Start › Stockholms län › Stockholm
Maria Engstam holding AB
Utveckling10 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 43 | 30 | 33 | 21 | 18 | 3 | 2 |
| Övriga externa kostnader | 43 | 30 | 33 | 21 | 18 | 3 | 2 |
| Rörelseresultat | −43 | −30 | −33 | −21 | −18 | −3 | −2 |
| Finansiella poster | 5 545 | 7 017 | −49 | −67 | −49 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 5 386 | 6 936 | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 162 | 84 | – | – | – | 0 | 67 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 3 | 3 | 49 | 67 | 49 | 46 | 61 |
| Resultat efter finansiella poster | 5 502 | 6 987 | −82 | −88 | −67 | −48 | 5 |
| Bokslutsdispositioner | −36 | 629 | 1 071 | 707 | 115 | 0 | −5 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −36 | −235 | −329 | −207 | – | – | – |
| Erhållna koncernbidrag | 0 | 865 | 1 400 | 2 655 | 511 | – | – |
| Lämnade koncernbidrag | – | – | 0 | 1 741 | 396 | 0 | 5 |
| Resultat före skatt | 5 466 | 7 616 | 988 | 620 | 48 | −48 | 0 |
| Skatt på årets resultat | 22 | 166 | 204 | 128 | – | – | – |
| Årets resultat | 5 444 | 7 450 | 784 | 492 | 48 | −48 | 0 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 16 948 | 13 540 | 4 004 | 4 133 | 1 632 | 1 354 | 1 384 |
| Anläggningstillgångar | 1 947 | 1 947 | 2 447 | 1 947 | 1 347 | 1 345 | 1 345 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 947 | 1 947 | 2 447 | 1 947 | 1 347 | 1 345 | 1 345 |
| Andelar i koncernföretag | 1 947 | 1 947 | 2 447 | 1 947 | 1 347 | 1 345 | 1 345 |
| Fordringar hos koncernföretag | 5 751 | 7 681 | 1 194 | 1 967 | 195 | 5 | 11 |
| Omsättningstillgångar | 15 001 | 11 592 | 1 557 | 2 186 | 285 | 10 | 39 |
| Kortfristiga fordringar | 5 788 | 7 713 | 1 457 | 1 949 | 195 | 5 | 11 |
| Fordringar hos koncernföretag | 5 751 | 7 681 | 1 194 | 1 949 | 195 | 5 | 11 |
| Övriga fordringar | 5 | 20 | 263 | – | – | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 33 | 12 | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 9 213 | 3 879 | 100 | 237 | 90 | 4 | 28 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 16 948 | 13 540 | 4 004 | 4 133 | 1 632 | 1 354 | 1 384 |
| Eget kapital | 15 720 | 12 277 | 1 910 | 1 126 | 633 | 586 | 634 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 15 670 | 12 227 | 1 860 | 1 076 | 583 | 536 | 584 |
| Balanserat resultat | 10 227 | 4 777 | 1 076 | 583 | 536 | 584 | 274 |
| Årets resultat | 5 444 | 7 450 | 784 | 492 | 48 | −48 | 0 |
| Obeskattade reserver | 1 060 | 1 024 | 536 | 207 | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | 1 060 | 1 024 | 536 | 207 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 168 | 239 | 1 559 | 2 801 | 999 | 769 | 750 |
| Leverantörsskulder | 0 | 0 | 2 | 2 | – | – | – |
| Skulder till koncernföretag | – | – | 444 | 1 141 | 396 | 19 | 0 |
| Skatteskulder | 168 | 239 | 332 | 128 | – | – | – |
| Övriga skulder | – | – | 781 | 1 531 | 603 | 750 | 750 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | 1 860 | – | 583 | 536 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2026 | 2025 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | – | – | 310 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2026-06-30 | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 | 2019-06-30 | 2018-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 947 | 1 947 | 1 947 | 2 447 | 1 947 | 1 347 | 1 345 | 1 345 | 410 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 600 | 2 | 0 | 935 | – |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2026-06-30 | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 | 2019-06-30 | 2018-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 5 751 | 7 681 | 2 981 | 1 194 | 1 967 | 195 | 5 | 11 | 1 054 |
| Årets inköp | 5 386 | 7 681 | – | – | 1 774 | 192 | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 7 316 | 2 981 | – | – | 3 | 2 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- OBSERVATORIEGATAN 7, 113 29 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2014-10-22
Verksamhet enligt registret
Förvaltning av aktier, varumärke och annat förknippat med holdingbolagsverksamhet.
Bankgironummer
- 586-1562
- Maria Engstam holding AB
kontrollerat 2026-10-12
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-10-26
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget förvaltar aktier, varumärke och annat förknippat med holdingbolagsverksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
Specialpedagogkonsult Maria Engstam AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Specialpedagogkonsult Maria Engstam AB; Organisationsnummer=556989-7308; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=1
-
Guldklimpar AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Guldklimpar AB; Organisationsnummer=559081-8067; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=1
-
Förskolan Äppelbo i Bromma EF
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Förskolan Äppelbo i Bromma EF; Organisationsnummer=716405-6728; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=0.04
-
Kooperativet Perifrasen EF
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Kooperativet Perifrasen EF; Organisationsnummer=716421-6686; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=0.04
-
Specialpedagogkonsult Maria Engstam AB, 556989-7308
Visa källuppgift
InnehavAndelarKoncernforetagDotterforetag=Specialpedagogkonsult Maria Engstam AB, 556989-7308; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=1
Visa fler relationer
-
Guldklimpar AB, 559081-8067
Visa källuppgift
InnehavAndelarKoncernforetagDotterforetag=Guldklimpar AB, 559081-8067; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=1
-
Förskolan Äppelbo i Bromma EF, 716405-6728
Visa källuppgift
InnehavAndelarKoncernforetagDotterforetag=Förskolan Äppelbo i Bromma EF, 716405-6728; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=0.04
-
Kooperativet Perifrasen EF, 716421-6686
Visa källuppgift
InnehavAndelarKoncernforetagDotterforetag=Kooperativet Perifrasen EF, 716421-6686; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=0.04
-
Totalt
Visa källuppgift
InnehavAndelarKoncernforetagDotterforetag=Totalt