Start › Stockholms län › Stockholm
Cosafe Technology AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 50 251 | 35 779 | 23 178 | 13 031 | 4 266 | – | – |
| Nettoomsättning | 46 923 | 33 976 | 22 859 | 12 746 | 4 035 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 60 | 99 | 319 | 285 | 231 | – | – |
| Rörelsekostnader | 48 473 | 32 705 | 20 253 | 10 867 | 6 431 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 3 241 | 1 966 | 924 | 722 | 253 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 10 954 | 11 149 | 8 197 | 3 761 | 1 511 | – | – |
| Personalkostnader | 18 599 | 12 677 | 7 272 | 4 316 | 3 195 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 8 763 | 6 762 | 3 810 | 2 068 | 1 414 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 6 916 | 151 | 50 | 0 | 59 | – | – |
| Rörelseresultat | 1 778 | 3 074 | 2 926 | 2 163 | −2 164 | – | – |
| Finansiella poster | 465 | −16 | 43 | −4 | −56 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 468 | 36 | 44 | 10 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 3 | 51 | 0 | 13 | 56 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 2 243 | 3 058 | 2 969 | 2 160 | −2 220 | – | – |
| Resultat före skatt | 2 243 | 3 058 | 2 969 | 2 160 | −2 220 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 472 | 638 | 619 | 454 | −2 248 | – | – |
| Årets resultat | 1 771 | 2 420 | 2 350 | 1 706 | 28 | – | – |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 51 850 | 41 156 | 30 181 | 17 580 | 8 442 | 6 650 | 8 771 |
| Anläggningstillgångar | 29 776 | 29 613 | 20 946 | 11 445 | – | – | – |
| Immateriella anläggningstillgångar | 26 211 | 28 693 | 18 531 | 9 354 | – | – | – |
| Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten | 26 211 | 28 693 | 18 531 | 9 354 | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 13 | 20 | 27 | 34 | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 13 | 20 | 27 | 34 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 552 | 900 | 2 387 | 2 056 | – | – | – |
| Andelar i koncernföretag | 262 | 262 | 262 | 262 | – | – | – |
| Andelar i intresseföretag | – | – | – | 0 | – | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 3 224 | 100 | 950 | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 22 074 | 11 543 | 9 235 | 6 135 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 8 777 | 10 419 | 5 638 | 4 151 | – | – | – |
| Kundfordringar | 7 449 | 6 664 | 3 791 | 2 653 | – | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 100 | 2 682 | 1 447 | 1 409 | – | – | – |
| Övriga fordringar | 1 | 0 | 21 | 5 | – | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 1 228 | 1 073 | 379 | 84 | – | – | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 51 850 | 41 156 | 30 181 | 17 580 | – | – | – |
| Eget kapital | 12 533 | 10 525 | 8 104 | 5 755 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 26 276 | 28 758 | 18 596 | 9 419 | – | – | – |
| Aktiekapital | 65 | 65 | 65 | 65 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | −13 743 | −18 233 | −10 492 | −3 664 | – | – | – |
| Överkursfond | 9 252 | 9 015 | 9 015 | 9 015 | – | – | – |
| Balanserat resultat | −24 766 | −29 668 | −21 857 | −14 385 | – | – | – |
| Årets resultat | 1 771 | 2 420 | 2 350 | 1 706 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 39 318 | 30 631 | 22 077 | 11 825 | – | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | – | 0 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 1 929 | 1 945 | 1 956 | 666 | – | – | – |
| Skatteskulder | 110 | 77 | 35 | 9 | – | – | – |
| Övriga skulder | 5 554 | 3 668 | 2 289 | 1 815 | – | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 31 725 | 24 940 | 17 797 | 9 336 | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten Cosafe Technology AB utvecklar och driver digitala kommunikationsplattformar med fokus på trygghet och säkerhet.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har tecknat avtal med nya kunder under året vilket har genererat ökade intäkter.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Övriga viktiga förhållanden
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Under året har bolaget beslutat att under Q1 2026 avveckla den ursprungliga plattforman Coyards, som sedan 2015 kostnadsfritt tillhandahållits privatpersoner för grann- och båtsamverkan. Beslutet är en del av bolagets strategiska inriktning att fullt ut fokusera på kärnverksamheten inom Cosafe. I samband med beslutet har kvarvarande redovisat värde hänförligt till plattformen utrangerats, vilket har påverkat Övriga rörelsekostnader med 6,8 mkr.
Källfält: se-gen-base:OvrigaViktigaForhallandenVasentligaHandelser
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Cosafe Technology AB för år 2025. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Cosafe Technology ABs finansiella ställning per den 31 december 2025 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Cosafe Technology AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2024
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten Cosafe Technology AB utvecklar och driver digitala kommunikationsplattformar med fokus på trygghet och säkerhet.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har tecknat avtal med nya kunder under året vilket har genererat ökade intäkter.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Cosafe Technology AB för år 2024. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Cosafe Technology ABs finansiella ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Cosafe Technology AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2023
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten Cosafe Technology AB utvecklar och driver digitala kommunikationsplattformar med fokus på trygghet och säkerhet.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har tecknat avtal med nya kunder under året vilket har genererat ökade intäkter.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för CoSafe Technology AB för år 2023. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av CoSafe Technology ABs finansiella ställning per den 31 december 2023 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till CoSafe Technology AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2022
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten Cosafe Technology AB utvecklar och driver digitala kommunikationsplattformar med fokus på trygghet och säkerhet.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har tecknat avtal med nya kunder under året vilket har genererat ökade intäkter.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för CoSafe Technology AB för år 2022. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av CoSafe Technology ABs finansiella ställning per den 31 december 2022 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till CoSafe Technology AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 26 |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 262 | 262 | 262 | 262 | 262 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | 0 | 236 | – |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 224 | 100 | 950 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 442 | 0 | 950 | 0 | – |
| Omklassificeringar | 2 682 | −850 | 0 | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 35 | 35 | 35 | 35 | 0 | 0 |
| Årets inköp | – | – | 0 | 35 | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 22 | 15 | 8 | 1 | 0 | – |
| Årets avskrivningar | 7 | 7 | 7 | 1 | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- SANDHAMNSGATAN 63 A, 115 28 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2014-10-23
- Bransch
- All övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska utveckla, tillverka och sälja tjänster och produkter samt utbildningar och konsultation inom säkerhetsbranschen, äga och förvalta fast egendom, aktier och värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 583-9519
- Cosafe Technology AB
kontrollerat 2026-10-12
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K3
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Ja (2026-03-06)
- Revisionsfirma
- Grant Thornton Sweden AB
- Årsstämma
- 2026-06-17
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.