Start › Dalarnas län › Krylbo
Hair of Ladylee AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 608 | 1 783 | 1 729 | 2 078 | 2 300 | 2 430 | 2 210 |
| Nettoomsättning | 1 710 | 1 696 | 1 669 | 1 889 | 2 110 | 2 430 | 2 209 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | −102 | 71 | 33 | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 16 | 27 | 188 | 191 | 0 | 1 |
| Rörelsekostnader | 1 504 | 1 756 | 2 117 | 1 970 | 2 135 | 2 266 | 2 025 |
| Råvaror och förnödenheter | 223 | 215 | 271 | 257 | 340 | 343 | 364 |
| Övriga externa kostnader | 303 | 298 | 349 | 267 | 288 | 238 | 294 |
| Personalkostnader | 919 | 1 185 | 1 438 | 1 388 | 1 449 | 1 632 | 1 337 |
| Av- och nedskrivningar | 58 | 58 | 58 | 58 | 57 | 52 | 30 |
| Rörelseresultat | 104 | 26 | −388 | 108 | 166 | 164 | 184 |
| Finansiella poster | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | −1 | −1 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | −1 | – | 0 | 0 | 1 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 105 | 27 | −388 | 108 | 165 | 164 | 184 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 215 | −15 | −40 | −42 | −46 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | 0 | 215 | −15 | −40 | −42 | −46 |
| Resultat före skatt | 105 | 27 | −172 | 92 | 125 | 122 | 138 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 19 | 27 | 28 | 30 |
| Årets resultat | 105 | 27 | −172 | 73 | 98 | 94 | 107 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 769 | 679 | 617 | 1 596 | 1 542 | 1 448 | 1 126 |
| Anläggningstillgångar | 155 | 213 | 271 | 329 | 387 | 407 | 276 |
| Materiella anläggningstillgångar | 155 | 213 | 271 | 329 | 387 | 407 | 276 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 5 | 10 | 15 | 20 | – | – |
| Förbättringsutgifter på annans fastighet | 155 | 208 | 261 | 314 | 367 | 407 | 276 |
| Omsättningstillgångar | 614 | 466 | 346 | 1 267 | 1 154 | 1 041 | 850 |
| Varulager m.m. | 80 | 182 | 111 | 78 | 70 | 109 | 147 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 80 | 182 | 111 | 78 | 70 | 109 | 147 |
| Kortfristiga fordringar | 62 | 37 | 26 | 12 | 108 | 0 | 3 |
| Kundfordringar | 3 | 2 | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 52 | 35 | 26 | 12 | 14 | 0 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 7 | – | – | 0 | 94 | 0 | 3 |
| Kassa och bank | 472 | 248 | 209 | 1 177 | 976 | 932 | 699 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 769 | 679 | 617 | 1 596 | 1 542 | 1 448 | 1 126 |
| Eget kapital | 463 | 358 | 331 | 503 | 431 | 332 | 288 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 413 | 308 | 281 | 453 | 381 | 282 | 238 |
| Överkursfond | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 308 | 281 | 453 | 381 | 282 | 188 | 131 |
| Årets resultat | 105 | 27 | −172 | 73 | 98 | 94 | 107 |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 215 | 200 | 160 | 118 |
| Periodiseringsfonder | – | – | 0 | 215 | 200 | 160 | 118 |
| Långfristiga skulder | 117 | 121 | 128 | 693 | 649 | 593 | 442 |
| Övriga skulder | 117 | 121 | 128 | 693 | 649 | 593 | 442 |
| Kortfristiga skulder | 189 | 200 | 158 | 184 | 262 | 362 | 278 |
| Leverantörsskulder | 3 | 11 | 12 | 0 | 19 | 18 | 5 |
| Skatteskulder | 16 | – | 0 | – | 0 | 21 | 30 |
| Övriga skulder | 119 | 118 | 105 | 122 | 140 | 154 | 147 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 52 | 70 | 41 | 61 | 103 | 170 | 96 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | 281 | 453 | 381 | 282 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Förbättringsutgifter på annans fastighet
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 532 | 532 | 532 | 532 | 532 | 519 | 336 | 296 |
| Årets inköp | – | – | – | 0 | 13 | 183 | 40 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 377 | 324 | 271 | 218 | 165 | 112 | 60 | 30 |
| Årets avskrivningar | 53 | 53 | 53 | 53 | 52 | 52 | 30 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | 0 | 25 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 25 | 20 | 15 | 10 | 5 | – |
| Årets avskrivningar | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | – |
Om bolaget
- Adress
- FURUVÄGEN 32, 775 50 KRYLBO
- Registrerat
- 2014-10-24
- Bransch
- Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva verksameht med skönhetsvård, hårfrisering, nagelskulptering, kosmetisk tatuering i 3D, ögonfransförlängning, spray tan samt kroppshåltagning, hudterapeutisk verksamhet, massage, handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 534-8578
- Hair of Ladylee AB
kontrollerat 2026-10-12
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-04-09
- Programvara
- Visma Advisor Period & Year-end Closing
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Avesta registrerades år 2014 och bedriver sedan dess verksamhet med skönhetsvårdande behandlingar samt hårfrisering.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.