Start › Västra Götalands län › Rabbalshede
Rabbalshede Centrum Fastighetsutveckling och Försä ljning AB
Utveckling2 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 20 | 41 | 22 | 19 | 54 | 7 | 28 | 93 | 105 |
| Nettoomsättning | 20 | 41 | 17 | 20 | 54 | 5 | 28 | 93 | 105 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 5 | 0 | 0 | 2 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 424 | 83 | 76 | 48 | 40 | 64 | 73 | 118 | 129 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | 2 | 3 | – | – | – | – |
| Handelsvaror | 0 | 16 | 0 | – | – | – | 0 | 11 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 423 | 45 | 51 | 46 | 37 | 39 | 49 | 82 | 104 |
| Personalkostnader | – | – | – | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 2 | 22 | 25 | – | 0 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Rörelseresultat | −404 | −42 | −53 | −29 | 14 | −57 | −45 | −25 | −24 |
| Finansiella poster | −4 | −6 | −7 | −4 | −3 | −4 | −4 | −4 | −5 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 4 | 6 | 7 | 4 | 3 | 4 | 4 | 4 | 5 |
| Resultat efter finansiella poster | −408 | −48 | −60 | −33 | 11 | −61 | −49 | −29 | −29 |
| Resultat före skatt | −408 | −48 | −60 | −33 | 11 | −61 | −49 | −29 | −29 |
| Årets resultat | −408 | −48 | −60 | −33 | 11 | −61 | −49 | −29 | −29 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 113 | 492 | 518 | 538 | 538 | 532 | 561 | 601 | 593 |
| Anläggningstillgångar | 60 | 62 | 83 | 108 | 108 | 108 | 133 | 158 | 182 |
| Materiella anläggningstillgångar | 59 | 61 | 83 | 108 | 108 | 108 | 132 | 157 | 182 |
| Byggnader och mark | 59 | 61 | 83 | 108 | 108 | 108 | 132 | 157 | 182 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Omsättningstillgångar | 53 | 431 | 435 | 430 | 430 | 424 | 428 | 443 | 410 |
| Kortfristiga fordringar | 53 | 429 | 431 | 424 | 423 | 419 | 428 | 429 | 409 |
| Kundfordringar | 0 | 419 | 419 | 419 | 419 | 419 | 426 | 412 | 385 |
| Övriga fordringar | 53 | 9 | 12 | 5 | 4 | 0 | 2 | 17 | 24 |
| Kassa och bank | 0 | 2 | 4 | 5 | 7 | 5 | 0 | 14 | 1 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 113 | 492 | 518 | 538 | 538 | 532 | 561 | 601 | 593 |
| Eget kapital | 29 | 75 | −32 | 28 | 61 | 50 | 50 | 51 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −21 | 25 | −82 | −22 | 11 | 0 | 0 | 1 | 0 |
| Balanserat resultat | 387 | 73 | −22 | 11 | 0 | 60 | 49 | 30 | 29 |
| Årets resultat | −408 | −48 | −60 | −33 | 11 | −61 | −49 | −29 | −29 |
| Långfristiga skulder | 83 | 94 | 106 | 117 | 128 | 140 | 152 | 163 | 174 |
| Skulder till kreditinstitut | 83 | 94 | 106 | 117 | 128 | 140 | 152 | 163 | 174 |
| Kortfristiga skulder | 1 | 323 | 445 | 393 | 349 | 343 | 359 | 387 | 368 |
| Leverantörsskulder | – | – | – | – | 0 | 0 | 14 | 10 | 9 |
| Skatteskulder | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 2 | 2 | 14 | 3 |
| Övriga skulder | 0 | 323 | 445 | 388 | 342 | 336 | 337 | 357 | 349 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | 0 | 5 | 5 | 5 | 7 | 6 | 8 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 11 | 0 | 0 | 1 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 362 | 155 | – | – | – | 60 | 48 | 30 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Ingen verksamhet har bedrivits under året, och de enda intäkterna utöver egna insättningar/lån härrör från försäljning av metallskrot (omvänd momsskyldighet).
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Till skillnad från föregående år har viss försäljning skett under räkenskapsåret.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 | 1 | 1 |
Byggnader och mark
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 536 | 536 | 536 | 536 | 536 | 536 | 536 | 536 | 536 | 536 |
| Ackumulerade avskrivningar | 477 | 475 | 453 | 428 | 428 | 428 | 404 | 379 | 354 | 329 |
| Årets avskrivningar | 2 | 22 | 25 | 0 | – | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 45 | 45 | 45 | 97 | 97 | 97 | 97 |
| Ackumulerade avskrivningar | 45 | 45 | 45 | 97 | 97 | 97 | 97 |
Om bolaget
- Adress
- LANDSVÄGEN 11, 457 55 RABBALSHEDE
- Registrerat
- 2014-11-13
- Bransch
- Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall utföra installation och service av TV-antenner, kabeltvsystem, datanätverk samt vissa svagströmsinstallationer, samt idka handel med drivmedel, biltillbehör och livsmedel, fastighetsförvaltning och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5342-7688
- Rabbalshede centrum fastightsutv AB
kontrollerat 2026-10-12
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Rabbalshede
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-07-03
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företaget bedriver verksamhet inom fastighetsförvaltnng, samt begränsad försäljning ac varor, metallskrot och tjänster. Företaget har sitt säte i Rabbalshede .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.