Melin Gastroenterologi AB
Utveckling10 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 8 | 68 | 149 | 266 | 374 | 311 | 318 | 263 | 1 049 |
| Nettoomsättning | 0 | 8 | 82 | 162 | 266 | 374 | 311 | 318 | 263 | 1 049 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | −14 | −13 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 20 | 28 | 19 | 21 | 27 | 23 | 25 | 82 | 390 | 410 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 1 | 1 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 19 | 27 | 18 | 19 | 22 | 21 | 20 | 24 | 24 | 26 |
| Personalkostnader | – | 0 | 0 | 2 | 5 | 2 | 5 | 57 | 366 | 384 |
| Rörelseresultat | −20 | −20 | 49 | 127 | 240 | 351 | 286 | 236 | −127 | 639 |
| Finansiella poster | 22 | 40 | 32 | 11 | 9 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 22 | 40 | 32 | 11 | 9 | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | – | – | – | – | 0 | 0 | – | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 | 19 | 81 | 139 | 249 | 351 | 286 | 236 | −127 | 640 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | – | 0 | 258 | 0 | 128 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | – | – | 0 | 258 | 0 | 128 | 0 |
| Resultat före skatt | 2 | 19 | 81 | 139 | 249 | 351 | 544 | 236 | 0 | 640 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 4 | 17 | 29 | 51 | 75 | 118 | 52 | 0 | 141 |
| Årets resultat | 2 | 15 | 64 | 110 | 198 | 276 | 426 | 184 | 0 | 499 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 912 | 1 131 | 1 343 | 1 481 | 1 579 | 1 673 | 1 497 | 1 422 | 1 408 | 1 953 |
| Omsättningstillgångar | 912 | 1 131 | 1 343 | 1 481 | 1 579 | 1 673 | 1 497 | 1 422 | 1 408 | 1 953 |
| Kortfristiga fordringar | 22 | 9 | 13 | 36 | 60 | 120 | 63 | 113 | 165 | 139 |
| Kundfordringar | – | – | – | – | 0 | 15 | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 21 | 5 | 7 | 15 | 38 | 106 | 63 | 96 | 142 | 82 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 2 | 4 | 6 | 22 | 23 | – | 0 | 17 | 23 | 57 |
| Kassa och bank | 890 | 1 123 | 1 329 | 1 444 | 1 519 | 1 553 | 1 434 | 1 309 | 1 243 | 1 814 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 912 | 1 131 | 1 343 | 1 481 | 1 579 | 1 673 | 1 497 | 1 422 | 1 408 | 1 953 |
| Eget kapital | 905 | 1 113 | 1 302 | 1 433 | 1 510 | 1 496 | 1 397 | 1 143 | 1 128 | 1 544 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 855 | 1 063 | 1 252 | 1 383 | 1 460 | 1 446 | 1 347 | 1 093 | 1 078 | 1 494 |
| Balanserat resultat | 853 | 1 048 | 1 187 | 1 272 | 1 262 | 1 170 | 921 | 909 | 1 078 | 996 |
| Årets resultat | 2 | 15 | 64 | 110 | 198 | 276 | 426 | 184 | 0 | 499 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | – | – | 0 | 258 | 258 | 386 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | – | – | – | 0 | 258 | 258 | 386 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Övriga skulder | – | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 7 | 18 | 41 | 48 | 70 | 177 | 100 | 21 | 21 | 23 |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | – | 0 | 0 | – | 0 | 1 | 2 |
| Skatteskulder | 0 | 12 | 18 | 9 | 5 | 81 | 69 | 12 | – | – |
| Övriga skulder | – | 0 | 17 | 33 | 59 | 89 | 25 | 0 | 12 | 13 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 7 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 9 | 8 | 8 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 322 | 210 | 204 | 195 | 188 | 184 | 177 | 172 | 169 | – |
| Annan föreslagen utdelning | 322 | 210 | 204 | – | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 1 383 | 1 460 | 1 446 | 1 347 | 1 093 | 1 078 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2017
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- TORKEL HÖGES GRÄND 16, 224 75 LUND
- Registrerat
- 2014-11-03
- Bransch
- Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus
Verksamhet enligt registret
Läkare med patientundersökningar.
Bankgironummer
- 585-9400
- Melin Gastroenterologi AB
kontrollerat 2026-10-12
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-01-10
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Melin Gastroenterologi AB bedriver verksamhet främst inom Gastrointestinal Endoskopi. Bolaget bildades i slutet av 2014 och tog i januari 2015 över verksamheten i den enskilda firman Melin Gastroenterologi. Företaget har sitt säte i Lund.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.