Start › Dalarnas län › Ludvika
Björsjö Svets & Montage Service AB
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 4 | 44 | 45 | 27 | 878 | 317 | 876 | 806 |
| Nettoomsättning | 3 | 16 | 45 | 21 | 825 | 309 | 876 | 806 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 28 | 0 | 6 | 54 | 9 | – | – |
| Rörelsekostnader | 7 | 52 | 83 | 97 | 801 | 430 | 840 | 779 |
| Råvaror och förnödenheter | – | 0 | 3 | 2 | 75 | 4 | 21 | 29 |
| Övriga externa kostnader | 7 | 15 | 18 | 22 | 116 | 100 | 196 | 169 |
| Personalkostnader | 0 | 37 | 63 | 73 | 605 | 320 | 611 | 567 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | 0 | 5 | 5 | 12 | 14 |
| Rörelseresultat | −4 | −9 | −39 | −70 | 77 | −112 | 36 | 27 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | −1 | −1 | −1 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | −4 | −9 | −39 | −70 | 77 | −113 | 34 | 26 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 28 | −20 | 115 | 0 | 5 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | 0 | 28 | −20 | 115 | – | – |
| Förändring av överavskrivningar | – | – | – | – | – | – | 0 | 5 |
| Resultat före skatt | −4 | −9 | −39 | −43 | 57 | 1 | 34 | 31 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | 0 | 12 | 1 | 8 | 8 |
| Årets resultat | −4 | −9 | −39 | −43 | 45 | 0 | 27 | 23 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 42 | 45 | 67 | 104 | 370 | 227 | 400 | 378 |
| Anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 5 | 11 | 23 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 5 | 11 | 23 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | – | – | – | 0 | 5 | 11 | 23 |
| Omsättningstillgångar | 42 | 45 | 67 | 104 | 370 | 221 | 389 | 355 |
| Varulager m.m. | – | – | – | – | 0 | 20 | 18 | 1 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | 0 | 20 | 18 | 1 |
| Kortfristiga fordringar | 4 | 2 | 0 | 1 | 72 | 155 | 148 | 199 |
| Kundfordringar | – | – | – | 0 | 72 | 48 | 89 | 54 |
| Övriga fordringar | 4 | 2 | 0 | 1 | 0 | 23 | 9 | 54 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | – | 0 | 85 | 49 | 91 |
| Kassa och bank | 37 | 44 | 67 | 103 | 298 | 46 | 223 | 156 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 42 | 45 | 67 | 104 | 370 | 227 | 400 | 378 |
| Eget kapital | 40 | 44 | 53 | 91 | 234 | 189 | 189 | 212 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −10 | −6 | 3 | 41 | 184 | 139 | 139 | 162 |
| Balanserat resultat | −6 | 3 | 41 | 84 | 139 | 139 | 112 | 140 |
| Årets resultat | −4 | −9 | −39 | −43 | 45 | 0 | 27 | 23 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | 0 | 28 | 8 | 122 | 122 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | 0 | 28 | 8 | 122 | 122 |
| Kortfristiga skulder | 2 | 2 | 15 | 13 | 109 | 30 | 88 | 43 |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 1 | 2 | 1 | 0 | 0 | 5 |
| Skatteskulder | – | 0 | 3 | 7 | 8 | – | – | – |
| Övriga skulder | 2 | 2 | 10 | 2 | 90 | 23 | 77 | 27 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | 0 | 1 | 1 | 10 | 7 | 12 | 11 |
| Ställda säkerheter | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Företagsinteckningar | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 184 | 139 | 139 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Vi har särskilt beaktat hur effekterna av covid-19 utbrottet påverkar/kan komma att påverka bolagets framtida utveckling och/eller risker som kan påverka den finansiella rapporteringen framåt. Vid upp- rättandet av årsredovisningen har företagets verksamhet inte påverkats alls av covid-19 utbrottet. På grund av dom snabba förändringar som sker på grund av utbrottet går det dock i dagsläget inte att bedöma eventuella framtida effekter på bolagets verksamhet.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 68 | 68 | 68 | 68 | 68 |
| Ackumulerade avskrivningar | 68 | 63 | 58 | 45 | 32 |
| Årets avskrivningar | 5 | 5 | 12 | 14 | – |
Om bolaget
- Adress
- ANDERS ERS VÄG 3, 771 90 LUDVIKA
- Registrerat
- 2014-10-28
- Bransch
- Metallegoarbeten
Verksamhet enligt registret
Försäljning av tjänst för svetsning och montering inom bygg och stålindustrin, VVS-tekniska installationer inom industrin, samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 588-3566
- Björsjö Svets & Montage Service AB
kontrollerat 2026-10-12
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-24
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Smedjebackens kommun registrerades år 2014 och bedriver sedan dess försäljning av tjänster för svetsning och montering inom bygg- och stålindustrin, VVS-tekniska installationer inom industrin, samt därmed förenlig verksamhet. Årsredovisningen är upprättad i svenska kronor (SEK).
Väsentliga händelser
Verksamheten har varit mycket begränsad under året.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.