Start › Stockholms län › Vaxholm
Pare-brise AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 480 | 1 265 | 990 | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | – | 0 | 480 | 1 265 | 990 | – | – |
| Rörelsekostnader | 19 | 133 | 510 | 984 | 1 062 | 18 | 17 |
| Handelsvaror | – | – | 0 | 259 | 168 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 19 | 84 | 202 | 66 | 33 | 12 | 11 |
| Personalkostnader | 0 | 49 | 297 | 637 | 854 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 11 | 22 | 6 | 6 | 6 |
| Rörelseresultat | −19 | −133 | −30 | 281 | −72 | −18 | −17 |
| Finansiella poster | 0 | −9 | −1 | −1 | −1 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 9 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −19 | −142 | −31 | 280 | −72 | −18 | −17 |
| Resultat före skatt | −19 | −142 | −31 | 280 | −72 | −18 | −17 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 30 | – | – | – |
| Årets resultat | −19 | −142 | −31 | 250 | −72 | −18 | −17 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 55 | 60 | 331 | 576 | 217 | 41 | 47 |
| Anläggningstillgångar | – | 0 | 0 | 11 | 33 | 6 | 12 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | 0 | 0 | 11 | 33 | 6 | 12 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | 0 | 0 | 11 | 33 | 6 | 12 |
| Omsättningstillgångar | 55 | 60 | 331 | 565 | 184 | 35 | 35 |
| Varulager m.m. | 30 | 30 | 30 | 30 | 30 | 30 | 30 |
| Råvaror och förnödenheter | 30 | 30 | 30 | 30 | 30 | 30 | 30 |
| Kortfristiga fordringar | 4 | 19 | 8 | – | 0 | 2 | 2 |
| Övriga fordringar | 4 | 19 | 8 | – | 0 | 2 | 2 |
| Kassa och bank | 21 | 11 | 293 | 535 | 154 | 3 | 2 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 55 | 60 | 331 | 576 | 217 | 41 | 47 |
| Eget kapital | 25 | 44 | 174 | 206 | −44 | 29 | 34 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −25 | −6 | 124 | 156 | −94 | −21 | −16 |
| Balanserat resultat | −6 | 136 | 156 | −21 | −21 | −4 | 1 |
| Årets resultat | −19 | −142 | −31 | 177 | −72 | −18 | −17 |
| Kortfristiga skulder | 29 | 16 | 156 | 370 | 261 | 13 | 12 |
| Leverantörsskulder | 11 | 1 | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 30 | 30 | – | – | – |
| Övriga skulder | 3 | 0 | 101 | 340 | 261 | 13 | 12 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 15 | 15 | 25 | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | 156 | −94 | −21 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | 12 | 150 | – | – | 12 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har inte kunnat omsätta något under 2024 pga av minskad efterfrågan att företagets tjänster.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolaget arbetar stabilt framåt men kriget i Ukraina påverkar den huvudsakliga kunden negativt med prishöjningar och längre leveranstider.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolaget arbetar stabilt framåt men kriget i Ukraina påverkar den huvudsakliga kunden negativt med prishöjningar och längre leveranstider.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker från föregående år p.g.a bolaget har fått ett nytt konsultuppdrag med affärsutveckling som huvudspår, samt programmering av affärsstödsystem.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Kriget som brutit ut i Ukraina efter årsskiftet har skapat oroligheter i världen, hur omfattande effekterna blir är fortfarande ovisst. Bolaget har ingen direkt exponering mot Ryssland eller Ukraina.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 33 | 33 | 33 | 63 | 30 | 30 | 30 |
| Årets inköp | 0 | 0 | 0 | 33 | 0 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 0 | 30 | 0 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 33 | 33 | 22 | 30 | 24 | 18 | 12 |
| Årets avskrivningar | 0 | 11 | 22 | 6 | 6 | 6 | – |
| Återförda avskrivningar | – | 0 | 30 | 0 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- STRANDGATAN 7, 185 32 VAXHOLM
- Registrerat
- 2014-10-08
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva Export och Import inom hög teknologi i föl- jande branscher Medicinteknik, Telekommunikation, IT, Energi sek- torn. Konsultverksamhet inom Affärsutveckling och Försäljning.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholms län, Lidingö kommun
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-26
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget ska bedriva export och import inom högteknologi i följande branscher: Medicinteknik, Telekommunikation, IT och Energi sektorn. Bolaget ska även bedriva konsultverksamhet inom affärsutveckling och försäljning. Företaget har sitt säte i Stockholms län, Lidingö kommun .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.