PEMAX AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 6 738 | 7 788 | 5 373 | 930 |
| Nettoomsättning | 6 522 | 7 661 | 5 370 | 921 |
| Övriga rörelseintäkter | 216 | 127 | 3 | 8 |
| Rörelsekostnader | 10 102 | 8 947 | 3 004 | 834 |
| Handelsvaror | 379 | 1 975 | 504 | 490 |
| Övriga externa kostnader | 3 224 | 3 862 | 1 162 | 236 |
| Personalkostnader | 6 156 | 2 837 | 1 200 | 36 |
| Av- och nedskrivningar | 329 | 196 | 138 | 72 |
| Övriga rörelsekostnader | 13 | 76 | – | – |
| Rörelseresultat | −3 363 | −1 159 | 2 369 | 96 |
| Finansiella poster | −422 | −127 | −178 | −4 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | −1 | 2 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 420 | 129 | 178 | 4 |
| Resultat efter finansiella poster | −3 785 | −1 285 | 2 191 | 92 |
| Resultat före skatt | −3 785 | −1 285 | 2 191 | 92 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 456 | 20 |
| Årets resultat | −3 785 | −1 285 | 1 735 | 72 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 257 | 4 978 | 5 753 | 629 |
| Anläggningstillgångar | 2 934 | 3 000 | 2 612 | 412 |
| Materiella anläggningstillgångar | 2 934 | 3 000 | 2 612 | 412 |
| Byggnader och mark | 438 | 1 050 | 1 050 | 0 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 0 | 7 | 23 | 39 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 2 354 | 1 800 | 1 539 | 373 |
| Pågående nyanläggningar och förskott | 143 | 143 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 322 | 1 979 | 3 141 | 217 |
| Kortfristiga fordringar | 326 | 1 978 | 3 135 | 217 |
| Kundfordringar | 208 | 1 697 | 1 202 | 117 |
| Övriga fordringar | 6 | 184 | 343 | 44 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 112 | 96 | 1 590 | 56 |
| Kassa och bank | −4 | 1 | 6 | 1 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 257 | 4 978 | 5 753 | 629 |
| Eget kapital | −2 967 | 818 | 2 104 | 369 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −3 017 | 768 | 2 054 | 319 |
| Balanserat resultat | 768 | 319 | 319 | 247 |
| Årets resultat | −3 785 | 450 | 1 735 | 72 |
| Långfristiga skulder | 2 158 | 1 986 | 2 033 | 106 |
| Skulder till kreditinstitut | 236 | 497 | 867 | 0 |
| Övriga skulder | 1 922 | 1 490 | 1 165 | 106 |
| Kortfristiga skulder | 4 065 | 2 174 | 1 616 | 155 |
| Leverantörsskulder | 19 | – | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 456 | 476 | 20 |
| Övriga skulder | 4 022 | 1 650 | 977 | 135 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 24 | 68 | 163 | 0 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 438 | 1 050 | 1 050 |
| Försäljningar och utrangeringar | 613 | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 050 | 2 174 | 1 733 |
| Årets inköp | 876 | 441 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 696 | 374 | 194 |
| Årets avskrivningar | 322 | 180 | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 80 | 80 | 80 |
| Ackumulerade avskrivningar | 80 | 73 | 57 |
| Årets avskrivningar | 7 | 16 | – |
Om bolaget
- Adress
- Baltzarsgatan 18, 211 36 MALMÖ
- Registrerat
- 2014-11-11
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska vara underentreprenör åt större företag inom industri och entreprenad. Samt att på uppdrag av kund utföra diverse service,städ, blästringsarbeten,spol o saneringsarbeten.
Jobbannonser
Källa: Arbetsförmedlingens annonsdata via JobTech Dev · uppdaterad 2026-10-12
- Annonser totalt
- 10
- Aktiva nu
- 0
- Första annonsen
- 2022-04-08
- Senaste annonsen
- 2024-07-30
Annonser per år
| År | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Annonser | 6 | 3 | 1 |
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-02-28
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företaget med säte i Nyköping registrerades år 2014. Bolaget ska vara underentreprenör åt större företag inom industri och entreprenad. Samt att på uppdrag av kund utföra diverse service, städ, blästringsarbeten, spol o saneringsarbeten. Företaget har sitt säte i Malmö .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Under året har företaget fått en skatterevision som har medfört förhöjda skattekostnader och skattetillägg.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.