggningstillgångar | 38 | 55 | 99 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 2 | 6 | 11 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 36 | 48 | 88 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 9 059 | 9 223 | 9 206 |
| Andelar i koncernföretag | 8 246 | 8 538 | 8 538 |
| Andelar i intresseföretag | 786 | 668 | 668 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 27 | 17 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 141 | 286 | 911 |
| Kortfristiga fordringar | 129 | 117 | 40 |
| Kundfordringar | 34 | 4 | 0 |
| Övriga fordringar | 96 | 113 | 40 |
| Kassa och bank | 11 | 169 | 871 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 9 238 | 9 564 | 10 216 |
| Eget kapital | 7 480 | 6 528 | 4 796 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 7 430 | 6 478 | 4 746 |
| Balanserat resultat | 6 478 | 4 746 | 2 677 |
| Årets resultat | 952 | 1 732 | 2 069 |
| Långfristiga skulder | 1 758 | 3 025 | 5 415 |
| Skulder till koncernföretag | 1 650 | 2 945 | 5 335 |
| Övriga skulder | 108 | 80 | 80 |
| Kortfristiga skulder | 0 | 11 | 6 |
| Leverantörsskulder | 0 | 5 | 0 |
| Övriga skulder | 0 | 6 | 6 |
| Eventualförpliktelser | 8 709 | 9 146 | 9 584 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för L I Carlsson Invest i Nora AB för räkenskapsåret 2025-05-01 - 2026-04-30. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av L I Carlsson Invest i Nora ABs finansiella ställning per den 30 april 2026 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till L I Carlsson Invest i Nora AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Under räkenskapsåret har bolagets omsättning minskat med 66% eftersom omfattningen av verksamheten minskat.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för L I Carlsson Invest i Nora AB för räkenskapsåret 2024-05-01 - 2025-04-30. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av L I Carlsson Invest i Nora ABs finansiella ställning per den 30 april 2025 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till L I Carlsson Invest i Nora AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 786 | 668 | 668 | 13 |
| Årets inköp | – | 0 | 656 | – |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 8 246 | 8 538 | 8 538 | 8 538 |
| Försäljningar och utrangeringar | 292 | 0 | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 27 | 17 | 0 |
| Årets inköp | 11 | 17 | – |
| Återförda nedskrivningar | – | 17 | 0 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 62 | 62 | 117 | 56 |
| Årets inköp | – | 0 | 62 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 56 | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 26 | 13 | 29 | 17 |
| Årets avskrivningar | 12 | 19 | 12 | – |
| Återförda avskrivningar | 0 | 35 | 0 | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 38 | 38 | 38 | 38 |
| Ackumulerade avskrivningar | 37 | 32 | 27 | 20 |
| Årets avskrivningar | 5 | 5 | 8 | – |
Om bolaget
- Adress
- STENSNÄSVÄGEN 10, 713 32 NORA
- Registrerat
- 2014-11-18
- Bransch
- Puts-, fasad- och stuckatörsarbeten
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva kapitalförvaltning, äga och förvalta fast egendom.
Bankgironummer
- 303-6977
- L I Carlsson Invest i Nora AB
kontrollerat 2026-10-12
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Nora
- Revision
- Ja (2026-10-29)
- Revisionsfirma
- Grant Thornton Sweden AB
- Årsstämma
- 2026-10-30
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolagets verksamhet omfattar byggverksamhet, handel inom verkstadsbranschen och kapitalförvaltning. Bolaget är moderföretag till Frabe Industri i Nora AB. org.nr 556583-9254 och Aktiebolaget Nora Finmekaniska, org.nr 556184-8341. Båda bolagen har sitt säte i Nora, Örebro län. Företaget har sitt säte i Nora .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
Frabe Industri i Nora AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolagets verksamhet omfattar byggverksamhet, handel inom verkstadsbranschen och kapitalförvaltning. Bolaget är moderföretag till Frabe Industri i Nora AB. org.nr 556583-9254 och Aktiebolaget Nora Finmekaniska, org.nr 556184-8341. Båda bolagen har sitt säte i Nora, Örebro län. Företaget har sitt säte i Nora .
-
Frabe Industri i Nora AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolagets verksamhet omfattar byggverksamhet, handel inom verkstadsbranschen och kapitalförvaltning.Bolaget är moderföretag till Frabe Industri i Nora AB. org.nr 556583-9254, och Aktiebolaget Nora Finmekaniska, org.nr 556184-8341. Båda bolagen har sitt säte i Nora, Örebro län. Företaget har sitt säte i Nora .