Start › Stockholms län › Stockholm
Gavagai AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsekostnader | 2 | 2 | 1 | 1 | 2 |
| Övriga externa kostnader | 2 | 2 | 1 | 1 | 2 |
| Rörelseresultat | −2 | −2 | −1 | −1 | −2 |
| Finansiella poster | 39 | −225 | – | 0 | −117 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | −39 | 225 | – | 0 | 117 |
| Resultat efter finansiella poster | 38 | −226 | −1 | −1 | −119 |
| Resultat före skatt | 38 | −226 | −1 | −1 | −119 |
| Årets resultat | 38 | −226 | −1 | −1 | −119 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 95 | 96 | 273 | 165 | 94 |
| Anläggningstillgångar | – | 0 | 183 | 72 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | 183 | 72 | 0 |
| Andelar i koncernföretag | 0 | 0 | 183 | 72 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 95 | 96 | 90 | 93 | 94 |
| Kortfristiga fordringar | 90 | 90 | 90 | 90 | 90 |
| Fordringar hos koncernföretag | 90 | 90 | 90 | 90 | 90 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | 0 | – | – |
| Kassa och bank | 5 | 6 | 0 | 3 | 5 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 95 | 96 | 273 | 165 | 94 |
| Eget kapital | 95 | 57 | 234 | 125 | 55 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 45 | 7 | 184 | 75 | 5 |
| Överkursfond | – | – | – | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 7 | 233 | 185 | 77 | 124 |
| Årets resultat | 38 | −226 | −1 | −1 | −119 |
| Långfristiga skulder | 0 | 39 | 39 | 39 | 39 |
| Skulder till koncernföretag | 0 | 39 | 39 | 39 | 39 |
| Kortfristiga skulder | 0 | 0 | – | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 0 | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | 7 | 184 | 75 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | 49 | 110 | 72 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 410 | 410 | 368 | 257 | 185 | 185 |
| Årets inköp | 0 | 42 | 111 | 72 | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 410 | 410 | 185 | 185 | 185 | 68 |
| Årets nedskrivningar | 0 | 225 | – | – | 117 | – |
Om bolaget
- Adress
- Kivra: 556745-2924, 106 31 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2014-10-16
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska utveckla och försälja programvara och därtill hörande tjänster och därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2023
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2024-05-06
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolagets verksamhet är att äga och förvalta värdepapper. Gavagai Holding AB, med org.nr. 556745-2924, är moderbolag till Gavagai Intressenter AB. Bolaget har sitt säte i Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Gavagai Holding AB
Visa källuppgift
Bolagets verksamhet är att äga och förvalta värdepapper. Gavagai Holding AB, med org.nr. 556745-2924, är moderbolag till Gavagai Intressenter AB. Bolaget har sitt säte i Stockholm.
-
Gavagai AB
Visa källuppgift
Bolagets verksamhet är att äga och förvalta värdepapper. Gavagai AB, med org.nr. 556745-2924, är moderbolag till Gavagai Intressenter AB. Bolaget har sitt säte i Stockholm.
-
Gavagai AB
Visa källuppgift
Bolagets verksamhet är att äga och förvalta värdepapper. Gavagai AB, med org.nr. 556745-2924, är moderbolag till Gavagai Intressenter AB. Bolaget har sitt säte i Stockholm.
-
Gavagai AB
Visa källuppgift
Bolagets verksamhet är att äga och förvalta värdepapper. Gavagai AB, med org.nr. 556745-2924, är moderbolag till Gavagai Intressenter AB. Bolaget har sitt säte i Stockholm.